Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, այդ թվում՝ երկքաղաքացիների, կացության կարգավիճակ ունեցողների համար պետական ուսումնական հաստատություններում ընդհանուր միջնակարգ կրթությունն անվճար է: Հայաստանի Հանրապետությունում պարտադիր է հիմնական ընդհանուր կրթությունը:
Ձեր երեխային հանրակրթական դպրոցում գրանցելու գործընթացը բավականին դյուրին է, պարզապես պետք է այցելել համապատասխան դպրոց՝ ունենալով հետևյալ փաստաթղթերը.
- Երեխայի ծննդյան վկայականը կամ անձնագիրը (պատճեններով)
- Տեղեկանք երեխայի հաշվառման մասին, այսինքն՝ թե որ տարածքում է նա հաշվառված
- Եթե երեխան պետք է ընդունվի առաջին դասարանից բարձր, ապա վերցրեք նաև նրա անձնական գործը, պարզ ասած՝ այն բոլոր փաստթղթերը, որոնք առկա են եղել նախորդ դպրոցում
- Ակադեմիական առաջընթացի տեղեկանք, որը ներկայացնում է երեխայի գնահատականների ցուցակն ըստ առարկաների: Եթե ուսումնական տարին դեռ չի ավարտվել, ընթացիկ բացակայությունների ցուցակը ևս չպետք է մոռանալ
- 10-ից 12-րդ դասարան ընդունվողներին անհրաժեշտ է հիմնական կրթության վկայականի բնօրինակը
- Ձեր երեխայի 2 գունավոր լուսանկար (3x4 չափի)
- Տեղեկանք երեխայի առողջական վիճակի մասին (բժշկական հաստատությունից, որտեղ երեխան ստանում է բժշկական ծառայություններ)
- Լրացված դիմումի ձև տնօրենի անունով, իսկ եթե դժվարանում եք այն ինքնուրույն լրացնել, դպրոցում Ձեզ սիրով կօգնեն այն պատրաստել:
Կարևոր է հիշել, որ այն փաստաթղթերը, որոնք օտար լեզուներով են, պետք է թարգմանվեն հայերեն և վավերացվեն նոտարով:
Հայաստանի Հանրապետությունում կան դպրոցներ, որոնցում հասանելի է անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իսպաներեն, հունարեն, չինարեն և այլ լեզուներով ուսուցումը:
Բարձրագույն Կրթություն
Հայաստանի Հանրապետությունում բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների տարատեսակներն են համալսարանը, ինստիտուտը, ակադեմիան և կոնսերվատորիան:
Բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ կարող են ընդունվել այն օտարերկրացիները, որոնք ունեն Հայաստանի Հանրապետության միջնակարգ դպրոցի ծրագրի մակարդակին համապատասխանող կրթություն: Բացի դրանից՝ բուհերում անհատական պլանով ուսանելու համար կարող են ընդունվել գիտությունների (արվեստների) բակալավրի աստիճան ունեցող անձինք:
Այն օտարերկրացիները, որոնք չեն տիրապետում կամ վատ են տիրապետում հայերենին, ընդունվում են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների նախապատրաստական ֆակուլտետներ (բաժիններ) մեկ տարի ժամկետով, որտեղ նրանք ուսումնասիրում են հայերենը (կամ այլ լեզու)՝ հաշվի առնելով հետագա ուսուցման լեզուն և ընտրած մասնագիտությանը համապատասխան հանրակրթական առարկաները (մաթեմատիկա, ֆիզիկա, քիմիա, կենսաբանություն, գծագրություն, աշխարհագրություն, պատմություն և այլն), ինչպես նաև ծանոթանում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը:

Гражданам Республики Армения, в том числе лицам с двойным гражданством, а также гражданам, имеющим статус временного проживания, в государственных образовательных учреждениях общее среднее образование бесплатно. В Республике Армения базовое общее образование является обязательным.
Процесс зачисления вашего ребенка в общеобразовательную школу достаточно прост: необходимо посетить соответствующую школу, имея при себе необходимые документы.
Вам понадобятся следующие документы:
- Свидетельство о рождении или паспорт ребёнка (с ксерокопиями).
- Справка о регистрации по месту жительства ребёнка (для зачисления в первый класс).
- Для поступления Вашего ребёнка выше первого класса, необходимо его личное дело, т.е. все документы, которые были в прежней школе.
- Справка об академической успеваемости, где представлены оценки по всем предметам. Если учебный год не окончен, то необходима информация о текущих оценках по предметам и пропусках.
- Для поступающих в10-12-классы необходимо предоставить оригинал свидетельства об основном образовании.
- 2 цветные фотографии Вашего ребёнка (3x4).
- Справка о состоянии здоровья Вашего ребёнка (с медицинского учреждения, где ребёнок получает медицинские услуги).
- Заполненная форма заявления. В школе Вам с удовольствием помогут заполнить необходимое заявление на имя директора.
Важно иметь ввиду, что документы на иностранных языках необходимо перевести на армянский язык и заверить нотариально!
В Республике Армения есть школы, в которых преподаются английский, русский, французский, немецкий, испанский, греческий, китайский и другие языки.
ВЫСШЕЕ ОБРАЗОВАНИЕ
В Республике Армения к высшим учебным заведениям относятся: университет, институт, академия и консерватория.
В высшие учебные заведения могут поступить иностранцы, имеющие образование, уровень которого соответствует программе средней школы Республики Армения. Кроме того, к индивидуальному обучению в вузы допускаются лица со степенью бакалавра наук (искусства).
Иностранцы, которые не владеют или плохо владеют армянским языком, поступают на подготовительные факультеты (отделения) высших учебных заведений, сроком на один год, где они изучают армянский (или другой язык, с учетом языка дальнейшего обучения) и предметы общего образования по выбранной профессии (математика, физика, химия, биология, рисование, география, история и др.). За период обучения, слушатели также знакомится с законодательством Республики Армения.
Если у Вас есть вопросы или необходима дополнительная информация, можете обращаться в следующие ведомства: