- Ոչ առևտրային կազմակերություններ
ՀՀ Սահմանադրության համաձայն յուրաքանչյուր ոք ունի տնտեսական, ներառյալ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք:
Ձեռնարկատիրական գործունեությամբ կարող են զբաղվել՝
- ՀՀ քաղաքացիները
- փախստականները
- օտարերկրացիները
- քաղաքացիություն չունեցող անձիք (եթե, նրանց ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքը չի սահմանափակված օրենքով)։
Ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու համար Դուք պետք է գրանցվեք ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունում որպես իրավաբանական անձ կամ հաշվառվեք որպես անհատ ձեռնարկատեր:
(Լրացուցիչ տեղեկությանների համար կարող եք դիմել՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալություն, հեռ։+374-10-201445, հասցե` Երևան 0051, Կոմիտաս 49/3, 9-րդ հարկ)։
Անհատ ձեռնարկատեր
Անհատ ձեռնարկատեր հաշվառվելիս Դուք իրավունք կունենաք առանց իրավաբանական անձ կազմավորելու, ինքնուրույն, Ձեր անունից և Ձեր ռիսկով իրականացնել գործունեություն, որի հիմնական նպատակը կլինի գույքը օգտագործելուց, ապրանքները վաճառելուց, աշխատանքներ կատարելուց կամ ծառայություններ մատուցելուց շահույթ (եկամուտ) ստանալն է:
Իրավաբանական անձ
Իրավաբանական անձը իր գործունեությամբ կարող է լինել՝
- շահույթ ստանալու նպատակ հետապնդող (առևտրային) կազմակերպություն,
- շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող և ստացված շահույթը մասնակիցների միջև չբաշխող (ոչ առևտրային) կազմակերպություն:
Իրավաբանական անձի պետական գրանցման համար Դուք գործակալություն է ներկայացնում`
- դիմում.
- իրավաբանական անձ հիմնադրելու մասին հիմնադիրների որոշումը կամ հիմնադիր ժողովի արձանագրությունը` ստորագրված բոլոր հիմնադիրների կամ օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ ժողովի նախագահի և քարտուղարի կողմից.
- մեկ անձի կողմից իրավաբանական անձի հիմնադրման դեպքում՝ հիմնադրի միանձնյա գրավոր որոշումը.
- իրավաբանական անձի կանոնադրությունը` հաստատված հիմնադրի (հիմնադիրների) կամ հիմնադիր ժողովի կողմից.
- տեղեկություններ իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի կամ նրա ժամանակավոր պաշտոնակատարի վերաբերյալ՝ անձնագրային տվյալները և սոցիալական քարտի համարը կամ նշում անձի՝ սոցիալական քարտից հրաժարվելու մասին և համապատասխան տեղեկանքի համարը, էլեկտրոնային փոստի հասցեն.
- ֆիրմային անվանման գրանցման հայտ (Ֆիրմային անվանման գրանցման հնարավորությունը կամ գրանցման մերժումը որոշվում է անմիջապես):
Եթե իրավաբանական անձի հիմնադիրը օտարերկյա ֆիզիկական անձ է, ապա վերը նշված փաստաթղթերից բացի ներկայացվում է նաև տվյալ անձի անձնագրի կամ անձը հաստատող այլ փաստաթղթի պատճենը՝ հայերեն թարգմանված, որը պետք է հաստատված լինի նոտարական կարգով:
Պետական գրանցման կամ պետական հաշվառման համար գործակալություն ներկայացվող դիմումը պետք է բովանդակի`
- դիմողի անունը, ազգանունը (իրավաբանական անձի դեպքում` լրիվ անվանումը).
- դիմող ֆիզիկական անձի անձնագրի կամ նույնականացման քարտի (ID) տվյալները, բնակության կամ հաշվառման հասցեն, իրավաբանական անձի գրանցման համարը և գտնվելու վայրը.
- նշում, որ դիմումը ներկայացվում է գործակալություն.
- ներկայացվող պահանջը.
- դիմումին կցվող փաստաթղթերի ցանկը.
- դիմումը կազմելու տարին, ամիսը, ամսաթիվը.
- դիմող ֆիզիկական անձի ստորագրությունը կամ դիմող իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի կամ լիազորված անձի ստորագրությունը:
Կարող եք գրանցվել նաև էլեկրոնային հարթակի միջոցով՝ www.e-register.am: Էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվական համակարգի միջոցով պետական գրանցման կամ պետական հաշվառման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելու դեպքում դիմում ներկայացնելու պահանջը համարվում է կատարված, եթե անձը տեղեկատվական համակարգում համացանցի միջոցով լրացնում է դիմումի համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը և փաստաթուղթը հաստատում է էլեկտրոնային ստորագրության միջոցով:
Դուք կարող եք ընտրել նաև իրավաբանական անձի տեսակը՝
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերություն (ՍՊԸ)
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը կարող է հիմնադրվել մեկ կամ մի քանի անձանց կողմից։ Այդ ընկերության կանոնադրական կապիտալը բաժանված է կանոնադրությամբ սահմանված չափերով բաժնեմասերի:
Դա ամենատարածված ընկերության տեսակն է։
Լրացուցիչ պատասխանատվությամբ ընկերություն (ԼՊԸ)
Լրացուցիչ պատասխանատվությամբ ընկերությունը կարող է հիմնադրվել մեկ մեկ կամ մի քանի անձանց կամ մի քանի անձանց կողմից, որի կանոնադրական կապիտալը բաժանված է կանոնադրությամբ սահմանված չափերով բաժինների: Այսինքն` նույնը, ինչ նախատեսված է նաև ՍՊԸ-ի համար: Տարբերությունը կայանում է նրանում, որ այս ընկերության մասնակիցները նրա պարտավորությունների համար համապարտ պատասխանատվություն են կրում իրենց գույքով` ընկերության կանոնադրությամբ բոլորի համար միանման որոշված իրենց ավանդների բազմապատիկի չափով:
Բաց բաժնետիրական ընկերություն (ԲԲԸ)
Բաց բաժնետիրական է համարվում այն ընկերությունը, որի մասնակիցներն առանց մյուս մասնակիցների համաձայնության կարող են օտարել իրենց պատկանող բաժնետոմսերը: Ընկերությունն իրավունք ունի իրականացնել իր թողարկած բաժնետոմսերի ազատ վաճառք: ԲԲԸ-ի դեպքում հնարավոր չէ վերահսկել երրորդ անձանց կողմից բաժնետոմսերի գնումը և վաճառքը՝ հաշվի առնելով, որ չկա որևէ սահմանափակում բաժնետոմսերի ձեռքբերման և օտարման հարցում:
Փակ բաժնետիրական ընկերություն (ՓԲԸ)
Փակ բաժնետիրական է համարվում այնպիսի ընկերությունը, որի բաժնետոմսերը բախշվում են միայն նրա հիմնադիրի կամ նախապես որոշված այլ անձանց միջև: Նման ընկերությունն իրավունք չունի անցկացնելու իր թողարկած բաժնետոմսերի բաց բաժանորդագրություն կամ սահմանափակ թվով անձանց առաջարկել այլ կերպ ձեռք բերելու դրանք: ՓԲԸ-ն պետք է ունենա 49-ից ոչ ավել բաժնետեր, այլապես՝ պետք է վերակազմակերպվի ԲԲԸ-ի: Փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետերերն այդ ընկերության այլ բաժնետերերի կողմից վաճառվող բաժնետոմսերը ձեռք բերելու նախապատվության իրավունք ունեն:
Լիակատար ընկերակցություն
Լիակատար է համարվում այն ընկերակցությունը, որի մասնակիցները /լիակատար ընկերներ/, կանոնադրությանը համապատասխան, ընկերակցության անունից զբաղվում են ձեռնարկատիրական գործունեությամբ և իրենց պատկանող գույքով պատասխանատվություն են կրում նրա պարտավորությունների համար: Լիակատար ընկերներ կարող են լինել միայն անհատ ձեռնարկատերերը և/կամ իրավաբանական անձինք, ինչը դժվարացնում է այս իրավաբանական անձի ստեղծումը:
Այս տեսակը լայն տարածում չունի։
Ոչ առևտրային կազմակերություններ
Կան նաև ոչ առևտրային կազմակերպությունների մի շարք կազմակերպա-իրավական ձևեր, ինչպիսիք են հասարակական կազմակերպություններ (ՀԿ), հիմնադրամներ և այլն: Յուրաքանչյուր կազմակերպա-իրավական տեսակ ունի ընդհանուր և հատուկ կանոնադրություններն ու կանոնակարգերը՝ պայմանավորված իր հիմնադրման և գործունեության առանձնահատկություններով:
Ազատ տնտեսական գոտիներ
Ազատ տնտեսական գոտիները (ԱՏԳ), առավել հայտնի որպես ազատ տնտեսական տարածքներ կամ ազատ գոտիներ, այն տարածաշրջաններն են, որոնք նախատեսված են տնտեսական գործունեության համար և հարկվում են այլ կերպ: Նրանք կա՛մ ընդհանրապես ազատված են հարկային բեռից, կա՛մ վճարում են հարկերի չնչին մասը՝ զարգացնելով տնտեսական ակտիվությունը: Կախված արտահանման երկրից՝ յուրաքանչյուր պետություն ունի ազատ տնտեսական գոտիների իր կանոնները:
Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիները ներառում են.
- «Ալյանս»-ը (բարձր տեխնոլոգիաների և դեղագործության համար) Երևանում,
- «Մերիդիան»-ը (ոսկերչություն և ժամագործություն) Երևանում,
- «Մեղրի»-ն (Իրանի հետ համագործակցության համար՝ ընդամենը 2 կմ հեռավորության վրա գտնվելով իրանական «Արազ» ազատ տնտեսական գոտուց)։
Ներդրողն ազատ տնտեսական գոտու շահագործող կարող է դառնալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշում-թույլտվությունը ստանալուց հետո, որի համար հիմք են ընդունվում դիմումը, բիզնես նախագիծը և ազատ տնտեսական գոտում գործունեություն իրականացնելու պայմանների վերաբերյալ կազմակերպչի կողմից տրամադրված տեղեկանքը: Գործընթացը կարող է տևել մինչև 4 ամիս: ԱՏԳ-ների մասին առավել մանրամասն կարող եք իմանալ՝ այցելելով հետևյալ հղմամբ՝ https://mineconomy.am/en/page/360:
(Լրացուցիչ տեղեկությանների համար կարող եք դիմել՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ձեռներեցության զարգացման վարչություն.hեռ.՝ (+374 11) 597 136 Թեմայի վերաբերյալ իմացեք ավելին՝ այցելելով հղմամբ https://mineconomy.am/page/86:
Միջազգային համագործակցություն
Ներկայումս Հայաստանը համագործակցության լայն հեռանկարներ ունի Իրանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Հարավարևելյան Ասիայի հետ: Որպես Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) անդամ՝ Հայաստանն ազատ մուտք ունի Ռուսաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Բելառուս: Ազատ առևտրի համաձայնագրեր են առկա Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Վրաստանի հետ:
Հայաստանը հանդիսանում է ԱՊՀ անդամ միակ պետությունը, որն օգտվում է Եվրոպական Միության (ԵՄ) կողմից տրամադրվող «Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգից» (GSP+)՝ հնարավորություն տալով հայկական ծագման ավելի քան 6200 ապրանքատեսակ ԵՄ շուկա արտահանել զրոյական կամ նվազեցված մաքսատուրքերով:

- Некоммерческие организации
Согласно Конституции РА каждое лицо имеет право заниматься экономической, в том числе предпринимательской деятельностью.
Предпринимательской деятельностью могут заниматься:
- граждане РА
- беженцы
- иностранцы
- Лица без гражданства (если их право на предпринимательскую деятельность не ограничено законом).
Для осуществления предпринимательской деятельности Вам необходимо зарегистрироваться в государственном реестре юридических лиц аппарата Министерства юстиции в качестве юридического лица или встать на учёт качестве индивидуального предпринимателя.
(Для дополнительной информации можете обратиться в Агентство государственного реестра юридических лиц аппарата Министерства юстиции РА, тел. + 374-10-201445, адрес: Ереван 0051, Комитас 49/3, 9 этаж).
Индивидуальный предприниматель
Регистрируетесь в качестве индивидуального предпринимателя, Вы имеете право, не создавая юридического лица, самостоятельно, от своего лица, на свой риск осуществлять деятельность, основной целью которой будет получение прибыли (дохода) от использования имущества, продажи товаров, проведение работ или оказания услуг.
Юридическое лицо
Юридическое лицо по роду своей деятельности может быть:
- организация, нацеленная на получение прибыли (коммерческая);
- организация, не нацеленная на получение прибыли и не распределяющая прибыль между участниками (некоммерческая).
Для государственной регистрации юридического лица Вы подаете в агентство:
- заявление,
- решение учредителей о создании юридического лица или протокол учредительного собрания, подписанный всеми учредителями или, в случаях, предусмотренных законом, председателем и секретарем собрания;
- в случае создания юридического лица одним лицом, единоличное письменное решение учредителя;
- устав юридического лица, утвержденный учредителем (учредителями) или учредительным собранием;
- информация о руководителе исполнительного органа юридического лица или исполняющего его обязанности: паспортные данные и номер социальной карты или отметка лица, об отказе получения социальной карты и номер соответствующей справки, адрес электронной почты:
- заявка на регистрацию названия фирмы (возможность регистрации названия фирмы или отказа в регистрации определяется сразу).
Если учредителем юридического лица является физическое лицо-иностранец, в дополнение к вышеуказанным документам необходимо предоставить копию паспорта лица или другой документ, удостоверяющий личность, переведенный на армянский язык, который должен быть заверен нотариально.
Заявление, поданное в орган государственной регистрации или государственной регистрации, должно содержать:
- имя и фамилия заявителя (в случае юридического лица - полное название);
- данные паспорта или удостоверения личности (ID) заявителя - физического лица, адрес проживания или регистрации, регистрационный номер юридического лица и место нахождения;
- отметка о подаче заявления в агентство;
- представление требования;
- перечень документов, прилагаемых к заявлению;
- дата (год, месяц, день) составления заявления;
- подпись заявителя-физического лица или подпись руководителя исполнительного органа заявителя-юридического лица или уполномоченного лица.
Вы также можете зарегистрироваться через электронную платформу: www.e-register.am:
При подаче документов, необходимых для государственной регистрации или государственного учёта электронным путём через информационную систему, запрос на подачу заявки считается выполненным, если лицо заполняет необходимое заявление в информационной системе через Интернет и подтверждает свою заявку электронной подписью.
Вы можете выбрать тип юридического лица:
Общество с ограниченной ответственностью (ООО)
Общество с ограниченной ответственностью может быть учреждено одним или несколькими лицами. Уставный капитал этого общества делится на акции, в количестве, определенном уставом.
Это самый распространенный тип обществ.
Общество с дополнительной ответственностью (ОДО)
Общество с дополнительной ответственностью может быть создано одним или несколькими лицами, уставный капитал которых разделен на акции в количестве, определенном уставом, также, как и для ООО. Разница состоит в том, что участники своим имуществом несут общую ответственность за обязательства этого общества в размере, умноженном на сумму своих вкладов, одинаково определенном для каждого, в соответствии с уставом компании.
Открытое акционерное общество (ОАО)
Открытым, считается акционерное общество, участники которого могут отчуждать свои акции без согласия других участников. Общество имеет право осуществлять свободную продажу своих же выпущенных акций. В случае с ОАО невозможно контролировать покупку и продажу акций третьими лицами, поскольку нет никаких ограничений на приобретение и отчуждение акций.
Закрытое акционерное общество (ЗАО)
Закрытым, считается акционерное общество, акции которой распределяются только среди ее учредителей или других, заранее определенных лиц. Такое общество не имеет права проводить открытую подписку на свои выпущенные акции или предлагать ограниченному количеству лиц приобрести акции другим путём. ЗАО должно иметь не более 49 акционеров, в противном случае оно должно быть преобразовано в ОАО. Акционеры закрытого акционерного общества имеют право преимущественной покупки акций, продаваемых другими акционерами этой компании.
Полная ассоциация
Полной считается ассоциация, участники которой (постоянные компаньоны), в соответствии с уставом, занимаются предпринимательской деятельностью от имени ассоциации и своим имуществом несут ответственность по своим обязательствам. Постоянными компаньонами могут быть только частные предприниматели и/или юридические лица, что затрудняет создание этого юридического лица.
Этот вид не имеет широкого распространения.
Некоммерческие организации
Существует также ряд организационно-правовых видов некоммерческих организаций, таких как общественные организации (НПО), фонды и др. Каждый организационно-правовой тип имеет общие и специальные уставы и регламентации, обусловленные особенностями его создания и деятельности.
Свободные экономические зоны
Свободные экономические зоны (СЭЗ), более известные как свободные экономические территории или свободные зоны, это те регионы, которые предназначены для экономической деятельности с особым налогообложением. Они либо вообще освобождаются от налогового бремени, либо платят небольшую часть налогов развивая экономическую активность. В зависимости от страны экспорта, каждая страна выстраивает свои правила для свободных экономических зон.
В Армении действуют следующие свободные экономические зоны:
- «Альянс» (высокие технологии и фармацевтика) в Ереване,
- «Меридиан» (ювелирное и часовое дело) в Ереване,
- «Мегри» (сотрудничество с Ираном) в 2 км от иранской СЭЗ «Араз».
Инвестор может стать бенефициаром свободной экономической зоны при наличии решения-разрешения Правительства Республики Армения, для получения которого необходима заявка, бизнес-проект и справка об условиях деятельности в свободной экономической зоне, предоставленная организатором предприятия. Процесс может занять до 4 месяцев. Вы можете узнать больше о СЭЗ-ах, перейдя по следующей ссылке:
https://mineconomy.am/en/page/360.
Для получения дополнительной информации можете обратиться в Департамент развития предпринимательства Министерства экономики РА по телефону (+374 11) 597 136
Чтобы узнать больше о теме, перейдите по ссылке https://mineconomy.am/page/86.
Международное сотрудничество
В настоящее время Армения имеет широкие перспективы сотрудничества с Ираном, Китаем, Индией и Юго-Восточной Азией. Являясь членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС), Армения имеет свободный доступ к сотрудничеству с Россией, Казахстаном, Кыргызстаном и Беларусью. Есть соглашения о свободной торговле с Украиной, Молдовой, Таджикистаном, Туркменистаном и Грузией.
Армения является единственным государством, членом СНГ, которое пользуется преимуществами, выделенной Европейским Союзом (ЕС) «Комплексной и дополненной системы привилегий» (GSP+), позволяющей экспортировать на рынок ЕС более 6200 видов товаров армянского происхождения, с нулевыми или сниженными таможенными пошлинами.