ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու գործընթացը տևում է շուրջ 4 ամիս՝ դիմումը ընդունելու պահից: Այդ ընթացակարգի տևողությանը հիմնավորված է նրանով, որ դիմումը քննարկվում է ՀՀ ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության, արտաքին գործերի նախարարության, քաղաքացիության հարցերի հանձնաժողովի և վարչապետի գրասենյակի կողմից, որից հետո ներկայացվում է ՀՀ նախագահին՝ քաղաքացիություն շնորհելու մասին հրամանագիրը ստորագրելու:
Անհրաժեշտության դեպքում պատկան մարմինները կարող են դիմումատուից լրացուցիչ տեղեկություններ կամ փաստաթղթեր պահանջել։
ՀՀ-ում դիմելու դեպքում դիմողը կստանա վեցանիշ թիվ՝ իր դիմումի ընթացքին հետևելու համար։ Դիմողը կարող է ստուգել դիմումի քննարկման արդյունքներն առցանց՝ սեղմելով այստեղ https://passportvisa.police.am/

3. Процесс подачи заявки
Процесс получения гражданства РА длится около 4 месяцев с момента принятия заявления. Продолжительность этой процедуры обоснована тем, что заявление рассматривается полицией РА, службой национальной безопасности, министерством иностранных дел, комиссией по вопросам гражданства и канцелярией премьер-министра, после чего представляется президенту РА для подписания указа о предоставлении гражданства.
При необходимости соответствующие органы могут потребовать от заявителя дополнительные сведения или документы.
В случае обращения в РА заявитель получит шестизначный номер для отслеживания хода его заявления. Заявитель может проверить результаты рассмотрения заявки онлайн, нажав сюда https://passportvisa.police.am/
Процедура оформления заявлений на получение гражданства РА была изменена и теперь осуществляется на на сайте www.e-request.am по сайту.