Քաղաքացիություն՝ բնակության վայրի հիմքով
Դուք իրավունք ունեք դիմել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար, եթե վերջին երեք տարիների ընթացքում մշտապես բնակվել եք ՀՀ-ում: Նշված ժամանակահատվածում կարող եք օրինական բնակված լինել ՀՀ-ում, ունենալ կացության կարգավիճակ, հիմնադրել Ձեր բիզնեսը, ներդրումներ կատարել, աշխատել կամ սովորել ՀՀ-ում:
Գործնականում եռամյա ժամկետի պահանջը համարվում է պահպանված, եթե դիմողը պահպանել է ՀՀ-ում կացության կարգավիճակը (ժամանակավոր, մշտական կամ հատուկ)՝ առանց ընդատումների:
Նշված պահանջների կատարումը ինքնին չի ենթադրում, որ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու մասին Ձեր դիմումը կբավարարվի։ Դիմումը մերժվում է, եթե տվյալ անձն իր գործունեությամբ վնասում է պետական և հասարակական անվտանգությանը, հասարակական կարգին, հանրության առողջությանը և բարքերին, այլոց իրավունքներին և ազատություններին, պատվին և բարի համբավին։ ՀՀ քաղաքացիության ձեռք բերելը ոչ թե պարտադիր իրավունք է, այլ արտոնություն, որը կարող է շնորհվել կամ մերժվել՝ ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի 7-րդ մասով։ Մերժումից հետո դիմումատուն իրավունք ունի կրկին դիմել ՀՀ քաղաքացիության համար՝ ներկայացնելով փաստթղթերի նույն փաթեթը կամ լրացնելով փաստաթղթերի պակասը։

Citizenship by Residence
You are eligible to apply for Armenian citizenship if you have been permanently residing in the country for the last three years. During this period, you can become a legal resident, have a residence status, establish your own business, invest, work or study in Armenia.
In practice, the three-year requirement is considered to be met if the applicant has maintained an Armenian residence permit (temporary, permanent or special) without restrictions.
Meeting the above requirements does not guarantee that your application for citizenship will be approved. The petition to be granted a citizenship of the Republic of Armenia can be rejected, if the applicant violates by his/her activities state and social security, public order, protection of the public health and traditions or rights, freedoms, dignity and good reputation of others. Acquisition of the Armenian citizenship is not a legal right but a privilege that may or may not be granted by part 7 of Article 13 of the RA Law. After rejection, the applicant has the right to re-apply for RA citizenship by submitting the same set of documents or filling in the lack of documents.