Քաղաքացիություն՝ բնակության վայրի հիմքով
Դուք իրավունք ունեք դիմել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար, եթե վերջին երեք տարիների ընթացքում մշտապես բնակվել եք ՀՀ-ում: Նշված ժամանակահատվածում կարող եք օրինական բնակված լինել ՀՀ-ում, ունենալ կացության կարգավիճակ, հիմնադրել Ձեր բիզնեսը, ներդրումներ կատարել, աշխատել կամ սովորել ՀՀ-ում:
Գործնականում եռամյա ժամկետի պահանջը համարվում է պահպանված, եթե դիմողը պահպանել է ՀՀ-ում կացության կարգավիճակը (ժամանակավոր, մշտական կամ հատուկ)՝ առանց ընդատումների:
Նշված պահանջների կատարումը ինքնին չի ենթադրում, որ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու մասին Ձեր դիմումը կբավարարվի։ Դիմումը մերժվում է, եթե տվյալ անձն իր գործունեությամբ վնասում է պետական և հասարակական անվտանգությանը, հասարակական կարգին, հանրության առողջությանը և բարքերին, այլոց իրավունքներին և ազատություններին, պատվին և բարի համբավին։ ՀՀ քաղաքացիության ձեռք բերելը ոչ թե պարտադիր իրավունք է, այլ արտոնություն, որը կարող է շնորհվել կամ մերժվել՝ ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի 7-րդ մասով։ Մերժումից հետո դիմումատուն իրավունք ունի կրկին դիմել ՀՀ քաղաքացիության համար՝ ներկայացնելով փաստթղթերի նույն փաթեթը կամ լրացնելով փաստաթղթերի պակասը։

Гражданство по месту жительства
Вы имеете право подать заявление на получение гражданства РА, если в течение последних трех лет постоянно проживали в РА. В течение указанного периода вы можете легально проживать в РА, иметь вид на жительство, открыть свой бизнес, инвестировать, работать или учиться в РА.
На практике требование трехлетнего срока считается соблюденным, если заявитель сохранил статус пребывания в РА (временный, постоянный или специальный) без ограничений.
Выполнение указанных требований само по себе не предполагает, что ваше заявление о получении гражданства РА будет удовлетворено. Заявление отклоняется, если данное лицо своей деятельностью наносит вред государственной и общественной безопасности, общественному порядку, здоровью и нравственности общества, правам и свободам других, чести и доброй репутации.
Получение гражданства РА - это необязательное право, а привилегия, которая может быть одобрена или отклонена в соответствии с частью 7 статьи 13 закона «О гражданстве Республики Армения․ После отказа заявитель имеет право повторно подать заявление на получение гражданства РА, представив тот же пакет документов или собрав недостающие документы.