Ընթացիկ Հակամարտության Հակիրճ Ակնարկ
Սկսած 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտից՝ Ադրբեջանը նախաձեռնեց աննախադեպ, լայնամասշտաբ, պլանավորված հարձակում Արցախի Հանրապետության դեմ, որը հայտնի է նաև որպես Լեռնային Ղարաբաղ։ 1994 թվականին հաստատված հրադադարի ռեժիմն Ադրբեջանի կողմից խախտվել է բազմիցս, և այս անգամ այն համակարգվում է Թուրքիայի կողմից, որը Ադրբեջանին ցուցաբերում է անմիջական ռազմական աջակցություն, ներառյալ Սիրիայից վարձկանների և ահաբեկիչների հավաքագրումը և տեղափոխումը։
Կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը՝ Ադրբեջանը Արցախի քաղաքներին և գյուղերին, ներառյալ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, Շուշի, Հադրութ, Մարտունի և Մարտակերտ քաղաքները, հարվածում է խոշոր տրամաչափի հրետանային, հրթիռային զինտեխնիկայով, անօդաչու թռչող սարքերով և միջազգայնորեն արգելված կասետային, քիմիական տարրեր պարունակող ֆոսֆորային զինամթերքով։ Բնակավայրերին հասցվում են մեծ ավերածություններ և քաղաքացիական զոհեր ու վիրավորներ: Տարածքի բնակչության ավելի քան 60%-ը՝ տասնյակ հազարավոր մարդիկ, տարհանվել են իրենց տներից։
Արցախում մեծաթիվ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ՝ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, հիվանդանոցներ, բնակելի շենքեր, էլեկտրակայաններ և կապի ցանցեր, ենթարկվել են բազմաթիվ հարվածների։ Հազարավոր տներ վնասված կամ ավերված են, բնակչությունը գտնվում է ապաստարաններոում։
Բացի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների վրա հարձակումներից՝ հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանը երկու հրթիռակոծություն է իրականացրել Շուշի քաղաքի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց տաճարի ուղղությամբ։
Հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ Արցախում մահացել է 45 խաղաղ բնակիչ, ներառյալ՝ անչափահաս երեխա, 7 կին և 37 տղամարդ: 141 մարդ ստացել է վիրավորում, որից 120-ը՝ ծանր:
Խաղաղ բնակչության և ենթակառուցվածքների վրա հարձակումից բացի՝ Ադրբեջանը հարձակվել է նաև հակամարտությունը լուսաբանող լրագրողների վրա, որի արդյունքում վիրավորվել է 7 լրագրող և մահացել լրագրողական խմբի ուղեկցորդը:
Էթնիկ զտումներ կատարելու և քաղաքացիական բնակչությանն ահաբեկելու մտադրությունն իրագործելու նպատակով՝ հոկտեմբերի 10-ին ադրբեջանական ուժերի կողմից Հադրութում 4 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ մեկ հաշմանդամություն ունեցող, դաժանաբար սպանվել են։ Հոկտեմբերի 15-ին ադրբեջանցի զինվորականները նվաստացրել և գնդակահարել են երկու հայ ռազմագերիների, որոնց ինքնությունը հաստատել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը։ Պատերազմի ընթացքում ադրբեջանցի զինվորները գլխատել, խոշտանգել և մասնատել են հայ զինվորներին և հրապարակել նրանց լուսանկարներն ու տեսագրությունները սոցիալական ցանցերում (մասնավորապես՝ Telegram-ում և Instagram-ում): Վերջերս ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում հրապարակվեցին 19 հայ զոհված զինծառայողների լուսանկարներ, որոնց մի մասը ձեռնաշղթաներով էր, մյուսները՝ մերկ:
Ռազմական հանցագործություններին ի լրումն՝ Ադրբեջանը վերջերս Արցախի բնակավայրերին մոտ գտնվող անտառներում կիրառեց միջազգայնորեն արգելված քիմիական զենք (սպիտակ ֆոսֆոր)՝ նպատակ ունենալով լայնածավալ բնապահպանական աղետ հարուցել և սպառնալ անտառներին մոտ ապրող բնակչության կյանքին:
Նկարներ
Թուրքիայի Դերը
Ավելի քան հարյուր տարի առաջ Թուրքիան ցեղասպանություն գործեց իր տարածքում բնակվող հայերի նկատմամբ, ապա շարունակեց հարձակվել Կովկասում ապրող հայերի վրա։ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը 2020 թվականի հուլիսին ունեցած իր ելույթի ընթացքում խոստացավ Կովկասում ավարտին հասցնել իրենց նախնիների գործը։ Թուրքիան ակտիվորեն ներգրավված է եղել Արցախյան հակամարտության վերսկսման գործընթացում և շարունակում է լայնամասշտաբ ռազմական և քաղաքական աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին։
Այս ամառ Նախիջևանում ընթացող թուրք-ադրբեջանական ռազմական զորավարժությունների պատրվակով՝ Թուրքիան Ադրբեջան տեղափոխեց զինվորական անձնակազմ և սարքավորումներ, այդ թվում՝ F-16 կործանիչներ, որոնք օգտագործվել են սեպտեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքում ինքնաթիռներ կործանելու համար։
Թուրքիան Արցախի և Հայաստանի դեմ կռվելու նպատակով Սիրիայի և Լիբիայի հյուսիսային մասերից վարձկաններ է տեղափոխել Ադրբեջան։ Համաձայն բազմաթիվ լրատվամիջոցների հաղորդումների և հետաքննությունների՝ 3000-4000 ահաբեկիչներ Արցախի և Հայաստանի դեմ ընթացող պատերազմում կռվելու դիմաց վարձատրվում են ամսական 1,500-2,000 դոլարի չափով։ Թուրքիայի դերը վարձկանների հավաքագրման և տեղափոխման գործում հաստատվել է միջազգային լրատվամիջոցների, մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունների, օտարերկրյա կառավարությունների (օրինակ՝ ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Ռուսաստան, Իրան) և այլոց կողմից։
Թուրքիան ոչ միայն աջակցում է Ադրբեջանին, այլև հրապարակայնորեն հակադարձում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջնորդական ջանքերը։
Պատմություն և Ռեսուրսներ
Արցախի և Հայաստանի Քարտեզ
Լուրեր
Բոլորս Արցախի Համար - Նվիրաբերել
ՆվիրաբերելԱրցախն ունի բոլորիս կարիքը: Անկախ մեր գտնվելու վայրից՝ յուրաքանչյուրս զինվոր ենք և պետք է մեր ներդրումն ունենանք այս պատերազմում: Սահմանն ամուր պահելու համար «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը մեկնարկել է համազգային դրամահավաք-արշավ:

Краткий Обзор Текущего Конфликта
Ранним утром 27-го сентября 2020 года, Азербайджан начал беспрецедентное, широкомасштабное запланированное нападение на Республику Арцах, также известную как Нагорный Карабах. Режим прекращение огня, установленный в 1994 году, неоднократно нарушался Азербайджаном, а на этот раз - координируется Турцией, которая оказывает прямую военную помощь Азербайджану, включая переброску наёмников и террористов из Сирии.
Грубо нарушая международное гуманитарное право, Азербайджан наносит удары по городам и селам Арцаха, включая столицу Степанакерт; города Шуши, Гадрут, Мартуни, Мартакерт, применяя крупнокалиберную артиллерию, ракетное оборудование, беспилотные летательные аппараты и запрещенные во всём мире кассетных бомбы. Разрушаются населённые пункты, есть жертвы среди гражданского населения. Более 60% населения региона - десятки тысяч человек - были эвакуированы из своих домов.
Множественным ударам подверглись многочисленные объекты гражданской инфраструктуры Арцаха - школы, детские сады, больницы, жилые дома, электростанции и сети связи. Тысячи домов повреждены или разрушены, население находится в убежищах.
Помимо атак на объекты гражданской инфраструктуры, 8 октября Азербайджан выпустил две ракеты по собору Святого Всеспасителя Газанчецоц в Шуши.
С целью этнических чисток, а также запугивания населения, 10-го октября в Гадруте, азербайджанскими военными были зверски убиты четверо мирных жителей, в том числе один с инвалидностью. 15 октября азербайджанские солдаты унизили и расстреляли двух армянских военнопленных, личности которых подтвердил Защитник прав человека РА. Подтверждено как минимум два случая, когда азербайджанские военнослужащие обезглавили армянских солдат и делились в социальных сетях (в основном в Telegram и Instagram) фото и видео записями своих ужасающих действий.
По состоянию на 20 октября 2020 года, было убито 37 мирных жителей, в том числе дети, женщины и люди с инвалидностью.
Фото
Роль Турции
Более ста лет назад Турция совершила геноцид армян, проживающих на ее территории, а затем продолжила нападения на армян, проживающих на Кавказе. В своем выступлении в июле 2020 года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пообещал завершить на Кавказе дело своих предков. Турция принимает активное участие в возобновлении конфликта и продолжает оказывать Азербайджану масштабную военную и политическую помощь.
Этим летом, под предлогом турецко-азербайджанских военных учений в Нахичеване, Турция перевела в Азербайджан военный персонал и технику, в том числе истребители F-16, которые были использованы 29 сентября для уничтожения самолетов в воздушном пространстве Республики Армения.
Турция перебросила в Азербайджан наемников из северных районов Сирии и Ливии для борьбы против Арцаха и Армении. Согласно многочисленным сообщениям и расследованиям СМИ, за участие в войне с Арцахом и Арменией, около 3000-4000 террористов получают по 1500-2000 долларов в месяц. Роль Турции в вербовке и передаче наемников была подтверждена международными СМИ, правозащитными организациями, правительствами иностранных государств (например, США, Франции, России, Ирана) и другими.
Турция не только поддерживает Азербайджан, но и публично выступает против посреднических усилий Минской группы ОБСЕ, сопредседателями которой являются Франция, Россия и США.
История
Карта Арцаха и Армении
Новости
Все Для Арцаха - Пожертвовать
ПожертвоватьАрцах нуждается в каждом из нас. Не зависимо от того, где мы находимся, каждый из нас солдат и должен внести свой вклад в нашу победу. Для поддержания прочности границ всеармянский фонд «Айастан» начал общенациональную кампанию по сбору средств.