Ընթացիկ Հակամարտության Հակիրճ Ակնարկ
Սկսած 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտից՝ Ադրբեջանը նախաձեռնեց աննախադեպ, լայնամասշտաբ, պլանավորված հարձակում Արցախի Հանրապետության դեմ, որը հայտնի է նաև որպես Լեռնային Ղարաբաղ։ 1994 թվականին հաստատված հրադադարի ռեժիմն Ադրբեջանի կողմից խախտվել է բազմիցս, և այս անգամ այն համակարգվում է Թուրքիայի կողմից, որը Ադրբեջանին ցուցաբերում է անմիջական ռազմական աջակցություն, ներառյալ Սիրիայից վարձկանների և ահաբեկիչների հավաքագրումը և տեղափոխումը։
Կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը՝ Ադրբեջանը Արցախի քաղաքներին և գյուղերին, ներառյալ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, Շուշի, Հադրութ, Մարտունի և Մարտակերտ քաղաքները, հարվածում է խոշոր տրամաչափի հրետանային, հրթիռային զինտեխնիկայով, անօդաչու թռչող սարքերով և միջազգայնորեն արգելված կասետային, քիմիական տարրեր պարունակող ֆոսֆորային զինամթերքով։ Բնակավայրերին հասցվում են մեծ ավերածություններ և քաղաքացիական զոհեր ու վիրավորներ: Տարածքի բնակչության ավելի քան 60%-ը՝ տասնյակ հազարավոր մարդիկ, տարհանվել են իրենց տներից։
Արցախում մեծաթիվ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ՝ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, հիվանդանոցներ, բնակելի շենքեր, էլեկտրակայաններ և կապի ցանցեր, ենթարկվել են բազմաթիվ հարվածների։ Հազարավոր տներ վնասված կամ ավերված են, բնակչությունը գտնվում է ապաստարաններոում։
Բացի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների վրա հարձակումներից՝ հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանը երկու հրթիռակոծություն է իրականացրել Շուշի քաղաքի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց տաճարի ուղղությամբ։
Հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ Արցախում մահացել է 45 խաղաղ բնակիչ, ներառյալ՝ անչափահաս երեխա, 7 կին և 37 տղամարդ: 141 մարդ ստացել է վիրավորում, որից 120-ը՝ ծանր:
Խաղաղ բնակչության և ենթակառուցվածքների վրա հարձակումից բացի՝ Ադրբեջանը հարձակվել է նաև հակամարտությունը լուսաբանող լրագրողների վրա, որի արդյունքում վիրավորվել է 7 լրագրող և մահացել լրագրողական խմբի ուղեկցորդը:
Էթնիկ զտումներ կատարելու և քաղաքացիական բնակչությանն ահաբեկելու մտադրությունն իրագործելու նպատակով՝ հոկտեմբերի 10-ին ադրբեջանական ուժերի կողմից Հադրութում 4 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ մեկ հաշմանդամություն ունեցող, դաժանաբար սպանվել են։ Հոկտեմբերի 15-ին ադրբեջանցի զինվորականները նվաստացրել և գնդակահարել են երկու հայ ռազմագերիների, որոնց ինքնությունը հաստատել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը։ Պատերազմի ընթացքում ադրբեջանցի զինվորները գլխատել, խոշտանգել և մասնատել են հայ զինվորներին և հրապարակել նրանց լուսանկարներն ու տեսագրությունները սոցիալական ցանցերում (մասնավորապես՝ Telegram-ում և Instagram-ում): Վերջերս ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում հրապարակվեցին 19 հայ զոհված զինծառայողների լուսանկարներ, որոնց մի մասը ձեռնաշղթաներով էր, մյուսները՝ մերկ:
Ռազմական հանցագործություններին ի լրումն՝ Ադրբեջանը վերջերս Արցախի բնակավայրերին մոտ գտնվող անտառներում կիրառեց միջազգայնորեն արգելված քիմիական զենք (սպիտակ ֆոսֆոր)՝ նպատակ ունենալով լայնածավալ բնապահպանական աղետ հարուցել և սպառնալ անտառներին մոտ ապրող բնակչության կյանքին:
Նկարներ
Թուրքիայի Դերը
Ավելի քան հարյուր տարի առաջ Թուրքիան ցեղասպանություն գործեց իր տարածքում բնակվող հայերի նկատմամբ, ապա շարունակեց հարձակվել Կովկասում ապրող հայերի վրա։ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը 2020 թվականի հուլիսին ունեցած իր ելույթի ընթացքում խոստացավ Կովկասում ավարտին հասցնել իրենց նախնիների գործը։ Թուրքիան ակտիվորեն ներգրավված է եղել Արցախյան հակամարտության վերսկսման գործընթացում և շարունակում է լայնամասշտաբ ռազմական և քաղաքական աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին։
Այս ամառ Նախիջևանում ընթացող թուրք-ադրբեջանական ռազմական զորավարժությունների պատրվակով՝ Թուրքիան Ադրբեջան տեղափոխեց զինվորական անձնակազմ և սարքավորումներ, այդ թվում՝ F-16 կործանիչներ, որոնք օգտագործվել են սեպտեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքում ինքնաթիռներ կործանելու համար։
Թուրքիան Արցախի և Հայաստանի դեմ կռվելու նպատակով Սիրիայի և Լիբիայի հյուսիսային մասերից վարձկաններ է տեղափոխել Ադրբեջան։ Համաձայն բազմաթիվ լրատվամիջոցների հաղորդումների և հետաքննությունների՝ 3000-4000 ահաբեկիչներ Արցախի և Հայաստանի դեմ ընթացող պատերազմում կռվելու դիմաց վարձատրվում են ամսական 1,500-2,000 դոլարի չափով։ Թուրքիայի դերը վարձկանների հավաքագրման և տեղափոխման գործում հաստատվել է միջազգային լրատվամիջոցների, մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունների, օտարերկրյա կառավարությունների (օրինակ՝ ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Ռուսաստան, Իրան) և այլոց կողմից։
Թուրքիան ոչ միայն աջակցում է Ադրբեջանին, այլև հրապարակայնորեն հակադարձում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջնորդական ջանքերը։
Պատմություն և Ռեսուրսներ
Արցախի և Հայաստանի Քարտեզ
Լուրեր
Բոլորս Արցախի Համար - Նվիրաբերել
ՆվիրաբերելԱրցախն ունի բոլորիս կարիքը: Անկախ մեր գտնվելու վայրից՝ յուրաքանչյուրս զինվոր ենք և պետք է մեր ներդրումն ունենանք այս պատերազմում: Սահմանն ամուր պահելու համար «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը մեկնարկել է համազգային դրամահավաք-արշավ:

Starting on the morning of September 27, 2020, Azerbaijan launched an unprovoked, full-scale, planned attack against the Republic of Artsakh, also known as Nagorno Karabakh. This violation of the ceasefire, established in 1994, was coordinated by Turkey, which is providing direct military support, including the recruitment and transportation of jihadist mercenaries from Syria.
Azerbaijan is using large-caliber artillery, missiles, drones and internationally-banned cluster munitions to inflict massive damage to multiple cities and towns in Artsakh, including the capital Stepanakert, Shushi, Hadrut, Martuni and Mardakert, in grave violation of international humanitarian law. More than 60% of the territory’s population - tens of thousands of people - have been displaced from their homes.
Extensive civilian infrastructure including schools, kindergartens, hospitals, residential buildings, churches, and key infrastructure are under deliberate and indiscriminate attack. Thousands of homes are damaged or destroyed and the remaining population is sheltering in bunkers.
As of October 31, a total of 45 civilians have been killed - a little girl, 7 women, and 37 men. A total of 141 civilians were wounded, of which 120 received serious injuries.
In addition to attacking civilian populations and infrastructure, Azerbaijan has launched attacks on journalist covering the conflict, resulting in at least 7 injuries and the death of the person accompanying the journalists’ group.
In line with its mission to ethnically cleanse and terrorize the civilian population, Azerbaijani forces have routinely brutally murder captured civilians and prisoners of war. On October 15, a video emerged on Azerbaijani Telegram channels showing Azerbaijani soldiers taunting and executing two Armenian prisoners of war. Over the course of the conflict, Azerbaijani soldiers have beheaded, tortured, and dismembered Armenian soldiers and shared photos and video footage of their heinous acts on social media (namely Telegram and Instagram).
Adding to the list of war crimes, Azerbaijan has recently used banned chemical weapons (white phosphorus) to set fire to forests near civilian communities, causing a massive ecological disaster and threatening nearby communities.
Late evening on November 9th, 2020 Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan,President of the of Azerbaijan Ilham Aliyev, and President of the Russian Federation Vladimir PutinRepublic signed a joint statement, establishing a complete ceasefire and cessation of hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone. The announcement envisages the deployment of Russian peacekeeping troops along the Nagorno Karabakh line of contact and the Lachin corridor.
You can read the full statement here.
On January 11, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev held a trilateral meeting, after which a joint statement was adopted.
At the moment, according to estimates, there are 105,000-110,000 Artsakhtsis living in Artsakh. There are 35,000-40,000 Artsakhtsis living in Armenia.
Currently, there are more than 18,000 students and 2,000 preschoolers studying in Artsakh.
PHOTOS
TURKEY'S ROLE
Just over one hundred years ago, Turkey had committed genocide against its Armenian population and then moved on to attack the Armenians living in the Caucasus. Turkish President Erdogan, in a July 2020 speech, vowed to “complete the work our ancestors undertook in the Caucasus.” Turkey has been actively involved in re-igniting the conflict and dismissing calls for a ceasefire, by providing large-scale military and political support to Azerbaijan.
Under the pretense of Turkish-Azerbaijani military drills in the Nakhichevan exclave this summer, Turkey transported military personnel and equipment to Azerbaijan, including F-16 fighter jets, which were used on September 29 to shoot down aircraft in Republic of Armenia airspace.
Turkey has deployed mercenaries from the northern part of Syria and Libya to Azerbaijan to fight against Artsakh and Armenia. About 3,000-4,000 mercenaries were hired to terrorize the Armenian population of Artsakh, for us 1,500-2,000 USD/month, as reported by multiple media sources and investigations. Turkey's role in the recruiting and deployment of mercenaries has been confirmed by international media and foreign governments.
Turkey is not only supporting Azerbaijan but has actively denounced the mediation efforts of the OSCE Minsk Group, co-chaired by France, Russia and the United States.
HISTORY & RESOURCES
MAP OF ARMENIA AND ARTSAKH
Detailed Map: https://tinyurl.com/ArtsakhMap
ALL FOR ARTSAKH
DONATEArtsakh needs us all. Regardless of where we are in the world, each one of us is a soldier and must contribute to win this war. The Armenian Government has launched a worldwide fundraising campaign in collaboration with the Hayastan All Armenia Fund.