| 2020 թ. նոյեմբերի 9 |
ՀՀ վարչապետ Ն. Փաշինյանը, ՌԴ նախագահ Վլ. Պուտինը, Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևը ստորագրեցին համատեղ հայատարարություն, որի 1-ին կետով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունները դադարեցվեցին։ Հայտարարությամբ նախատեսվեց Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորքերի տեղակայում. Մանրամասներ |
| 2020 թ. հոկտեմբերի 31 |
Ադրբեջանը Արցախում կիրառեց զանգվածային ոչնչացման, քիմիական տարրեր պարունակող միջազգային իրավունքով արգելված ֆոսֆորային զինատեսակ |
| 2020 թ. հոկտեմբեր 30 |
Ժնևում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որն անցկացվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի մասնակցությամբ |
| 2020 թ. հոկտեմբերի 20 |
ԱՄՆ միջնորդության ձեռք բերվեց հումանիտար հրադադարի համաձայնությունը, որը ուժի մեջ մտնելու պահից րոպեներ անց խախտվեց Ադրբեջանի կողմից |
| 2020 թ. հոկտեմբեր 19 |
Պատերազմի 21-րդ օրը Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները հանդիպման պատրաստակամություն են հայտնում |
| 2020 թ. հոկտեմբեր 18 |
Հայատարարվում է հրդադարի 2-րդ փորձի մասին, որը տևում է ընդամենը մի քանի րոպե, քանի որ Ադրբեջանը մեկնաբանում է, որ հրդադարը միայն դիերի և ռազմագերիների փոխանակման նպատակ ունի և չի վերաբերում ռազմական գործողություններին |
| 2020 թ. հոկտեմբերի 10 |
Ռուսաստանի, Հայասանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների համատեղ հանդիպումից հետո հումանիտար զինադադարի պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, սակայն չպահպանվեց ադրբեջանական գնդակոծությունների հետևանքով |
| 2020 թ. սեպտեմբեր 27 |
Ադրբեջանը սկսեց լայնածավալ պատերազմ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով |
| 2020 թ. հուլիս-օգոստոս |
Թուրքիան բացահայտորեն աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկրտումներին: Բաքվում և Նախիջևանում Թուրքիան և Ադրբեջանը համատեղ զորահավանքներ անցկացրին, որի պատրվակով Թուրքիան Ադրբեջան տեղափոխեց F-16 և այլ զինտեխնիկա: |
| 2020 թ. հուլիսի 12-16 |
Սահմանային շփոթմունքից հետո ադրբեջանական պարեկային մեքենան հատեց Հայաստանի հետ սահմանը Տավուշի կողմից, որի արդյունքում զոհվեցին 4 ադրբեջանցի սպաներ: Սահմանային թեժացումների արդյունքում մահացան 18 զինծառայողներ: |
| 2017 թ. փետրվար |
Իրավիճակը կրկին լարվեց սահմանին, որովհետև Ադրբեջանը հրթիռային հարվածներ հասցրեց հայկական պաշտպանական դիրքերին: |
| 2016 թ. ապրիլի 1-5 |
Ադրբեջանը սանձահարեց պատերազմ, որը 1994 թվականի ակտիվ մարտերից ի վեր ամենամեծն էր: 4 օր տևած մարտերի ընթացքում ադրբեջանական կողմից կիրառվեցին անօդաչու թռչող սարքեր և հրետանի: Երկու կողմերն ունեցան հարյուրավոր զոհեր: Ադրբեջանը նպատակ էր դրել վերահսկողություն ունենալ հարավային ուղղությամբ որոշ ռազմավարական դիրքերի նկատմամբ: |
| 2016 թ. մարտի 31 |
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Վաշինգթոնում պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հանդիպումից հետո հայտարարեց, որ լուծում հնարավոր է այն դեպքում, երբ հայկական ուժերը դուրս գան Ղարաբաղի տարածքից: Ժամեր անց Ադրբեջանը սկսեց հարձակումը: |
| 2012 թ. հունվարի 23 |
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն հայտնեցին արագացնել հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ փոխըմբռման գործընթացը՝ հաշվի առնելով մինչև այդմ կատարված աշխատանքները: |
| 2011 թ. հունիսի 24 |
Երկար ժամանակ նախապատրաստական ջանքերից հետո Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահները Կազանում կայացած հանդիպման արդյունքում արձանագրեցին, որ «փոխըմբռնում է ձեռք բերվել մի շարք հարցերի շուրջ»։ Հետագայում հայտնի դարձավ, որ Ալիևը հենց հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, որ չի տալու իր համաձայնությունը կազանյան փաստաթղթին: |
| 2008 թ. մարտի 4 |
Օգտագործելով Հայաստանում նախագահական վիճահարույց ընտրություններից հետո տիրող իրավիճակը և մարտիմեկյան դեպքերը՝ Ադրբեջանը Ղարաբաղում լարեց իրավիճակը՝ Մարտակերտում սպանելով մի քանի հայ զինվորների: |
| 2007 թ. նոյեմբերի 29 |
Մադրիդում կայացած հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարեցին, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար առաջարկվում է հիմնարար սկզբունքների շարք: |
| 2004 թ. փետրվարի 19 |
Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ընթացքում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնով սպանեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին՝ արժանանալով միջազգային դատապարտման և ավելի խորացնելով հայ և ադրբեջանցի հասարակությունների հակասությունները: |
| 1997 թ. հունվարի 1 |
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համար ստեղծվեց եռակողմ ձևաչափ՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի մասնակցությամբ: |
| 1995 թ. մարտի 23 |
ԵԱՀԿ-ն Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ստեղծեց համանախագահություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով: |
| 1994 թ. մայիսի 12 |
Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ղարաբաղի կողմից Ռուսաստանի միջնորդությամբ կնքվեց հրադադար՝ վերջ դնելով քառամյա պատերազմին: |
| 1993 թ. օգոստոսի 23-31 |
Հայկական ուժերը վերահոսկողության տակ են վերցրին Ջաբրայիլը, Կուբաթլուի շրջանը և Ֆիզուլիի մի մասը: |
| 1992 թ. մայիսի 18 |
Հայկական ուժերը վերահսկողության տակ վերցրին Լաչինը՝ միջանցք բացելով Հայաստանի և Ղարաբաղի միջև: |
| 1992 թ. մայիսի 2 |
Հայկական կողմը ազատագրեց Շուշին՝ վերահսկողության տակ վերցնելով ադրբեջանական «Գրադ» կայանը, որից հրթիռակոծվում էր Ստեփանակերտը: |
| 1992 թ. ապրիլի 10 |
Ադրբեջանական զորքերը մտան Մաղարա գյուղ և սպանեցին քառասուն խաղաղ բնակչի: |
| 1991 թ. սեպտեմբեր 25 |
Ստեփանակերտի պաշարումը սկսվեց Աղդամից արձակված հրթիռակոծությունից հետո: |
| 1991 թ. սեպտեմբեր 21 |
Համապետական հանրաքվեի արդյունքում՝ Հայաստանը հռչակեց իր անկախությունը: |
| 1991 թ. սեպտեմբեր 2 |
Լեռնային Ղարաբաղն իրեն հռչակեց հանրապետություն: |
| 1991 թ. ապրիլ-մայիս |
Խորհրդային ներքին զորքերի աջակցությամբ ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ը անձնագրային ստուգման քողի տակ սկսեց «Օղակ» օպերացիան՝ հայաթափելով և արտագաթման դրդելով Ղարաբաղի գյուղերի բնակչությանը: |
| 1990 թ. հունվարի 13-19 |
Բաքվում հայերի նպատակադրված ջարդերը հանգեցրին բազմաթիվ զոհերի և արտագաղթի: |
| 1989 թ. դեկտեմբերի 1 |
Խորհրդային Հայաստանի և ԼՂԻՄ խորհրդարանները հայտնեցին միավորման մասին: |
| 1988 թ. հուլիսի 18 |
Գերագույն խորհուրդը մերժեց հայկական կողմի միացման պահանջները: |
| 1988 թ. հուլիսի 12 |
ԼՂԻՄ խորհրդարանը Հայաստանին միացմանը կողմ քվեարկեց: |
| 1988 թ. հունիսի 17 |
Խորհրդային Ադրբեջանը դեմ արտահայտվեց ԼՂԻՄ փոխադրմանը Խորհրդային Հայաստանի կազմ: |
| 1988 թ. հունիսի 15 |
Խորհրդային Հայաստանի խորհրդարանը կողմ քվեարկեց ԼՂԻՄ միացմանը: |
| 1988 թ. մարտի 30 |
ԼՂԻՄ խորհրդարանը Հայաստանին միանալու որոշում ընդունեց: |
| 1988 թ. մարտի 25 |
Խորհրդային միության նախագահ Գորբաչովը մերժեց միավորման խնդրանքները: |
| 1988 թ. փետրվարի 27-28 |
Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական ամբոխի ձեռքով իրականացված ջարդերի հետևանքով տասնյակ հայեր մահացան և արտագաղթեցին: |
| 1988 թ. փետրվարի 22-23 |
Առաջին բախումը Արցախում՝ Ասկերանում: |
| 1988 թ. փետրվարի 20 |
ԼՂԻՄ ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդը հանդես եկավ Խորհրդային Հայաստանին միանալու խնդրանքով: |
| 1988 թ. փետրվարի 18-26 |
Երևանում անցկացվեցին մասսայական ցույցեր՝ Ղարաբաղի միացման պահանջով: |
| 1988 թ. փետրվարի 13 |
Ստեփանակերտում առաջին խոշոր ցույցն ազդարարեց Ղարաբաղյան շարժման սկիզբը: |
| 1923 թ. հուլիսի 7 |
Խորհրդային Ադրբեջանը ստեղծեց Ղարաբաղի ինքնավար մարզը: |
| 1921 թ. հուլիսի 5 |
Կովկասյան բյուրոյի վերանայմամբ և տնտեսական կապերի պատճառաբանմամբ՝ մեծամասամբ հայ բնակչությամբ Ղարաբաղը փոխանցվեց Ադրբեջանի հսկողությանը: |
| 1921 թ. հուլիսի 4 |
Կովկասյան բյուրոյի նիստին վերահաստատվեց Ղարաբաղի՝ Հայաստանի մաս կազմելը: |
| 1920 թ. դեկտեմբեր 21 |
Հայաստանի խորհրդայնացումից հետո Ադրբեջանը հադես եկավ հայտարարությամբ՝ Նախիջևանը, Զանգեզուրն ու Ղարաբաղը ճանաչելով Խորհրդային Հայաստանի մաս: |
| 1918 թ. մայիս |
Ռուսական հեղափոխությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի հանրապետությունները հռչակեցին անկախություն: Ադրբեջանը փորձեց վերահսկել Ղարաբաղը, սակայն հաջողության չհասավ տեղի հայ բնակչության դիմադրության հետևանքով: |

| 9 ноября 2020 года | 9 ноября 2020г., поздно вечером, Президент России В.Путин, Премьер-министр РА Н.Пашинян и Президент Азербайджана И.Алиев подписали совместное заявление, первым пунктом которого стало прекращение боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта. На линии соприкосновения с Нагорным Карабахом, по Лачинскому коридору Планировалось разместить миротворческий контингент Российской Федерации в составе 1960 военнослужащих со стрелковым оружием, 90 бронетранспортеров, 380 единиц автомобилей и спецтехники. |
| 31 октября 2020 года |
Азербайджан использовал в Арцахе запрещенное международным правом фосфорное оружие массового поражения с содержанием химических элементов |
| 30 октября 2020 года |
В Женеве состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, которая была проведена при участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика |
| 19 октября 2020 года |
После 21 дня боевых действий премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев выразили готовность встретиться |
| 18 октября 2020 года |
Было объявлено о втором прекращении огня, которое продлилось всего несколько минут, прежде чем боевые действия возобновились, поскольку Азербайджан объявил, что прекращение огня предназначено только для обмена телами убитых и раненых солдат и не предназначено для прекращения боевых действий. |
| 10 октября 2020 года |
После совместной встречи глав МИД России, Армении и Азербайджана была достигнута договоренность о гуманитарном перемирии, однако не была соблюдена в результате азербайджанских обстрелов |
| 27 сентября 2020 года |
Азербайджан начал широкомасштабную войну по всей арцахо - азербайджанской линии соприкосновения |
| июль - август 2020 года |
Турция открыто поддерживает стремление Азербайджана к территориальной целостности. Турция и Азербайджан провели совместные военные учения в Баку в Нахичевани, под предлогом которых Турция передала Азербайджану F-16 и другую военную технику. |
| 12 - 16 июля 2020 года |
После беспорядков на границе азербайджанская патрульная машина пересекла границу с Арменией в регионеТавуша, в результате чего 4 азербайджанских офицера были убиты. В результате обострения на границе погибли 18 военнослужащих. |
| февраль 2017 года |
Ситуация на границе вновь обострилась: Азербайджан наносит ракетные удары по оборонительным позициям Армении. |
| 1 - 5 апреля 2016 года |
Азербайджан начинает войну, которая стала самой крупной с 1994 года. В течение 4 дней боев азербайджанская сторона использовала беспилотные летательные аппараты и артиллерию. Обе стороны понесли сотни потерь. Азербайджан стремился получить контроль над некоторыми стратегическими позициями на южном направлении |
| 31 марта 2016 года |
Президент Азербайджана Ильхам Алиев после встречи с госсекретарем США Джоном Керри в Вашингтоне заявляет, что решение возможно только в том случае, если армянские ВС покинут территории НКР |
| 23 января 2012 года |
Президенты Армении и Азербайджана выражают готовность ускорить процесс взаимопонимания по основным принципам с учетом проделанной работы. |
| 4 марта 2008 года |
Используя события первого марта в Армении, Азербайджан обостряет ситуацию в НКР, убивая нескольких армянских солдат в Мартакерте |
| 29 ноября 2007 года |
После встречи в Мадриде сопредседатели Минской группы ОБСЕ заявили, что для мирного урегулирования конфликта предлагается ряд базовых принципов |
| 19 февраля 2004 года |
В Будапеште, во время переподготовки в НАТО азербайджанский офицер Рамиль Сафаров зарубил топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна. Инцидент был удостоен международного осуждения, что еще более усугубило напряжение между обществами Армении и Азербайджана |
| 1 января 1997 года |
Для Минской группы ОБСЕ был создан трехсторонний формат с участием США, России и Франции |
| 23 марта 1995 года |
ОБСЕ создала сопредседательство по Нагорному Карабаху в формате Минской группы ОБСЕ |
| 12 мая 1994 года |
В столице Киргизии, Бишкеке, при посредничестве России, Армения, Азербайджан и НКР заключают перемирие, положив конец 4-летней войне |
| 23-31 августа 1993 года |
Армянские ВС берут под контроль Джабраил, Кубатлу и часть Физули |
| 18 мая 1992 года |
Армянские ВС берут под контроль Лачин, открывая коридор между Арменией и НКР |
| 9 мая 1992 года |
Армянская сторона освобождает Шуши, взяв под контроль азербайджанскую станцию "Град", с которой обстреливается Степанакерт |
| 10 апреля 1992 года |
Азербайджанские войска в селе Магара убивают 40 мирных жителей |
| 25 сентября 1991 года |
После ракетного обстрела из Агдама начинается осада Степанакерта |
| 21 сентября 1991 года |
В результате общегосударственного референдума Армения провозгласила свою независимость |
| 2 сентября 1991 года |
Нагорный Карабах объявил себя Республикой |
| апрель - май 1991 года |
При поддержке советских внутренних войск азербайджанский ОМОН под видом паспортного контроля начал операцию «Кольцо», выселяя армян и вынуждая население карабахских сел эмигрировать. |
| 13-19 января 1990 года |
Целенаправленная резня армян в Баку привела к многочисленным жертвам и эмиграции |
| 1 декабря 1989 года |
Парламенты Советской Армении и НКАО объявили о воссоединении |
| 18 июля 1988 года |
Верховный Совет отклоняет требования армянской стороны о воссоединении |
| 12 июля 1988 года |
Парламент НКАО проголосовал за воссоединение с Арменией |
| 17 июня 1988 года |
Советский Азербайджан выступил против передачи Нагорно-Карабахской Республики Советской Армении |
| 15 июня 1988 года |
Парламент Советской Армении проголосовал за объединение с Нагорно-Карабахской Республикой |
| 30 марта 1988 года |
Парламент НКАО принял решение о присоединении к Армении |
| 25 марта 1988 года |
Президент Советского Союза Горбачев отверг требования о воссоединении |
| 27 - 28 феврвля 1988 года |
Десятки армян погибли в результате массовых убийств, устроенных толпами азербайджанцев в Сумгаите, а выжившие - эмигрировали |
| 22 - 23 феврвля 1988 года | Первое столкновение в Арцахе, в Аскеране |
| 20 феврвля 1988 года |
Совет народных депутатов НКАО обратился с просьбой о присоединении к Советской Армении |
| 18 - 26 феврвля 1988 года |
В Ереване прошли массовые демонстрации с требованием воссоединения Карабаха |
| 13 февраля 1988 года |
Первая крупная демонстрация в Степанакерте положила начало карабахскому движению. |
| 7 июля 1923 года |
В Советском Азербайджане созда на Карабахская автономная область |
| 5 июля 1921 года |
Согласно пересмотру решения Кавказского бюро, учитывая экономические связи, Карабах, с преимущественно армянским населением, был передан под контроль Азербайджана. |
| 4 июля 1921 года |
4 июля 1921 г.,на заседании Кавказского бюро было подтверждено, что Карабах является частью Армении. |
| 21 декабря 1920 года |
После советизации Армении Азербайджан выступил с заявлением о признании Нахичевана, Зангезура и Карабаха частью Советской Армении. |
| май 1918 года |
После революции в России республики Армения и Азербайджан объявили о своей независимости. Азербайджан попытался взять контроль над Карабахом, но потерпел неудачу из-за сопротивления местного армянского населения. |