| 2020 թ. նոյեմբերի 9 |
ՀՀ վարչապետ Ն. Փաշինյանը, ՌԴ նախագահ Վլ. Պուտինը, Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևը ստորագրեցին համատեղ հայատարարություն, որի 1-ին կետով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունները դադարեցվեցին։ Հայտարարությամբ նախատեսվեց Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորքերի տեղակայում. Մանրամասներ |
| 2020 թ. հոկտեմբերի 31 |
Ադրբեջանը Արցախում կիրառեց զանգվածային ոչնչացման, քիմիական տարրեր պարունակող միջազգային իրավունքով արգելված ֆոսֆորային զինատեսակ |
| 2020 թ. հոկտեմբեր 30 |
Ժնևում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որն անցկացվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի մասնակցությամբ |
| 2020 թ. հոկտեմբերի 20 |
ԱՄՆ միջնորդության ձեռք բերվեց հումանիտար հրադադարի համաձայնությունը, որը ուժի մեջ մտնելու պահից րոպեներ անց խախտվեց Ադրբեջանի կողմից |
| 2020 թ. հոկտեմբեր 19 |
Պատերազմի 21-րդ օրը Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները հանդիպման պատրաստակամություն են հայտնում |
| 2020 թ. հոկտեմբեր 18 |
Հայատարարվում է հրդադարի 2-րդ փորձի մասին, որը տևում է ընդամենը մի քանի րոպե, քանի որ Ադրբեջանը մեկնաբանում է, որ հրդադարը միայն դիերի և ռազմագերիների փոխանակման նպատակ ունի և չի վերաբերում ռազմական գործողություններին |
| 2020 թ. հոկտեմբերի 10 |
Ռուսաստանի, Հայասանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների համատեղ հանդիպումից հետո հումանիտար զինադադարի պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, սակայն չպահպանվեց ադրբեջանական գնդակոծությունների հետևանքով |
| 2020 թ. սեպտեմբեր 27 |
Ադրբեջանը սկսեց լայնածավալ պատերազմ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով |
| 2020 թ. հուլիս-օգոստոս |
Թուրքիան բացահայտորեն աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկրտումներին: Բաքվում և Նախիջևանում Թուրքիան և Ադրբեջանը համատեղ զորահավանքներ անցկացրին, որի պատրվակով Թուրքիան Ադրբեջան տեղափոխեց F-16 և այլ զինտեխնիկա: |
| 2020 թ. հուլիսի 12-16 |
Սահմանային շփոթմունքից հետո ադրբեջանական պարեկային մեքենան հատեց Հայաստանի հետ սահմանը Տավուշի կողմից, որի արդյունքում զոհվեցին 4 ադրբեջանցի սպաներ: Սահմանային թեժացումների արդյունքում մահացան 18 զինծառայողներ: |
| 2017 թ. փետրվար |
Իրավիճակը կրկին լարվեց սահմանին, որովհետև Ադրբեջանը հրթիռային հարվածներ հասցրեց հայկական պաշտպանական դիրքերին: |
| 2016 թ. ապրիլի 1-5 |
Ադրբեջանը սանձահարեց պատերազմ, որը 1994 թվականի ակտիվ մարտերից ի վեր ամենամեծն էր: 4 օր տևած մարտերի ընթացքում ադրբեջանական կողմից կիրառվեցին անօդաչու թռչող սարքեր և հրետանի: Երկու կողմերն ունեցան հարյուրավոր զոհեր: Ադրբեջանը նպատակ էր դրել վերահսկողություն ունենալ հարավային ուղղությամբ որոշ ռազմավարական դիրքերի նկատմամբ: |
| 2016 թ. մարտի 31 |
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Վաշինգթոնում պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հանդիպումից հետո հայտարարեց, որ լուծում հնարավոր է այն դեպքում, երբ հայկական ուժերը դուրս գան Ղարաբաղի տարածքից: Ժամեր անց Ադրբեջանը սկսեց հարձակումը: |
| 2012 թ. հունվարի 23 |
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն հայտնեցին արագացնել հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ փոխըմբռման գործընթացը՝ հաշվի առնելով մինչև այդմ կատարված աշխատանքները: |
| 2011 թ. հունիսի 24 |
Երկար ժամանակ նախապատրաստական ջանքերից հետո Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահները Կազանում կայացած հանդիպման արդյունքում արձանագրեցին, որ «փոխըմբռնում է ձեռք բերվել մի շարք հարցերի շուրջ»։ Հետագայում հայտնի դարձավ, որ Ալիևը հենց հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, որ չի տալու իր համաձայնությունը կազանյան փաստաթղթին: |
| 2008 թ. մարտի 4 |
Օգտագործելով Հայաստանում նախագահական վիճահարույց ընտրություններից հետո տիրող իրավիճակը և մարտիմեկյան դեպքերը՝ Ադրբեջանը Ղարաբաղում լարեց իրավիճակը՝ Մարտակերտում սպանելով մի քանի հայ զինվորների: |
| 2007 թ. նոյեմբերի 29 |
Մադրիդում կայացած հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարեցին, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար առաջարկվում է հիմնարար սկզբունքների շարք: |
| 2004 թ. փետրվարի 19 |
Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ընթացքում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնով սպանեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին՝ արժանանալով միջազգային դատապարտման և ավելի խորացնելով հայ և ադրբեջանցի հասարակությունների հակասությունները: |
| 1997 թ. հունվարի 1 |
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համար ստեղծվեց եռակողմ ձևաչափ՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի մասնակցությամբ: |
| 1995 թ. մարտի 23 |
ԵԱՀԿ-ն Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ստեղծեց համանախագահություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով: |
| 1994 թ. մայիսի 12 |
Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ղարաբաղի կողմից Ռուսաստանի միջնորդությամբ կնքվեց հրադադար՝ վերջ դնելով քառամյա պատերազմին: |
| 1993 թ. օգոստոսի 23-31 |
Հայկական ուժերը վերահոսկողության տակ են վերցրին Ջաբրայիլը, Կուբաթլուի շրջանը և Ֆիզուլիի մի մասը: |
| 1992 թ. մայիսի 18 |
Հայկական ուժերը վերահսկողության տակ վերցրին Լաչինը՝ միջանցք բացելով Հայաստանի և Ղարաբաղի միջև: |
| 1992 թ. մայիսի 2 |
Հայկական կողմը ազատագրեց Շուշին՝ վերահսկողության տակ վերցնելով ադրբեջանական «Գրադ» կայանը, որից հրթիռակոծվում էր Ստեփանակերտը: |
| 1992 թ. ապրիլի 10 |
Ադրբեջանական զորքերը մտան Մաղարա գյուղ և սպանեցին քառասուն խաղաղ բնակչի: |
| 1991 թ. սեպտեմբեր 25 |
Ստեփանակերտի պաշարումը սկսվեց Աղդամից արձակված հրթիռակոծությունից հետո: |
| 1991 թ. սեպտեմբեր 21 |
Համապետական հանրաքվեի արդյունքում՝ Հայաստանը հռչակեց իր անկախությունը: |
| 1991 թ. սեպտեմբեր 2 |
Լեռնային Ղարաբաղն իրեն հռչակեց հանրապետություն: |
| 1991 թ. ապրիլ-մայիս |
Խորհրդային ներքին զորքերի աջակցությամբ ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ը անձնագրային ստուգման քողի տակ սկսեց «Օղակ» օպերացիան՝ հայաթափելով և արտագաթման դրդելով Ղարաբաղի գյուղերի բնակչությանը: |
| 1990 թ. հունվարի 13-19 |
Բաքվում հայերի նպատակադրված ջարդերը հանգեցրին բազմաթիվ զոհերի և արտագաղթի: |
| 1989 թ. դեկտեմբերի 1 |
Խորհրդային Հայաստանի և ԼՂԻՄ խորհրդարանները հայտնեցին միավորման մասին: |
| 1988 թ. հուլիսի 18 |
Գերագույն խորհուրդը մերժեց հայկական կողմի միացման պահանջները: |
| 1988 թ. հուլիսի 12 |
ԼՂԻՄ խորհրդարանը Հայաստանին միացմանը կողմ քվեարկեց: |
| 1988 թ. հունիսի 17 |
Խորհրդային Ադրբեջանը դեմ արտահայտվեց ԼՂԻՄ փոխադրմանը Խորհրդային Հայաստանի կազմ: |
| 1988 թ. հունիսի 15 |
Խորհրդային Հայաստանի խորհրդարանը կողմ քվեարկեց ԼՂԻՄ միացմանը: |
| 1988 թ. մարտի 30 |
ԼՂԻՄ խորհրդարանը Հայաստանին միանալու որոշում ընդունեց: |
| 1988 թ. մարտի 25 |
Խորհրդային միության նախագահ Գորբաչովը մերժեց միավորման խնդրանքները: |
| 1988 թ. փետրվարի 27-28 |
Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական ամբոխի ձեռքով իրականացված ջարդերի հետևանքով տասնյակ հայեր մահացան և արտագաղթեցին: |
| 1988 թ. փետրվարի 22-23 |
Առաջին բախումը Արցախում՝ Ասկերանում: |
| 1988 թ. փետրվարի 20 |
ԼՂԻՄ ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդը հանդես եկավ Խորհրդային Հայաստանին միանալու խնդրանքով: |
| 1988 թ. փետրվարի 18-26 |
Երևանում անցկացվեցին մասսայական ցույցեր՝ Ղարաբաղի միացման պահանջով: |
| 1988 թ. փետրվարի 13 |
Ստեփանակերտում առաջին խոշոր ցույցն ազդարարեց Ղարաբաղյան շարժման սկիզբը: |
| 1923 թ. հուլիսի 7 |
Խորհրդային Ադրբեջանը ստեղծեց Ղարաբաղի ինքնավար մարզը: |
| 1921 թ. հուլիսի 5 |
Կովկասյան բյուրոյի վերանայմամբ և տնտեսական կապերի պատճառաբանմամբ՝ մեծամասամբ հայ բնակչությամբ Ղարաբաղը փոխանցվեց Ադրբեջանի հսկողությանը: |
| 1921 թ. հուլիսի 4 |
Կովկասյան բյուրոյի նիստին վերահաստատվեց Ղարաբաղի՝ Հայաստանի մաս կազմելը: |
| 1920 թ. դեկտեմբեր 21 |
Հայաստանի խորհրդայնացումից հետո Ադրբեջանը հադես եկավ հայտարարությամբ՝ Նախիջևանը, Զանգեզուրն ու Ղարաբաղը ճանաչելով Խորհրդային Հայաստանի մաս: |
| 1918 թ. մայիս |
Ռուսական հեղափոխությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի հանրապետությունները հռչակեցին անկախություն: Ադրբեջանը փորձեց վերահսկել Ղարաբաղը, սակայն հաջողության չհասավ տեղի հայ բնակչության դիմադրության հետևանքով: |

Chronology of Events
| November 9, 2020 | Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan,President of the of Azerbaijan Ilham Aliyev, and President of the Russian Federation Vladimir PutinRepublic signed a joint statement, establishing a complete ceasefire and cessation of hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone. The announcement envisages the deployment of Russian peacekeeping troops along the Nagorno Karabakh line of contact and the Lachin corridor. Details here. |
| October 31, 2020 |
Azerbaijan uses internationally banned chemical weapons (phosphorus) against Artsakh inflicting mass environmental destruction. |
| October 30, 2020 |
Meeting of the Foreign Minister of Armenia and Azerbaijan was held in Geneva with the participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, as well as with Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk. |
| October 20, 2020 |
A US-mediated humanitarian ceasefire agreement was reached and was violated by Azerbaijan minutes after entry it entered into force. |
| October 19, 2020 |
After 21 days of fighting, President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan agree to meet. |
| October 18, 2020 |
A second ceasefire is agreed upon but only holds for a few minutes before the fighting resumes as Azerbaijan announces that the ceasefire is only for purposes of recovering dead and wounded soldiers from the area and is not intended to halt combat operations. |
| October 10, 2020 |
After a meeting in Moscow with the foreign ministers of Russia, Armenia, and Azerbaijan, a humanitarian ceasefire is agreed upon to be observed starting at noon on October 10 but gets quickly violated due to renewed Azerbaijani shelling. |
| September 27, 2020 |
Azerbaijan initiates a full-scale offensive along the entire line of contact between Armenian and Azerbaijani forces in Karabakh, dubbing it as a “counter-attack” against an Armenian offensive. |
| July-August, 2020 |
Turkey pledges full support to Azerbaijan’s efforts to restore its territorial integrity. Joint military exercises take place in Nakhichevan and Baku for which Turkey transports F-16 fighter jets and other military equipment to Azerbaijan. |
| July 12-16, 2020 |
Tensions rise as Azerbaijani forces attempt to cross over to the Armenian side in Tavush triggering a direct hit that leaves 4 Azerbaijani officers dead. A wave of pro-war protests starts in Azerbaijan. The escalation leaves behind 18 combined dead and is the deadliest since 2016. |
| February-July, 2017 |
The situation gets tense on the border as Azerbaijan carries missile strikes against Armenian defensive positions. |
| April 1-5, 2016 |
Azerbaijan initiates the largest offensive since the conclusion of active fighting in 1994. During the course of 4 days, heavy artillery and drones are involved in fighting along with the armies as both sides suffer hundreds of casualties. Azerbaijan claims control over certain strategic hilltops in the southern section of the line of contact. |
| March 31, 2016 |
After a meeting in Washington between Aliyev and US Secretary of State John Kerry, the Azerbaijani president declares a solution is only possible if Armenian forces withdraw from Karabakh. Hours later Azerbaijan begins the offensive. |
| January 23, 2012 |
The Presidents of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan express readiness to expedite the process of reaching understanding with regard to the Basic Principles, taking into account all the work conducted so far. |
| June 24, 2011 |
Аfter a series of preparatory meetings, the Presidents of Russia, Azerbaijan and Armenia stated at a meeting in Kazan that "a mutual understanding has been reached on a number of issues." It later became known that Aliyev had stated during the same meeting that he would not give his consent to the Kazan document. |
| March 4, 2008 |
Attempting to use the instability in Armenia following the disputed presidential elections and subsequent violence in Yerevan on March 1, Azerbaijan escalates the situation in Martakert, Karabakh, leading to several casualties. |
| November 29, 2007 |
After a meeting in Madrid, the OSCE Minsk Group Co-chairs announce that a set of Basic Principles for the peaceful settlement of the conflict is proposed. |
| February 19, 2004 |
During NATO training in Budapest, Azerbaijani officer Ramil Safarov murders Armenian officer Gurgen Margaryan with an ax in his sleep, triggering international condemnation and deepening mistrust between Armenian and Azerbaijani societies. |
| January 1, 1997 |
The OSCE Minsk Groups establishes the trilateral Co-chairmanship format of the United States, France, and Russia, still in effect until today. |
| March 23, 1995 |
OSCE established the co-chairmanship of the Conference on Nagorno Karabakh under the auspices of the OSCE Minsk Group. |
| May 12, 1994 |
A protocol signed in Kyrgyzstan’s capital Bishkek by Armenia, Azerbaijan, and Nagorno Karabakh, and brokered by Russia, establishes the ceasefire effectively ending the 4-year-long war in Karabakh. |
| August 23-31, 1993 |
Armenian forces establish control over Jebrayil, Kubatli districts, and part of Fizuli, surrounding Karabakh. |
| May 18, 1992 |
Armenian forces take control of Lachin, establishing a corridor between Armenia and Karabakh. |
| May 9, 1992 |
Armenians take Shushi, effectively ending the siege and bombardment of Stepanakert from the GRAD launchers located in Shushi. |
| April 10, 1992 |
Azerbaijani forces enter the village of Maragha, murdering some forty civilians. |
| September 25, 1991 |
The Siege of Stepanakert begins with shelling by missiles launched from Agdam. |
| September 21, 1991 |
Armenia declares independence after the positive results of the nationwide referendum. |
| September 2, 1991 |
Nagorno Karabakh declares itself a republic. |
| April-May, 1991 |
Supported by Soviet internal troops, Azerbaijani SWAT units initiate Operation Ring, under the guise of passport control, uprooting and deporting the populations from villages in Karabakh. |
| January 13-19, 1990 |
Pogroms of the Armenian population in Baku lead to their exodus and numerous deaths. |
| December 1, 1989 |
Legislatures of Soviet Armenia and Nagorno Karabakh Autonomous Oblast make declarations of unification. |
| July 18, 1988 |
The Supreme Council of the USSR rejects the Armenian demands of unification. |
| July 12, 1988 |
Nagorno Karabakh Autonomous Oblast regional legislature votes in favor of unification with Soviet Armenia. |
| June 17, 1988 |
Soviet Azerbaijan expresses opposition to calls of transferring Nagorno Karabakh Autonomous Oblast to Soviet Armenia. |
| June 15, 1988 |
Soviet Armenian legislature votes in favor of unifying with Nagorno Karabakh Autonomous Oblast. |
| March 30, 1988 |
Nagorno Karabakh Autonomous Oblast legislature passes a resolution asking for unification with Armenia. |
| March 25, 1988 |
Soviet leader Gorbachev rejects Armenian calls of unification. |
| February 27-29, 1988 |
Pogroms in the Azerbaijani city of Sumgait lead to the deaths of dozens of Armenians at the hands of Azerbaijani mob and the exodus of the large Armenian community. |
| February 22-23, 1988 |
First clash in the town of Askeran in Karabakh. |
| February 20, 1988 |
NKAO legislature issues a request to join with Soviet Armenia. |
| February 18-26, 1988 |
Massive demonstrations in Yerevan in support of unification with Karabakh. |
| February 13, 1988 |
The first major demonstration in Stepanakert signals the beginning of the Karabakh Movement. |
| July 7, 1923 |
Soviet Azerbaijan establishes the Nagorno Karabakh Autonomous Oblast (region). |
| July 5, 1921 |
By the revised decision of the Caucasus Bureau, Karabakh with its Armenian majority was placed under Soviet Azerbaijani control instead of Soviet Armenian, citing economic ties. |
| July 4, 1921 |
The meeting of the Caucasus Bureau reaffirmed Karabakh as part of Soviet Armenia. |
| December 1, 1920 |
After Armenia became Sovietized, Azerbaijan issued a statement recognizing the disputed territories of Nakhijevan, Zangezur, and Karabakh as parts of Soviet Armenia. |
| May, 1918 |
Republics of Armenia and Azerbaijan became independent following the Russian Revolution. Azerbaijan tried to control Karabakh but was not successful due to resistance from the local Armenian population. |