Աշխատանք Հայաստանում
Հայաստանում աշխատանքային զբաղվածության հնարավորություններ սկսեք փնտրել նախօրոք։ Համոզվեք, որ Ձեր դիպլոմներն ու վկայականները վերցրել եք Ձեր հետ, որոշ գործատուներ կարող են պահանջել դրանց թարգմանված օրինակները, որոշները գուցե չպահանջեն դրանք։ Որոշ միջազգային կառույցներ կպահանջեն բնօրինակները։
Թարմացրեք Ձեր CV-ն և ինքնակենսագրականը։ Հայկական ընկերություններից շատերը որպես նմուշ օգտագործում են ամերիկյան ոճը և նախընտրում մեյլին կցված մեկ էջ։ Համոզվեք, որ ուսումնասիրել եք այն կազմակերպությունը, որին դիմում եք և համապատասխանում եք առաջադրված պահանջներին։ Repat Armenia-ն առաջարկում է մասնագիտական խորհրդատվություն, ինչպես նաև CV-ի լրացման օգնություն։
Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը կազմում է 68,000 դրամ, որը մոտավոր համարժեք է 150 ԱՄՆ դոլարի։ Աշխատավարձերի չափը տատանվում է 100,000-300,000 դրամի սահմաններում։ 2020 թվականի ամառվա դրությամբ երկրի աշխատավարձերի միջին ցուցանիշը կազմում է մոտավոր 188,000 դրամ կամ մոտ 400 ԱՄՆ դոլար։
ՀԱՎԵԼՈՒՄ․ Հայկական ընկերությունները սովորություն չունեն աշխատանքի ընդունման երկարաժամկետ գործընթաց իրականացնել։ Եթե նրանց աշխատող է պետք, նրանք ակնկալում են աշխատակցին անհապաղ ընդունել։ Դուք կունենաք առավելագույնը մի քանի շաբաթ, եթե նրանք առաջարկեն առցանց հարցազրույց։
Ակտիվ ծանոթություններ։ Ինչքան շատ մարդկանց հետ Դուք ծանոթանաք, այդքան ավելի հեշտ կընթանա Ձեր ինտեգրման պրոցեսը։ Թարմացրեք Ձեր LinkedIn-ը, միացեք Facebook խմբերի, մասնակցեք հայրենադարձների միջոցառումներին։
Հարկեր և վճարներ
- Անհատական եկամտահարկը բոլորի համար կազմում է 22%
- Սոցիալական ապահովագրության հարկը կազմում է 5% մինչև 500,000 դրամ աշխատավարձի դեպքում, 500,000 դրամը գերազանցելու դեպքում կազմում է 10%
- Զինծառայողների հիմնադրամի պարտադիր վճարը սկսում է ամսական 1,000 ՀՀ դրամից և կախված է տվյալ անձի աշխատավարձի չափից:
Աշխատանքի թույլտվություն
Եթե Դուք ցանկանում եք Հայաստանում աշխատել նախքան քաղաքացիություն կամ կացության կարգավիճակ ձեռք բերելը, անհրաժեշտ կլինի ստանալ աշխատանքի թույլտվություն։ Ձեր գործատուն պետք է Ձեր անունից դիմի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար։
Բարձր հմտություններ ունեցող օտարերկրյա մասնագետները, ձեռնարկատերերը, ղեկավարները, տարբեր ոլորտների դասընթացների կամ սարքավորումների օգտագործման համար պահանջված մասնագետները, կառավարման համակարգում բարձր որակում ունեցող մասնագետները (օրինակ՝ գյուղատնտեսություն, բնական գիտություններ, IT, ֆինանսներ, մթերման տեխնոլոգիաներ կամ մենեջմենթ), համալսարանի դասախոսները, արտասահմանյան հավատարմագրված լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, փախստականները կամ փոխանակման ծրագրով սովորող ուսանողները ազատված են աշխատանքի թույլտվության պայմաններից։
Աշխատանքային թույլտվություն ստանալու համար դիմելիս նախարարությունը նախ պետք է համոզվի՝ արդյո՞ք թափուր պաշտոնը զբաղեցնելու համար համապատասխան որակավորում ունեցող տեղացի հայ աշխատողներ չկան։ Եթե տեղացիներ կան, ապա Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը գործատուին հարցազրույցի համար առաջարկելու է նրանց։ Գործատուն պարտավոր չէ գովազդել առաջարկվող պաշտոնը կամ առաջարկել հատուկ աշխատավարձ։ Եթե թեկնածուներ չեն առաջարկվում, կամ գործատուն հիմնավոր պատճառներ ունի թեկնածուին մերժելու համար, նախարարությունը Ձեզ կտրամադրի աշխատանքի թույլտվություն։ Աշխատանքի թույլտվությունը տրամադրելուց հետո (սովորաբար 14 օրվա ընթացքում), Դուք պետք է դիմեք Երևանի ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն (ՕՎԻՐ) ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ստանալու համար։ Դիմումը պետք է հավելել անհրաժեշտ փաստաթղթերով՝ ներառյալ բուժզննման արդյունքները։ Ժամանակավոր կացության քարտը տրամադրվում է դիմումը ներկայացնելու օրվանից մոտ 30-45 օրվա ընթացքում։

Employment in Armenia
Start searching for employment opportunities early. Make sure you’ve brought your diplomas and certificates with you, some employers may require translated copies. While most may not ask to see them. Some international institutions will require originals.
Update your CV/resume. Most Armenian companies use an American style as a template and prefer single page attachments to your email. Make sure you research the company you are applying to and match their needs. Repat Armenia offers career counseling as well as resume writing assistance.
The minimum wage in Armenia is currently 68,000 AMD, which nets at about 150 USD. These days most salaries range from 100,000-300,000 AMD. As of summer 2020, the country average is more or less 188,000 AMD or around 400 USD.
NOTE: Armenian companies are not in the habit of long-distance recruitment. If they need an employee, they expect to hire immediately. At most, you’ll have a few weeks should they offer an online interview.
Actively network. The more people you meet, the easier your integration process will be. Update your LinkedIn, join relevant Facebook groups, attend repat and expat events.
Taxes and payments
- Personal income tax is flat for all levels at 22%
- Social security tax is 5% for salaries up to 500,000 AMD, 10% for over 500,000 AMD
- Military tax increases based on income, starting from 1,000 AMD per month
Work permits
If you are interested in working in Armenia before applying for and receiving citizenship or residency, you may need to obtain a work permit. Your employer has to apply for a work permit on your behalf with the Ministry of Labor and Social Affairs (MLSA).
Highly skilled foreign specialists, business owners, executives, specialists in certain areas required for training or installation of machinery, highly qualified specialists in a government-mandated sector (e.i. agriculture, natural sciences, IT, finance, food technology, or management), university lecturers, accredited foreign media representatives, refugees, or students in an exchange program are exempt from work permit requirements.
When applying for a work permit the Ministry will first need to ensure that there are no qualified local Armenian workers available to fill the position. If there are locals, MLSA will refer them to the employer for an interview. The employer doesn’t have to advertise the position, nor offer a specific wage. If no candidates are referred or the employer has valid reasons for rejecting the candidate, the Ministry will issue your work permit.
Once the work permit is issued (typically within 14 days), you must apply for a Temporary Residence Permit at the Passport and Visa Department of the Yerevan Police (OVIR). The application must be accompanied by supporting documentation, including medical test results. The temporary residence card is issued within approximately 30-45 days of the application date.
Required documents
The following documents must be filed by the employer with the MLSA:
- Application
- Passport
- Diplomas and other documents showing education or qualification, with consular legalization (or Apostille)