Ողջույն, ես Փաթիլ Մկրտիչեանն եմ: Ծնվել եմ Լիբանանում։ Համալսարանական կրթությունս ստացել եմ Arab Open University-ում և UK Open University-ում: Ստացել եմ բիզնեսի կառավարման բակալավրի աստիճան՝ գերազանց արդյունքով։ 2010 թվականից մինչև 2021 թվականն աշխատել եմ «Virgin Megastores» գրքերի վաճառքի ընկերությունում՝ որպես վաճառքի ավագ մասնագետ: Ավարտել եմ Լիբանանի Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության հայագիտական ծրագիրը։ Մասնակցել եմ Լիբանանի կենտրոնական բանկի գործնական դասընթացին։ Լիբանանի համայնքային կյանքում ծավալել եմ բեղուն գործունեություն՝ անդամակցելով տարբեր միությունների՝ «Մեսրոպեանի Նախկին Սաներու Միութեան»-ը, «Հ.Մ.Ը.Մ»-ին, «Համազգայինի Կարկաչ» երգչախմբի վարչությանը։
Որպես դերասան՝ մասնակցություն եմ ունեցել «Համազգային»-ի թատերախմբում և կամավորական աշխատանք եմ տարել «Թռչնոց Բոյն» վարժարանում։ 2013-2020 թթ. ռադիոհաղորդումներ եմ վարել «Վանայ Ձայն» ռադիոկայանում և հիմնել «Donate a Shoebox Lebanon» բարեգործական ծրագիրը։ 2020 թվականից մինչ օրս Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության Լիբանանի թղթակիցն եմ:

Hello! I am Patil Mgrditchian. I was born in Lebanon. I received my university education at Arab Open University and UK Open University. I received a Bachelor's degree with honors in Business Management.
From 2010 to 2021, I worked for the book sales company “Virgin Megastores'' as a Senior Purchasing Coordinator. I completed the Armenian studies program organized by the Holy See of Cilicia․ I participated in practical courses coordinated by the Central Bank of Lebanon.
I was very involved in the Armenian community in Lebanon, where I engaged in many different activities and joined various unions such as Mesrobian Alumni, Homenetmen, Hamazkyin’s “Gargach” Choir, among others. As an actress, I participated in the Hamazkayin theater troupe and volunteered at Bird's Nest College.
I hosted radio broadcasts on “Voice of Van” and founded the charity program "Donate A Shoebox Lebanon" from 2013 to 2020.
Since 2020, I have been the Lebanon correspondent for Armenian Public Television. As an iGorts fellow, I work at the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.