Թամարա Թադևոսյան-Գելլեր
Ես Թամարա Թադևոսյան-Գելլերն եմ։ Ծնվել և մեծացել եմ Երևանում և 12 տարեկանում տեղափոխվել ԱՄՆ՝ Ֆիլադելֆիա: Ավարտել եմ Փենսիլվանիայի համալսարանը՝ հանրային առողջապահություն և հոգեբանություն մասնագիտություններով: Ուսմանս ընթացքում զբաղվել եմ բժշկական հետազոտություններով և աշխատել Ֆիլադելֆիայի հանրային առողջության վարչությունում: Ավարտելուց հետո հնարավորություն ընձեռնվեց հետազոտություն անցկացնել Թեմփլի բժշկական համալսարանում, որը ֆինանսավորվում էր ԱՄՆ-ի առողջապահության ազգային ինստիուտի կողմից։
Այնուհետև ղեկավարել եմ պետության կողմից ֆինանսավորվող և նորաստեղծ Գերազանցության կենտրոնը, որը ծառայում էր հղի և հետծննդաբերության շրջանում գտնվող կանանց, որոնք տառապում էին թմրամոլությամբ և գտնվում էին սոցիալապես անապահով կարգավիճակում:
Համագործակցել եմ բժիշկների, սոցիալական աշխատողների, համայնքային առողջապահության ոլորտի աշխատողների և բազմաթիվ այլ մասնագետների հետ՝ ցուցաբերելով կլինիկական օգնություն և հոգեբանական աջակցություն ինտեգրված մոտեցումներով:
Աշխատելու ընթացքում շարունակեցի ուսումս և ստացա հանրային առողջության մագիստրոսի աստիճան՝ կենտրոնանալով համաճարակաբանության վրա: Այդ ժամանակ ուսումնասիրել եմ ջրամատակարարման, սանիտարիայի և հիգիենայի, հոգեկան առողջության և համաճարակաբանության ոլորտները: Իմ թեզի վերաբերյալ գիտական աշխատանքի համար կիրառել եմ քարտեզագրական GIS գործիքներ, որպեսզի ուսումնասիրեմ շրջակա միջավայրի ազդեցությունը հանրային առողջության վրա:
Ազատ ժամանակ զբաղվում եմ յոգայով, մեդիտացիայով, մարտարվեստով և գրելով:
Ներկայումս աշխատում եմ Հայաստանի առողջապահության նախարարությունում և ընդգրկված եմ Հայաստանում առաջնային բուժօգնության ամրապնդման և բարեփոխման պաշտոնական աշխատանքային խմբի և այլ ծրագրերի մեջ: Բախտավոր եմ, որ այս տարի ունեցա հնարավորություն ընդգրկվել «իԳործ» ծրագրում և նպաստել Հայաստանի բարեկեցության և առողջապահության բարելավմանը:

Tamara Tatevosian-Geller
My name is Tamara Tatevosian-Geller. I grew up in Yerevan, Armenia and immigrated to Philadelphia at the age of 12. I graduated from the University of Pennsylvania majoring in Health and Societies, and minoring in Psychology. During my education, I participated in medical research and served the Philadelphia Department of Public Health. Upon graduation, I was privileged to have the opportunity to conduct NIH-funded research with Temple University School of Medicine and gathered clinical as well as translational research experience.
I was subsequently hired to manage a newly created and state funded Center of Excellence serving pregnant and postpartum women from underserved communities with Substance Use Disorder, and worked with a team of physicians, social workers, community health workers and peer support specialists to deliver clinical care and psychosocial support utilizing an integrated approach.
I completed my Master of Public Health degree focusing on Epidemiology while working there. I conducted research related to Water, Sanitation and Hygiene (WASH), mental health, and epidemiology. For my thesis, I utilized mapping GIS tools to understand the role of the environment on health.
I enjoy yoga, mindfulness, martial arts, and writing. Currently, I am serving the Ministry of Health of Armenia and am included in an official task force for the strengthening and reform of primary care in Armenia, among other projects. It is an honor to serve the iGorts program and contribute to improved wellbeing and health in Armenia.