Ողջույն, ես Անահիտ Անթանյանն եմ և հայրենադարձվել եմ Միացյալ Նահանգներից: Երեք տարեկան էի, երբ ընտանիքս տեղափոխվեց Ռուսաստան։ Տարվա ինը ամիսներին այցելում էի Գիմնազիա-դպրոց և բալետի ակադեմիա, իսկ ամառային արձակուրդս անցկացնում Հայաստանում: Այստեղ ուսումնասիրում էի հայոց պատմությունն ու քերականությունը՝ կարդալով հայ նշանավոր հեղինակներին:
2010 թվականին իմ ընտանիքը նորից տեղափոխվեց, այս անգամ Լոս Անջելես՝ Կալիֆորնիա: Այնտեղ ես շարունակեցի իմ միջնակարգ կրթությունը՝ կենտրոնանալով երկրաչափություն, ԱՄՆ կառավարություն և քաղաքականություն և ֆրանսերեն լեզվի խորացված դասընթացների վրա: Իմ հիմնական հետաքրքրությունը, սակայն, միշտ եղել է մաթեմատիկան և արվեստը։ Առաջինի ճշգրտությունը, զուգորդված երկրորդի վերացականությամբ, դրդեց ինձ բացահայտելու ճարտարապետության թաքնված գանձերը:
Ես մասնագիտացել եմ Կալիֆորնիայի Վուդբերի համալսարանի ճարտարապետության և ինտերիեր դիզայնի ուղղություններով: Ուսմանս շրջանակներում մեկ կիսամյակ անցկացրել եմ Վենետիկում և խորասուզվել իտալական ճարտարապետական գլուխգործոցների գեղեցկության մեջ:
Հոդվածներ գրելը ևս իմ սիրած զբաղմունքներից է։ Ուսանողական տարիներին ես համալսարանի միակ «7500 Magazine» ամսագրի գլխավոր խմբագիրն էի:
Որպես «իԳործ»-ական՝ աշխատանքի եմ ընդունվել Էկոնոմիկայի նախարարությունում և աշխատում եմ ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեում: Ես պատասխանատու եմ գրաֆիկ դիզայնի նախագծերի և հոդվածների համար ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով:

Hi, I am Anahit Antanyan – a recent repatriate from the United States. I was three-years-old when my family moved to Moscow, Russia from Armenia. My annual routine was nine months of active studies in a gymnasium and ballet academy, followed by three months of summer vacation in Armenia. Summers in Armenia were busy, too, as I was studying Armenian history and grammar, with a list of prominent books to read in Armenian.
In 2010 my family moved again, this time to Los Angeles, California. There, I continued my high school education with advanced placements in higher Math/Calculus, US Government and Politics and French Language classes. My main passions, however, were always mathematics and art. The accuracy of one combined with the abstractness of another encouraged me to uncover the hidden treasures of Architectural Studies. I majored in Architecture and Interior Design at Woodbury University in California. As part of my studies, I spent a semester in Venice and immersed myself in the beauty of Italian architectural masterpieces. Creative writing is another passion of mine and aside from my major architectural courses I was leading the university’s annual publication as the Chief Editor of 7500 Magazine.
As an iGorts fellow, I am employed by the Ministry of Economy, and I work in the Tourism Committee of RA. I am responsible for graphic design projects and creative content writing in Russian and English.