Ես Անդրանիկ Մատինյանն եմ: Ծնվել եմ Վանաձորում: 2003 թ. ընտանիքիս հետ տեղափոխվել եմ Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկ:
Ունեմ տնտեսագիտական կրթություն. ավարտել եմ Ղրղզստանի ազգային համալսարանը՝ որակի կառավարում մասնագիտությամբ:
2015 թվականից զբաղվում եմ գովազդային բիզնեսով, ինչպես նաև գրաֆիկայով և 3D դիզայնով զբաղվող դիզայներական ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավար եմ:
2018 թվականից մասնավոր դասեր եմ տալիս «Դիզայնի պատմություն» և «Հաղորդակցության հոգեբանություն» առարկաներից։
2010 թվականից Ղրղզստանի հայկական համայնքի ակտիվիստներից եմ, 2013 թվականից՝ Ղրղզստանի հայերի երիտասարդական շարժման նախագահը: Մեր թիմն ակտիվ մասնակցություն ունի համայնքի կյանքում և իրականացնում է երիտասարդական, կրթական, մշակութային տարբեր նախաձեռնություններ, նաև մասնակցում է Ժողովուրդների ասամբլեայի և Ղրղզստանի Հանրապետության կառավարության կազմակերպած միջոցառումներին՝ ներկայացնելով Հայաստանը։
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ նպատակ ունեմ համագործակցել տարածաշրջանի հայկական սփյուռքների հետ, համախմբել երիտասարդությանը և շրջանի բնակիչներին, տեղեկացնել պատմական Հայրենիքի նոր հնարավորությունների մասին։

My name is Andranik Matinyan. I was born in Vanadzor. My family and I moved to Bishkek, the capital of Kyrgyzstan in 2003.
I have a degree in economics. I graduated from the Kyrgyz National University, majoring in quality management.
Since 2015, I have been engaged in the advertising business and I am also the art director of a design studio engaged in graphics and 3D design.
Since 2018, I have been giving private lessons in "History of Design" and "Psychology of Communication".
Since 2010, I have been one of the activists of the Armenian community of Kyrgyzstan, since 2013 the President of the youth movement of Armenians of Kyrgyzstan. Our team takes an active part in the life of the community and implements various youth, educational, cultural initiatives, also participates in the events organized by the People's Assembly and the Government of the Republic of Kyrgyzstan, representing Armenia.
As a Diaspora Youth Ambassador, I aim to cooperate with the Armenian diasporas of the region, to unite the youth and the residents of the region, to inform about the new opportunities of the historical Motherland.