Ես Արտակ Քիշմիրյանն եմ ՌԴ Պերմ քաղաքից:
Ավարտել եմ Պերմի պոլիտեխնիկական համալսարանը՝ ստանալով բակալավրի աստիճան՝ նավթագազային բիզնեսի, մագիստրոսի աստիճան՝ արդյունաբերական անվտանգության ուղղություններով: Բացի դրանից՝ մասնագիտական վերապատրաստում եմ անցել «Պետական և քաղաքային կառավարման» ուղղությամբ։
Գործունեությունս մասնագիտությանս հետ չկապվեց: 2018 թվականից աշխատել եմ դպրոցում՝ որպես ուսուցիչ-կազմակերպիչ, այնուհետև հրավիրվել Պերմի երկրամասի Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն՝ որպես արտաքին տնտեսական գործունեության բաժնի նախագծերի ղեկավար։
Համայնքային գործունեությամբ սկսեցի զբաղվել այն ժամանակ, երբ մասնակցեցի ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող «Արի տուն» ծրագրին և «Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների դպրոց» դասընթացին: Վերջինը շրջադարձային եղավ ինձ համար. համայնք վերադառնալուց հետո նշանակվեցի Պերմի երկրամասի երիտասարդական հանձնաժողովի նախագահ և այդ պաշտոնում աշխատում եմ մինչ օրս։
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից՝ նպատակ ունեմ զարգացնել կապերը մեր համայնքի և Հայրենիքի միջև, ինչպես նաև խթանել հայրենադարձության գաղափարը երիտասարդության շրջանում։

Я Артак Кишмирян из Перми, Россия
Окончил Пермский политехнический университет, получив степень бакалавра по направлению «Нефтегазовое дело», а также степень магистра по направлению «Промышленная безопасность». Кроме того, прошёл профессиональную подготовку по направлению «Государственное и муниципальное управление».
Так уж получилось, что жизнь не связала меня с моей профессией. С 2018 года работал педагогом-организатором в школе, а затем был приглашён в Министерство экономического развития и инвестиций Пермского края на должность руководителя проектов отдела по внешнеэкономической деятельности.
Увлекаться общинной деятельностью начал после участия в программе «Ари тун». Затем, в 2017 году принял участие в программе «Школа лидеров», организованной на тот момент министерством диаспоры РА. После участия в данной программе, был назначен председателем молодёжного комитета нашей общины, кем являюсь по сей день.
Как участник программы «Молодежный посол диаспоры» я нацелен на развитие связей между нашей общиной и Родиной, а также продвижение идеи репатриации среди молодежи.