Ես Կարինա Վարդանյանն եմ, 22 տարեկան: Ծնվել և մեծացել եմ Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում՝ որպես ռուս մոր և հայ հոր դուստր։
Բակալավրի կոչում եմ ստացել մշակութային հետազոտությունների և կայուն գիտությունների ոլորտներում:
Ներկայումս աշխատում եմ գերմանական էլեկտրոնային ուսուցման հարթակում՝ որպես մոդերատոր և սոցիալական մեդիա բովանդակության պրոդյուսեր:
Թեև մինչև «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին մասնակցելը երբեք հնարավորություն չեմ ունեցել գալու Հայաստան, բայց միշտ շատ ամուր կապ եմ զգացել հայրենիքիս հետ։ Ինչպես շատերի, ինձ մոտ նույնպես այն էլ ավելի ուժեղացավ Արցախում 44-օրյա պատերազմի բռնկման ժամանակ։ Այդ ժամանակվանից ներգրավվեցի հայկական մի քանի կազմակերպությունների աշխատանքներում՝ որպես խորհրդի անդամ, այդ թվում և «HayStabGermany» բարեգործական կազմակերպության, որի հետ սկսեցինք «Ուղիղ օգնություն» անունով դրամահավաքի մեծ արշավ:
2021 թվականին ընտրվել եմ Համբուրգի «Armenischer Jugendverein Kilikia e.V.» հայկական երիտասարդական ասոցիացիայի խորհրդի առաջին նախագահ։ Այս խմբի շրջանակներում կազմակերպում ենք տարբեր ձեռնարկներ՝ ազգային պարի դասեր, հայկական տոներին նվիրված միջոցառումներ, հանդիպումներ և այլն՝ հայ երիտասարդների միջև համագործակցությունը խթանելու և մեր մշակութային ժառանգությունը պահպանելու նպատակով:
Բազմաթիվ դասախոսությունների, աշխատաժողովների և հանդիպումների միջոցով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրն օգնեց ինձ ընդլայնել իմ պատկերացումները Հայաստանի և Արցախի սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական հարցերի վերաբերյալ, ինչը կնպաստի Գերմանիայում իմ կամավորական աշխատանքների իրականացմանը:

Меня зовут Карина Варданян, 22 года. Я родилась и выросла в Гамбурге, Германия. Моя мама - русская, отец - армянин.
У меня есть степень бакалавра в области культурологии и устойчивых наук.
В настоящее время я работаю на немецкой платформе электронного обучения в качестве модератора и производителя контента для социальных сетей.
Хотя до участия в программе «Молодой посол диаспоры» у меня никогда не было возможности приехать в Армению, я всегда чувствовала очень сильную связь с родиной. Для меня, как и для многих людей, она стала еще сильнее с началом 44-дневной войны в Арцахе. С тех пор я участвовала в работе нескольких армянских организаций в качестве члена правления, в том числе благотворительной организации «HayStabGermany», с которой мы начали большую кампанию по сбору средств под названием «Прямая помощь».
В 2021 году меня избрали в Гамбургскую организацию «Armenischer Jugendverein Kilikia e.V.» первым председателем правления Армянского молодежного объединения. В рамках этой группы мы организуем различные инициативы: уроки национальных танцев, мероприятия, посвященные армянским праздникам, встречи с целью развития сотрудничества между армянской молодежью и сохранения нашего культурного наследия.
Благодаря многочисленным лекциям, семинарам и встречам программа «Молодой посол диаспоры» помогла мне расширить мое понимание социальных, экономических и политических вопросах Армении и Арцаха, что способствует осуществлению моей волонтерской деятельности в Германии.