Ես Մարիամ Ալոյանն եմ Չեխիայից: Ներկայում բնակվում եմ Պրահայում:
Ունեմ բարձրագույն կրթություն, որ ստացել եմ Դանիայում, Կիպրոսում, Սինգապուրում և Չեխիայում տարբեր ուսումնական ծրագրեր ավարտելու արդյունքում և մասնագիտացած եմ միջազգային կառավարման և խորհրդատվության ոլորտում:
Վերջին 3 տարիների ընթացքում աշխատել եմ Մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում և այսօր զբաղեցնում եմ HR մենեջերի պաշտոն:
Բացի կրթություն ստանալուց և աշխատելուց՝ ես մշտապես զբաղվել եմ կամավորական գործունեությամբ շահույթ չհետապնդող տարբեր կազմակերպություններում: Ներկայում կամավոր եմ տարեցների սոցիալական կյանքին աջակցող «Օգնության գեղեցկությունը» բարեգործական հիմնադրամում:
Մեկ ու կես տարի է արդեն, որ Չեխիայի հայ երիտասարդների ասոցիացիայի խորհրդի անդամ եմ և վերջին ձեռքբերումներից մեկն Ասոցիացիայի պաշտոնական գրանցումն է։
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ մտադիր եմ իմ ժամանակն ու էներգիան նվիրել Չեխիայի հայ համայնքի հզորացմանը։

I am Mariam Aloyan, from the Czech Republic and currently I reside in Prague.
I have my higher education specialised in international management and consultancy, which I gained through various study programs in Denmark, Cyprus, Singapore and in the Czech Republic. In the past 3 years I have been working in Human Resources, which lead to my current position as an HR Manager.
Apart from my job and studies, I have always been volunteering for different non-profit organisations. I am currently volunteering for a charity called «Beauty of Help» that supports elderlies' social life.
I have been a board member of the Armenian Youth Association of the Czech Republic for the past 1,5 year. Where one of the recent achievements was the official registration of the Association.
As a Diaspora Youth Ambassador I intend to dedicate my time and energy to strengthen the Armenian community in the Czech Republic.