Ես Մարիամ Ալոյանն եմ Չեխիայից: Ներկայում բնակվում եմ Պրահայում:
Ունեմ բարձրագույն կրթություն, որ ստացել եմ Դանիայում, Կիպրոսում, Սինգապուրում և Չեխիայում տարբեր ուսումնական ծրագրեր ավարտելու արդյունքում և մասնագիտացած եմ միջազգային կառավարման և խորհրդատվության ոլորտում:
Վերջին 3 տարիների ընթացքում աշխատել եմ Մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում և այսօր զբաղեցնում եմ HR մենեջերի պաշտոն:
Բացի կրթություն ստանալուց և աշխատելուց՝ ես մշտապես զբաղվել եմ կամավորական գործունեությամբ շահույթ չհետապնդող տարբեր կազմակերպություններում: Ներկայում կամավոր եմ տարեցների սոցիալական կյանքին աջակցող «Օգնության գեղեցկությունը» բարեգործական հիմնադրամում:
Մեկ ու կես տարի է արդեն, որ Չեխիայի հայ երիտասարդների ասոցիացիայի խորհրդի անդամ եմ և վերջին ձեռքբերումներից մեկն Ասոցիացիայի պաշտոնական գրանցումն է։
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ մտադիր եմ իմ ժամանակն ու էներգիան նվիրել Չեխիայի հայ համայնքի հզորացմանը։

Я Мариам Алоян из Чехии. В настоящее время живу в Праге.
У меня высшее образование, я прошла различные учебные программы в Дании, Кипре, Сингапуре и Чехии, специализируясь на международном менеджменте и консалтинге.
Последние 3 года я работаю в сфере управления персоналом и на сегодняшний день занимаю должность менеджера по персоналу.
Помимо учебы и работы, я всегда занималась волонтерской деятельностью в различных некоммерческих организациях. В настоящее время являюсь волонтером благотворительного фонда «Beauty of Help», поддерживающего социальную жизнь пожилых людей.
Я уже полтора года являюсь членом правления Ассоциации армянской молодежи Чехии, и одним из последних достижений является официальная регистрация Ассоциации.
Как молодой посол Диаспоры, я намерена посвятить свое время и силы укреплению армянской общины Чешской Республики.