Ես Մարիանա Մարկոսեանն եմ, ծնած եմ ԱՄԷ` Ապու Տապի: Մեծնալով`ես միշտ վայելած եմ փոքրիկ համայնքիս աշխոյժ անդամ ըլլալը: 2010 թուականին, նպաստեցի Հայաստանի երիտասարդական կոմիտէի վերաստեղծման եւ 4 տարի անընդմէջ ընտրուեցայ երիտասարդական կոմիտէի խորհուրդի անդամ:
Չնայած շատ փոքր համայնքի մէջ մեծցած եմ` ծնողներս միշտ հոգ կը տանէին, որ իմ հայկական արմատներուս հետ ամուր կապեր ունենամ:
Շատ հպարտ եմ, որ կը մասնակցիմ «Սփիւռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրին եւ անհամբերութեամբ կը սպասեմ` կազմակերպելու այն ձեռնարկները, որոնք պիտի օգնեն Հայաստանի եւ համայնքիս երիտասարդութեան միջեւ համագործակցութիւնը բարելաւելու, քանի որ, կը կարծեմ ամրապնդելով կապերը Սփիւռքի, Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ` մենք կրնանք միասնութիւն հաստատել եւ ամբողջական ներուժով նպաստել մեր գեղեցիկ հայրենիքի զարգացման:

I am Mariana Margossian. I was born in Abu Dhabi, UAE. Growing up, I have always enjoyed being an active member of my small community. I helped re-establish the Armenian Youth Committee back in 2010, and I was elected a board member of the youth committee for 4 consecutive years.
Despite being raised in a very small community, my parents always made sure I had strong connections to my Armenian roots.
I have always kept a very close relationship with my fellow community members, and I make it my mission to make all Armenians feel welcomed.
I am very proud to be a participant of the Diaspora Youth ambassador program, and I look forward to organizing a number of events to help improve cooperation between Armenia & the youth in my community, because I believe with strengthening ties between the diaspora, Armenia and Artsakh, we can establish unity and have the full potential to be a part of the development of our beautiful homeland.