Լևոնը ծնվել է Հայաստանում: Երևանի Պետական Համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի շրջանավարտ է։ Ուսումը շարունակել Է արտասահմանյան բուհերում՝ Քեմբրիջի Ֆիցվիլլիամ քոլեջում, Մոսկվայի պետական համալսարանում և Լիտվայի Կլայպեդա քաղաքի LCC միջազգային համալսարանում։ Մասնագիտացված է միջազգային իրավունքի և դիվանագիտական բանակցությունների ոլորտում, իրավական գիտությունների թեկնածու է (ատենախոսությանս թեման` «Ցեղասպանությունն իբրև միջազգային հանցագործություն և դրա քրեական պատասխանատվությունը»):
2015թ-ից Մոսկվայում աշխատել է միջազգային ընկերություններում, զբաղվել արտաքին տնտեսական գործարքների իրավական աջակցությամբ, գործարար միջավայրի բարելավմամբ։ Աշխատել է պետական մարմիններում և խորհրդատվական կազմակերպություններում, իրականացրել դիվանագիտության և միջազգային քաղաքականության ոլորտում տարբեր նախագծեր։ Իրականացրել է իրավախորհրդատվական գործունեություն` էքտրադիցիաների և միջազգային քրեական իրավունքի ոլորտում: Մոսկվայի Կրուպսկայաի անվան համալսարանում դասախոսել է «Միջազգային իրավունք» և «Միջազգային քրեական իրավունք» առարկաները։ Այժմ դասախոսում է Հայաստանի Եվրոպական համալսարանում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում զբաղվում է գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված ծրագրերով, մասնակցում՝ միջազգային կազմակերպությունների հետ բանակցություններին, տնտեսական պայմանագրերի կազմման աշխատանքներին։
«Այստեղ եմ իմ համեստ ներդրումն ունենալու Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման ռազմավարության, միջազգային ասպարեզում Հայաստանն ավելի ներկայանալի դարձնելու համար, և երկրի ներսում նպաստելու այնպիսի միջավայրի ձևավորմանը, որտեղ կցանականա ապրել յուրաքանչյուր ոք։

Levon Ananyan was born in Armenia. He graduated from the Faculty of Law at Yerevan State University. Levon continued his studies at foreign universities: Fitzwilliam College in Cambridge, Lomonosov Moscow State University, and LCC International University in Klaipeda. He specializes in international law and diplomatic negotiations and holds a Ph.D. (thesis topic: “Genocide as an international crime and criminal responsibility for it”).
Starting in 2015, Levon worked in international companies in Moscow and was engaged in legal support of foreign economic transactions and improving the business environment. He also experienced working with government agencies and consulting organizations, implemented various projects within diplomacy and international politics, and was a legal consultant in extradition and international criminal law.
At Moscow State University after Krupskaya, Levon lectured on the following disciplines: International Law and International Criminal Law. Now he lectures at the European University of Armenia.
In the Ministry of Economy, he works on projects to help with improving the business environment, negotiations with international organizations, and economic agreements.
“I came back to make my small contribution to the RA economic development strategy, to work on Armenia's political image in the international arena, and to create an environment in which everyone would like to live.”