Լևոնը ծնվել է Հայաստանում: Երևանի Պետական Համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի շրջանավարտ է։ Ուսումը շարունակել Է արտասահմանյան բուհերում՝ Քեմբրիջի Ֆիցվիլլիամ քոլեջում, Մոսկվայի պետական համալսարանում և Լիտվայի Կլայպեդա քաղաքի LCC միջազգային համալսարանում։ Մասնագիտացված է միջազգային իրավունքի և դիվանագիտական բանակցությունների ոլորտում, իրավական գիտությունների թեկնածու է (ատենախոսությանս թեման` «Ցեղասպանությունն իբրև միջազգային հանցագործություն և դրա քրեական պատասխանատվությունը»):
2015թ-ից Մոսկվայում աշխատել է միջազգային ընկերություններում, զբաղվել արտաքին տնտեսական գործարքների իրավական աջակցությամբ, գործարար միջավայրի բարելավմամբ։ Աշխատել է պետական մարմիններում և խորհրդատվական կազմակերպություններում, իրականացրել դիվանագիտության և միջազգային քաղաքականության ոլորտում տարբեր նախագծեր։ Իրականացրել է իրավախորհրդատվական գործունեություն` էքտրադիցիաների և միջազգային քրեական իրավունքի ոլորտում: Մոսկվայի Կրուպսկայաի անվան համալսարանում դասախոսել է «Միջազգային իրավունք» և «Միջազգային քրեական իրավունք» առարկաները։ Այժմ դասախոսում է Հայաստանի Եվրոպական համալսարանում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում զբաղվում է գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված ծրագրերով, մասնակցում՝ միջազգային կազմակերպությունների հետ բանակցություններին, տնտեսական պայմանագրերի կազմման աշխատանքներին։
«Այստեղ եմ իմ համեստ ներդրումն ունենալու Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման ռազմավարության, միջազգային ասպարեզում Հայաստանն ավելի ներկայանալի դարձնելու համար, և երկրի ներսում նպաստելու այնպիսի միջավայրի ձևավորմանը, որտեղ կցանականա ապրել յուրաքանչյուր ոք։

Левон Ананян родился в Армении. Выпускник юридического факультета Ереванского государственного университета. Затем продолжил обучение в зарубежных университетах: Fitzwilliam College в Кембридже, Московском государственном университете им. М.В. Ломоносова и Международном университете LCC в Клайпеде. Специализируется на международном праве и дипломатических переговорах, кандидат юридических наук (тема диссертации: «Геноцид как международное преступление и уголовная ответственность за него»).
С 2015 года в Москве работал в международных компаниях, занимался юридическим сопровождением внешнеэкономических сделок, улучшением деловой среды. Работал в государственных органах и консалтинговых организациях, реализовывал различные проекты в сфере дипломатии и международной политики, был юридическим консультантом в сфере экстрадиций и международного уголовного права. В Московском университете им. Крупской преподавал дисциплины: «Международное право» и «Международное уголовное право», сейчас преподаю в Европейском университете Армении.
В Министерстве экономики участвует в проектах, направленных на улучшение деловой среды, в переговорах с международными организациями, в разработке экономических соглашений.
«Я вернулся, чтобы внести свой маленький вклад в стратегию экономического развития РА, работать над политическим имиджем Армении на международной арене, а также создавать такую среду, в которой бы хотел жить каждый.