Էօժէնի Գաբրէլեանը ծնվել և մեծացել է Ֆրանսիայում։ Նա ստացել է բիզնեսի կառավարման բակալավրի կոչում Փարիզի IESEG կառավարման դպրոցում՝ ուսման մեկ կիսամյակն անցկացնելով Ամերիկայի Ֆեյրլի Դիկինսոն համալսարանում՝ (FDU), Նյու Ջերսիում: 2021 թվականին նա ավարտել է IESEG-ը՝ ստանալով ֆինանսների մագիստրոսի կոչում։ Ուսման ընթացքում նա պրակտիկա է անցել BNP Paribas-ում, ներքին վերահսկողության բաժնում: Փարիզի IESEG կառավարման դպրոցում ստացել է բիզնեսի կառավարման բակալավրի կոչում՝ ուսման մեկ կիսամյակն անցկացնելով Ամերիկայի Ֆեյրլի Դիկինսոն համալսարանում՝ (FDU) Նյու Ջերսիում:
Էօժէնին իր կարիերան սկսել է Ֆրանկֆուրտի (Գերմանիա) Եվրոպական կենտրոնական բանկում՝ Ֆրանկֆուրտում (Գերմանիա), որտեղ երկու տարի աշխատել է ներքին աուդիտի բաժնում՝ 2020-ից մինչև 2022 թվականը։ Նա մասնագիտացած է դրամավարկային քաղաքականության և ֆինանսական աուդիտի ոլորտում: Եվրոպական կենտրոնական բանկում աշխատելու այս երկու տարիների ընթացքում նա նաև հնարավորություն է ստացել 6-ամսյա ռոտացիա ունենալ Banco de España-ում՝ ներքին աուդիտի բաժնում։ Մադրիդյան այս փորձը թույլ է տվել Էօժէնիին ամրապնդել Եվրոհամակարգի և ներքին աուդիտի մասին իր գիտելիքները:
Պրոֆեսիոնալ կարիերային զուգահեռ նա «Երկիր և մշակույթ» կազմակերպության անդամ է: 2021 թվականին հաջակցություն Արցախի անցակված արվեստի աճուրդի կազմակերպիչներից մեկն էր, ինչպես նաև Լոռու մարզում «Մանկություն» ծրագրի համահեղինակն ու կազմակերպիչը (2021 և 2022 թթ.): Էօժէնին կամավորական աշխատանքներ է նաև իրականացնում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հետ։

Eugénie Kaprélian was born and raised in France. She completed a Bachelor's degree in Business Administration at the IESEG School of Management in Paris, including one semester abroad at Fairleigh Dickinson University (FDU) in New Jersey, America. In 2021, she graduated from IESEG with a master's degree in Finance. While studying, she was an intern at BNP Paribas in the internal control department.
Eugénie started her career at the European Central Bank in Frankfurt (Germany), where she worked for two years from 2020 to 2022 in the Internal Audit department. She specializes in monetary policy and financial audits. During these two years at the ECB, she had the opportunity to do a 6-month rotation at the Banco de España, also in internal audit. This experience in Madrid allowed Eugénie to strengthen her knowledge of the Eurosystem and of the internal audit profession.
Alongside her professional career, Eugénie is a member of The Land and Culture Organization. She co-organized an art auction to support Artsakh in 2021 and co-created and co-organized the «Childhood» program for two summers in the Lori region (2021 & 2022).