Էօժէնի Գաբրէլեանը ծնվել և մեծացել է Ֆրանսիայում։ Նա ստացել է բիզնեսի կառավարման բակալավրի կոչում Փարիզի IESEG կառավարման դպրոցում՝ ուսման մեկ կիսամյակն անցկացնելով Ամերիկայի Ֆեյրլի Դիկինսոն համալսարանում՝ (FDU), Նյու Ջերսիում: 2021 թվականին նա ավարտել է IESEG-ը՝ ստանալով ֆինանսների մագիստրոսի կոչում։ Ուսման ընթացքում նա պրակտիկա է անցել BNP Paribas-ում, ներքին վերահսկողության բաժնում: Փարիզի IESEG կառավարման դպրոցում ստացել է բիզնեսի կառավարման բակալավրի կոչում՝ ուսման մեկ կիսամյակն անցկացնելով Ամերիկայի Ֆեյրլի Դիկինսոն համալսարանում՝ (FDU) Նյու Ջերսիում:
Էօժէնին իր կարիերան սկսել է Ֆրանկֆուրտի (Գերմանիա) Եվրոպական կենտրոնական բանկում՝ Ֆրանկֆուրտում (Գերմանիա), որտեղ երկու տարի աշխատել է ներքին աուդիտի բաժնում՝ 2020-ից մինչև 2022 թվականը։ Նա մասնագիտացած է դրամավարկային քաղաքականության և ֆինանսական աուդիտի ոլորտում: Եվրոպական կենտրոնական բանկում աշխատելու այս երկու տարիների ընթացքում նա նաև հնարավորություն է ստացել 6-ամսյա ռոտացիա ունենալ Banco de España-ում՝ ներքին աուդիտի բաժնում։ Մադրիդյան այս փորձը թույլ է տվել Էօժէնիին ամրապնդել Եվրոհամակարգի և ներքին աուդիտի մասին իր գիտելիքները:
Պրոֆեսիոնալ կարիերային զուգահեռ նա «Երկիր և մշակույթ» կազմակերպության անդամ է: 2021 թվականին հաջակցություն Արցախի անցակված արվեստի աճուրդի կազմակերպիչներից մեկն էր, ինչպես նաև Լոռու մարզում «Մանկություն» ծրագրի համահեղինակն ու կազմակերպիչը (2021 և 2022 թթ.): Էօժէնին կամավորական աշխատանքներ է նաև իրականացնում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հետ։

Евгения Габрелян родилась и выросла во Франции. Получила степень бакалавра делового администрирования в Школе менеджмента IESEG в Париже, в том числе один семестр в Университете Фэрли Дикинсон (FDU) в Нью-Джерси, Америка. В 2021 году окончила IESEG со степенью магистра финансов. Во время учебы проходила стажировку в BNP Paribas, в отделе внутреннего контроля.
Евгения начала свою карьеру в Европейском центральном банке во Франкфурте (Германия), где она проработала два года с 2020 по 2022 год в отделе внутреннего аудита. Она специализируется на денежно-кредитной политике и финансовом аудите. В течение этих двух лет в ЕЦБ у нее была возможность пройти 6-месячную ротацию в Banco de España, также в отделе внутреннего аудита. Этот опыт в Мадриде позволил Евгении укрепить свои знания о Евросистеме и внутреннем аудите.
Наряду со своей профессиональной карьерой Евгения является членом Организации Земли и Культуры. Она была соорганизатором художественного аукциона в поддержку Арцаха в 2021 году, а также соавтором и соорганизатором программы «Детство» в Лорийской области (2021 и 2022).