Համառոտ տեղեկություն
Կարեն Մուրադյանը երկար ժամանակ ընտանիքի հետ ապրել է Բելառուսի Հանրապետությունում` Մինսկ քաղաքում։ Ավարտել է Բելառուսի պետական տնտեսական համալսարանի Համաշխարհային տնտեսության բաժինը: Նա տարբեր կազմակերպություններում աշխատելու փորձ ունի, ինչն էլ օգնել է նրան սկսել իր փոքր բիզնեսը։ Առաջին նախագիծը եղել էր էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում, իսկ երկրորդը՝ հագուստի արտադրության։ 2015 թվականի նոյեմբերից մինչև 2022 թվականի օգոստոսը եղել է Բելառուսի պետական տնտեսական համալսարանի Համաշխարհային տնտեսության ամբիոնի ասիստենտ։ Հիմնական առարկաներն էին` Համաշխարհային տնտեսություն, Միջազգային տնտեսագիտություն, Միջազգային տնտեսական ինտեգրացիա:
Կարենը նաև ավարտել է Միջազգային առևտրի և առևտրի դիվանագիտության մագիստրատուրան: Նա հաջողությամբ հանձնել է որակավորման քննությունները և ավարտել է ասպիրանտուրան՝ ստանալով համաշխարհային տնտեսության գիտաշխատողի կոչում։ Այժմ աշխատում է «Փոքր տնտեսությունների մրցունակությունը միջազգային տնտեսական ինտեգրման մեջ» ատենախոսության վրա, հրապարակել է բազմաթիվ հոդվածներ։
2022 թվականի սեպտեմբերին ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից ընտրվել է որպես «իԳործ» ծրագրի երրորդ սերնդի մասնակից։
Նա հույս ունի իր՝ արտերկրում ձեռք բերած մասնագիտական գիտելիքներն ու փորձը կիրառել հանուն Հայաստանի լավ ապագայի։
«Այս տարի իմ կյանքում շատ փոփոխություններ տեղի ունեցան՝ կապված որոշումների կայացման դժվարին գործընթացի հետ: Քայլ առ քայլ մենք կբարելավենք և կփոխենք ներկա իրավիճակը։ Ես հնարավորություն ունեմ ինչ-որ կարևոր բան անելու և դա կանեմ այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք հասել նպատակին»:

Карен Мурадян долгое время проживал вместе с семьей в Минске, Республика Беларусь. Окончил Белорусский государственный экономический университет по специальности «Мировая экономика». С ноября 2015 г. по август 2022 г. был ассистентом кафедры мировой экономики в Белорусском государственном экономическом университете. Основными предметами были: Мировая экономика, Международная экономика, Международная экономическая интеграция.
Карен также окончил магистратуру по специальности Международная торговля и торговая дипломатия. Успешно сдал квалификационные экзамены и окончил аспирантуру со степенью исследователь в области мировой экономики. Работает над диссертацией «Конкурентоспособность малых экономик в международной экономической интеграции» и опубликовал множество статей.
Имеет опыт работы в разных и в разных организациях, что помогло ему начать свой небольшой бизнес. Первый проект был в сфере электронной коммерции, а второй — в производстве одежды и услуг по пошиву одежды.
В сентябре 2022 года он был выбран Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА участником третьего поколения программы «iGorts». Он надеется применить профессиональные знания и опыт, приобретенный за границей для лучшего будущего Армении.
«Этот год внес множество изменений в мою жизнь, связанных с трудным процессом принятия решений. Шаг за шагом мы будем улучшать и менять сложившуюся ситуацию. У меня есть шанс сделать что-то важное, и я буду делать это, пока мы не победим».