Համառոտ տեղեկություն
Կարեն Մուրադյանը երկար ժամանակ ընտանիքի հետ ապրել է Բելառուսի Հանրապետությունում` Մինսկ քաղաքում։ Ավարտել է Բելառուսի պետական տնտեսական համալսարանի Համաշխարհային տնտեսության բաժինը: Նա տարբեր կազմակերպություններում աշխատելու փորձ ունի, ինչն էլ օգնել է նրան սկսել իր փոքր բիզնեսը։ Առաջին նախագիծը եղել էր էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում, իսկ երկրորդը՝ հագուստի արտադրության։ 2015 թվականի նոյեմբերից մինչև 2022 թվականի օգոստոսը եղել է Բելառուսի պետական տնտեսական համալսարանի Համաշխարհային տնտեսության ամբիոնի ասիստենտ։ Հիմնական առարկաներն էին` Համաշխարհային տնտեսություն, Միջազգային տնտեսագիտություն, Միջազգային տնտեսական ինտեգրացիա:
Կարենը նաև ավարտել է Միջազգային առևտրի և առևտրի դիվանագիտության մագիստրատուրան: Նա հաջողությամբ հանձնել է որակավորման քննությունները և ավարտել է ասպիրանտուրան՝ ստանալով համաշխարհային տնտեսության գիտաշխատողի կոչում։ Այժմ աշխատում է «Փոքր տնտեսությունների մրցունակությունը միջազգային տնտեսական ինտեգրման մեջ» ատենախոսության վրա, հրապարակել է բազմաթիվ հոդվածներ։
2022 թվականի սեպտեմբերին ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից ընտրվել է որպես «իԳործ» ծրագրի երրորդ սերնդի մասնակից։
Նա հույս ունի իր՝ արտերկրում ձեռք բերած մասնագիտական գիտելիքներն ու փորձը կիրառել հանուն Հայաստանի լավ ապագայի։
«Այս տարի իմ կյանքում շատ փոփոխություններ տեղի ունեցան՝ կապված որոշումների կայացման դժվարին գործընթացի հետ: Քայլ առ քայլ մենք կբարելավենք և կփոխենք ներկա իրավիճակը։ Ես հնարավորություն ունեմ ինչ-որ կարևոր բան անելու և դա կանեմ այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք հասել նպատակին»:

Karen Muradyan is from Minsk, Republic of Belarus, and graduated from the Belarus State Economic University with a master's degree in World Economics. From November 2015 until August 2022, he was an Assistant to the Department of World Economy. There were several main subjects: World economy, International Economy, and International economic integrations.
Karen also completed a master's degree in International Trade and Trade Diplomacy. He successfully passed the qualifying exams and completed his postgraduate studies with a research degree in the field of the world economy. He is working on his dissertation «Competitiveness of small economies in international economic integration» and has published many articles.
Having experience in various organizations, he also established his own business. The first project was in the eCommerce business, and the second was in cloth production and dealing with clothes services.
In September 2022, he was chosen to participate in the third generation of «iGorts» program by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs. He hopes to implement the professional knowledge and experiences he has gained abroad for the best future of Armenia.
«This year has brought many changes in my life with difficult decision-making processes. Step by step, we will improve the situation and make a change. I have a chance to do something important and I’ll do it until we succeed.»