Մարինե Եսայանը Ռուսաստանի Սանկտ-Պետերբուրգ քաղաքից է։ Նա 2012 թվականին ավարտել է Ռուսաստանի արդարադատության ակադեմիան, եկել է Հայաստան 2018 թվականին՝ Birthright Armenia ծրագրի շրջանակներում որպես կամավոր և որոշել է հայրենադարձվել:
Նա ավելի քան 10 տարվա աշխատանքային փորձ ունի իրավաբանության ոլորտում՝ աշխատելով որպես կրտսեր իրավաբան, կորպորատիվ իրավաբան և հանրային սեկտորի իրավաբան: Մինչ Հայաստան գալը աշխատել է որպես կորպորատիվ իրավաբան խոշոր հոլդինգում, որը զբաղվում է լոգիստիկայով և հանրային սննդի ոլորտով։

Марине Есаян из России, Санкт-Петербург. В 2012 году окончила Российскую академию правосудия. 4 года назад приехала в Армению в качестве волонтера по программе Birthright Armenia и приняла решение окончательно переехать.
Имеет более 10 лет опыта работы в юриспруденции. Начинала свою карьеру в качестве младшего юриста нотариальной конторы, после чего 2 года проработала юристом в государственной структуре. До приезда в Армению занимала должность корпоративного юриста в крупном холдинге, занимающемся логистикой и сферой общепита.