Սոֆիա Փարսադանյանը ծնվել և մեծացել է Ռուսաստանում՝ Մոսկվայում։ Ավարտել է Լոմոնոսոի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի փիլիսոփայության ֆակուլտետը, մագիստրոսի կոչումը ստացել է ՌԴ նախագահին առընթեր ժողովրդական տնտեսության և պետական կառավարման ակադեմիայում (RANEPA)։ Նա ունի ավելի քան 10 տարվա փորձ մարքեթինգային հետազոտությունների և արտադրական ձեռնարկությունների ռազմավարական խորհրդատվության ոլորտում։ Վերջին 3 տարիներին նա աշխատել է Սանկտ Պետերբուրգում՝ փոքր և միջին բիզնեսի աջակցության ենթակառուցվածքում՝ ղեկավարելով սոցիալական ոլորտում նորարարությունների կենտրոնը։
«Ես շատ բախտավոր էի. երազում էի ներգրավվել թանգարանի ստեղծման գործում, և արդյունքում ընդգրկվեցի նման նախագծի աշխատանքներում: Լինելով ՓՄՁ ենթակառուցվածքի աջակցության թիմի անդամ՝ երազում էի ստեղծել ձեռնարկատերերին տրամադրվող պետական աջակցության միջոցների ընտրության ավտոմատացված ծառայություն: Այս նախագիծը ևս իրականություն դարձավ, և այժմ ձեռնարկատերերը կարիք չունեին զանգահարել տարբեր կազմակերպությունների և գերատեսչությունների աշխատակիցներին. աջակցության միջոցների մասին ողջ տեղեկատվությունը հասանելի էր մեկ հարթակում»։
Իրականացնելով այս նախագիծը՝ Սոֆիան որոշեց ամպամած Սանկտ Պետերբուրգից տեղափոխվել արևոտ Երևան, և ՆՁԱԿ-ի թիմի հետ կառուցել նորարարությունների առևտրայնացման ենթակառուցվածք և ՓՄՁ-ների աջակցության համակարգ։
Սոֆիայի անձնական հետաքրքրությունները ներառում են՝ փիլիսոփայություն, պատմություն, արվեստ, միջառարկայական գիտելիքներ՝ գիտության և արվեստի, գիտության և բիզնեսի հանգույցում:
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում աշխատավայր՝ Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն ՊՈԱԿ, Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարություն։

София Парсаданян родилась и выросла в России, Москва. Окончила философский факультет МГУ им М.В. Ломоносова, магистратуру РАНХи ГС при Президенте РФ. Имеет более 10 лет опыта в сфере маркетинговых исследований и стратегического консалтинга производственных предприятий. Последние 3 года работала в Петербурге, в команде инфраструктуры поддержки малого и среднего бизнеса, руководила Центром инноваций социальной сферы.
«Мне очень повезло: я мечтала быть причастной к созданию музея - и в моей жизни был проект создания музея.Будучи частью команды инфраструктуры поддержки МСП мечтала сделать автоматизированный сервис подбора мер государственной поддержки для предпринимателей - этот проект также был реализован. Теперь предпринимателям не нужно дозваниваться до сотрудников различных организаций и ведомств - вся информация обо всех, без исключения, мерах поддержки доступна социальным предпринимателям на одном ресурсе».
Реализовав этот проект София приняла решение переехать из пасмурного Петербурга солнечный Ереван и с командой Национального центра инноваций и предпринимательства РА строить инфраструктуру коммерциализации инноваций и систему поддержки малого и среднего бизнеса.
В сферу личных интересов Софии входят: философия, история, искусство, междисциплинарное знание на стыке науки и искусства, науки и бизнеса.