Սերգեյ Հովսեփյանը Ռուսաստանի Դաշնությունից է։ Սերգեյն ավարտել է Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանը կինոռեժիսուրա մասնագիտությամբ և Մոսկվայի Կինեմատոգրաֆիայի պետական ինստիտուտը պրոդյուսեր մասնագիտությամբ: Այդ 10 տարիների ընթացքում Սերգեյը սկսել է իր կարիերան կինոարտադրության մեջ՝ փոխելով դերերը, այսպիսով կարող է հասկանալ կինոյի ցանկացած մասնագիտություն։
Սովորելու հինգ տարինեերի ընթացքում Սերգեյը հասցրել է աշխատել 6 փառատոնում և ընդհանուր առմամբ անցկացրել 12 փառատոն։ Սերգեյը միշտ փորձել է կինոն հասանելի դարձնել հանրությանը, և դա նրա աշխատանքն էր փառատոններում։ Սերգեյն աշխատել է «Союзмультфильм»-ում՝ որպես «Зебра в квадрате» սերիալի պրոդյուսեր, իսկ այժմ հետազոտություններ է անում հայկական կինոյի վերաբերյալ։
Այժմ նաև Սերգեյը ասպիրանտուրա է անցնում Մոսկվայի ВГИК-ում։
«Իմ բոլոր գաղափարները կապված են Հայաստանի հետ, և Հայաստանի կինեմատոգրաֆիան միշտ իմ ուշադրության կենտրոնում է։ Ես համարում եմ, որ կյանքում անհնարին ոչինչ չկա, և ամենակարևորը միջավայրը փոխելու և փոփոխություններին պատրաստ լինելու ցանկությունն է: Բայց պետական ապարատում միայն նախարարության ցանկությունը բավարար չէ, կարևոր է նաև կառավարության ուշադրությունն ու այս ոլորտը զարգացնելու գիտակցված ցանկությունը, որն ապրում է մարդկային ռեսուրսների հիման վրա»։

Сергей Овсепян из России. Сергей окончил Российско-Армянский (Славянский) Университет по специальности «Режиссура кино» и ВГИК в Москве по специальности «Режиссура». За эти 10 лет Сергей начал свою карьеру в киноиндустрии, меняя роли, поэтому он может понять любую кинопрофессию.
За пять лет обучения Сергей успел поработать на 6 фестивалях, а всего провести 12 фестивалей. Сергей всегда старался сделать кино доступным для публики, и в этом заключалась его работа на фестивалях. Сергей работал на «Союзмультфильме» линейным продюсером сериала «Зебра в квадрате» и в настоящее время занимается исследованием армянского кино.
Сегодня Сергей учится в аспирантуре ВГИКа в Москве «Все мои идеи связаны с Арменией, и кинематография Армении всегда в центре моего внимания. Я считаю, что в жизни нет ничего невозможного и самое главное – это желание изменить окружение и быть готовым к изменениям. Но в государственном аппарате недостаточно желания самого Министерства, важно внимание Правительства и сознательное стремление к развитию этой отрасли, которая живет за счет человеческого ресурса».