Սերգեյ Հովսեփյանը Ռուսաստանի Դաշնությունից է։ Սերգեյն ավարտել է Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանը կինոռեժիսուրա մասնագիտությամբ և Մոսկվայի Կինեմատոգրաֆիայի պետական ինստիտուտը պրոդյուսեր մասնագիտությամբ: Այդ 10 տարիների ընթացքում Սերգեյը սկսել է իր կարիերան կինոարտադրության մեջ՝ փոխելով դերերը, այսպիսով կարող է հասկանալ կինոյի ցանկացած մասնագիտություն։
Սովորելու հինգ տարինեերի ընթացքում Սերգեյը հասցրել է աշխատել 6 փառատոնում և ընդհանուր առմամբ անցկացրել 12 փառատոն։ Սերգեյը միշտ փորձել է կինոն հասանելի դարձնել հանրությանը, և դա նրա աշխատանքն էր փառատոններում։ Սերգեյն աշխատել է «Союзмультфильм»-ում՝ որպես «Зебра в квадрате» սերիալի պրոդյուսեր, իսկ այժմ հետազոտություններ է անում հայկական կինոյի վերաբերյալ։
Այժմ նաև Սերգեյը ասպիրանտուրա է անցնում Մոսկվայի ВГИК-ում։
«Իմ բոլոր գաղափարները կապված են Հայաստանի հետ, և Հայաստանի կինեմատոգրաֆիան միշտ իմ ուշադրության կենտրոնում է։ Ես համարում եմ, որ կյանքում անհնարին ոչինչ չկա, և ամենակարևորը միջավայրը փոխելու և փոփոխություններին պատրաստ լինելու ցանկությունն է: Բայց պետական ապարատում միայն նախարարության ցանկությունը բավարար չէ, կարևոր է նաև կառավարության ուշադրությունն ու այս ոլորտը զարգացնելու գիտակցված ցանկությունը, որն ապրում է մարդկային ռեսուրսների հիման վրա»։

Sergey Ovsepyan is from Russia. Sergey graduated from Russian-Armenian (Slavonic) University with a degree in Film Directing and Russian State Institute of Cinematography in Moscow with a degree in Producing. During those ten years, Sergey started his career in the film industry, changing roles so he could understand different portions of the film profession.
During five years of studying, Sergey managed to work at six festivals and reached a total of 12 festivals. Sergey has always tried to make cinema accessible to the public, and this was his job at festivals. He worked at Soyuzmultfilm as a Line Producer of The Squared Zebra series and is currently researching Armenian cinema.
Today Sergey does his postgraduate studies at VGIK in Moscow.
«All my ideas are related to Armenia, and the cinematography of Armenia is always my focus. I believe nothing is impossible in life, and the most important thing is the desire to change the environment and be ready for changes. But in the state apparatus, the desire of the Ministry itself is not enough. The attention of the Government and the conscious desire for the development of this industry, which lives based on human resources, are important.»