Միհրան Արոյանը ծագումով Մասաչուսեթս նահանգի Բոստոն քաղաքից է։ Ճակատագրի բերումով հետագայում իր գործունեությունը շարունակել է Տեխասում։ Վերջին շրջանում Միհրանը դասավանդում է Տեխասի մի շարք ականավոր համալսարաններում, ինչպես նաև հրավիրված դասախոս է Երևանի բիզնեսի և տնտեսագիտության Մանուկյան Սիմոն քոլեջում։
Ունի գիտնականի, վենչուրային կապիտալիստի, ձեռներեցի և դասախոսի յուրահատուկ աշխատանքային փորձ։ Նախկինում եղել է TMI Capital-ի, Amicus Networks-ի և Science Partners-ի համահիմնադիրը: Աշխատելով Austin Ventures-ում` Միհրանը ԱՄՆ-ում և Հայաստանում ձեռնարկատիրական ընկերությունների հետ աշխատելու փորձ է ձեռք բերել: Միհրանը նաև Օսթինի հայկական եկեղեցու ծխական խորհրդի նախագահն է, ինչպես նաև Ալանդեյլ լարային քառյակի գլխավոր ջութակահարը։
«ՆՁԱԿ-ի անձնակազմի և կենտրոնում աշխատող իԳործ ծրագրի մյուս մասնակիցների հետ ստեղծում ենք տեխնոլոգիաների փոխանցման գրասենյակ, որը կաջակցի Հայաստանի գիտնականներին և հետազոտողներին առևտրայնացնել իրենց նորարարությունները:
Մեր նպատակն է աշխարհին ներկայացնել Հայաստանում ստեղծված բազմաթիվ գիտական «գոհարները»՝ օգնելու լուծել մեր մոլորակի ամենադժվար խնդիրներից մի քանիսը»:
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում աշխատավայր՝ Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն, Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարություն:

Мигран Ароян родом из Бостона, штат Массачусетс. По воле судьбы он продолжил свою деятельность в Техасе. В последнее время Мигран преподает в ряде известных университетов Техаса, а также является приглашенным лектором в Колледже бизнеса и экономики им. Симона Манукяна Американского университета Еревана.
Он имеет уникальный опыт работы в качестве ученого, венчурного капиталиста, предпринимателя и лектора. Ранее был соучредителем TMI Capital, Amicus Networks и Science Partners. Работая в Austin Ventures, Мигран приобрел опыт работы с венчурными фирмами в США и Армении. Мигран также является президентом приходского совета Армянской церкви Остина, а также главным скрипачом Струнного квартета Алландейла.
«Вместе с сотрудниками Национального центра инноваций и предпринимательства и другими участниками программы «iGorts», работающими в центре, мы создаем офис трансфера технологий, который будет поддерживать армянских ученых и исследователей в коммерциализации их инноваций.
Наша цель — представить миру множество научных «жемчужин», созданных в Армении, чтобы помочь решить некоторые из самых сложных проблем на нашей планете».