Նինել Զանի Ստեփանեանս
Նինել Զանի Ստեփանեանսը «իԳործ» ծրագրին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել Լոս Անջելեսից (Կալիֆոռնիա): Նա ծնվել է Իրանում, ապա ընտանիքի հետ տեղափոխվել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Նինելն աշխատել է որպես մարդակենտրոն միջդիսցիպլինար հետազոտող՝ խրախուսելով հայ համայնքներում կայուն, տեղեկացված և մշակութահեն զարգացման նախաձեռնությունները:
Նինելն իր կրթությունը ստացել է Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանում (UCLA) մարդաբանության և հոգեբանության ուղղությամբ: Նրա մասնագիտական և ակադեմիական նպատակն է եղել ուսումնասիրել Հայաստանում ճգնաժամերի հետևանքներին և արտակարգ իրավիճակներին ուղղվող հավաքական մարդասիրական արձագանքման արդյունավետությունը:
Նինելը հայ համայնքային և բարեգործական տարբեր կազմակերպությունների հետ աշխատանքի հարուստ փորձառություն ունի: Լինելով հետպատերազմյան Հայաստանում գործող հասարակական կազմակերպության ղեկավար՝ նա բախվել է որոշակի դժվարությունների հասարակական կազմակերպությունների, տեղի և սփյուռքյան համայնքների, պետական գերատեսչությունների միջև հարաբերություններում։
Ցանկանալով բարելավել ռեսուրսների արդյունավետ բաշխման համար անհրաժեշտ հաղորդակցությունը և ենթակառուցվածքները՝ Նինել Զանին միացել է ՀՀ սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի աշխատակազմին և աշխատում է Հայաստանում մարդասիրական նախաձեռնությունների շրջանակներում համագործակցության, մոբիլիզացիայի և իրականացման ուղղությամբ:

Neinel Zani Estapanians
Neinel Zani Estapanians is an Iranian-Armenian from Los Angeles, California, who has worked as a people-oriented interdisciplinary researcher advocating for sustainable, informed, and culturally sensitive developmental initiatives within Armenian communities.
Her educational training is in Anthropology and Psychology from the University of California, Los Angeles (UCLA). Neinel Zani’s primary academic and professional focus has been studying the impacts of crises and the effectiveness of our collective humanitarian response to emergencies in Armenia.
She has extensive experience working with various Armenian community-based and charitable organizations. As the director of a nonprofit organization operating in Armenia post-war, she observed difficulties arose from disconnects between nonprofits, local Armenian and Diaspora communities, and government agencies.
With a desire to improve communications and the infrastructure necessary for effective resource distribution, she joined the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia and is working on the collaboration, mobilization, and implementation of humanitarian initiatives in Armenia.