Անի Հարությունյանը ծնվել և մեծացել է Երևանում, ապա բարձրագույն կրթություն ստանալու, ինչպես նաև միջազգային բազմակողմանի փորձ ձեռք բերելու նպատակով տեղափոխվել է Ռուսաստան։ Անին թատերագետ է, լրագրող, մշակույթի և արվեստի ոլորտի մենեջեր։ Նա ղեկավարել է միջազգային կրթական նախագծեր Մոսկվայում և Սանկտ Պետերբուրգում, ինչպես նաև՝ մշակութային հաստատությունների PR ռազմավարություններ:
Ավելի քան տասը տարի նա ապրել է Մոսկվայում և աշխատել մշակույթի և կրթության ոլորտում, ղեկավարել է ГИТИС-ի (Ռուսաստանի թատերական արվեստի ինստիտուտ) հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, որը համարում է իր մայր ԲՈՒՀ-ը: Այնտեղ նա նաև պաշտպանել է ամերիկյան մշակույթի և դրամատուրգիայի մասին իր ատենախոսությունը։ Համագործակցել է Մոսկվայի առաջատար թատրոնների հետ, օրինակ՝ Պուշկինի անվան թատրոնի հետ, Ա.Բախրուշինայի անվան աշխարհի ամենամեծ թատերական թանգարանի հետ, որտեղ աշխատել է որպես PR մասնագետ և զբաղվել է սոցիալական նախագծերով։ Որպես արվեստաբան՝ մասնակցել է միջազգային գիտաժողովների և ներկայացրել զեկույցներ ամերիկյան թատրոնի մասին։ Անին շարունակում է զբաղվել խմբագրական գործունեությամբ և իր աշխատանքները տպագրում է ռուսական և ամերիկյան հրատարակություններում։
Նախարարության Ժամանակակից արվեստի վարչությունում զբաղվում է հետազոտական ծրագրերով, որոնք ուղղված են լրատվամիջոցների հետ հարաբերություններ հաստատելուն, ինչպես նաև մշակութային հաստատություններում կրթական նախագծերի մշակմանը։

Ани Арутюнян родилась и выросла в Ереване, затем переехала в Россию, чтобы получить высшее образование, а также универсальный международный опыт. Она - театровед, журналист, менеджер в сфере культуры и искусства. Курировала международные образовательные проекты в Москве и Санкт-Петербурге, руководила PR-стратегиями учреждений культуры.
Больше десяти лет жила и работала в Москве, руководила отделом по связям с общественностью в ГИТИСе (Российский Институт театрального искусства), который она считает своим альма-матер. Там же защитила диссертацию на тему американской культуры и драматургии. Сотрудничала с ведущими театрами Москвы, такими как Театр им. Пушкина, с крупнейшим театральным музеем в мире - музеем им. А. Бахрушина, где работала в качестве PR-специалиста, занималась социальными проектами. Как искусствовед, участвовала в международных конференциях, выступала с докладами, посвященными американскому театру. Кроме этого, продолжает заниматься редакторской деятельностью, публикует свои работы в российских и американских изданиях.
В департаменте современного искусства занимается исследовательскими проектами, направленными на выстраивание взаимоотношений со СМИ, а также разработками образовательных проектов в учреждениях культуры.