Մերի Ասատրյանը միջազգային հարաբերությունների ոլորտի մասնագետ է: Նա ծնվել է Հայաստանում, սակայն ապրել է Մոսկվայում (Ռուսաստանի Դաշնություն): Դպրոցը ավարտելուց հետո նա մեկնել է Եվրոպա ՝ բարձրագույն կրթություն ստանալու նպատակով: Ավարտելով Լյովենի կաթոլիկ համալսարանը (Լյովեն, Բելգիա), ստացել է «եվրոպական քաղաքականություն» ուղղությամբ մագիստրոսի գիտական աստիճան: Շարունակելով ուսումը Եվրոպայի Քոլեջում (Բրյուգե, Բելգիա)՝ գերազանցությամբ ավարտել է «ԵՄ միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն» մագիստրոսական ծրագիրը:
Միջազգային կրթություն ստանալուն զուգահեռ, նաև աշխատանքային փորձ է ձեռք բերել մի շարք հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններում՝ ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, Եվրոպայի Խորհուրդ, Transparency International, USAID: 2021 թվականին հաջողությամբ ավարտել է 6-ամսյա փորձաշրջանը Ստրասբուրգում գտնվող Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ)՝ հայ ռազմագերիների ազատ արձակման և 2020 թվականի արցախյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների միջազգային դատապարտման ուղղությամբ։ Մինչ «իԳործ» ծրագրին միանալը, Մերին աշխատել է Մոսկվայի Risk Advisory խորհրդատվական խմբի ներկայացուցչության՝ Արևելյան Եվրոպայում և Հարավային Կովկասում քաղաքական և բիզնես կոռուպցիայի կորպորատիվ հետաքննության բաժնում։
Արցախի ժողովրդի մարդու հիմնարար իրավունքների առաջմղման և պաշտպանության գործում իր ներդրումն ունենալու վճռականությամբ Մերին հայրենադարձել է Արցախ և աշխատանքի է անցել Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում: Ներկայումս աշխատում է Արցախում մարդու իրավունքների իրավիճակի փաստագրման, հետազոտման, ինչպես նաև այն մասին միջազգային հանրության իրազեկվածության բարձրացման ուղղությանբ:
Անդրանիկ Օզանյանը ասել է՝ «Ամեն օր գլուխներդ բարձին դնելուց և քնանալուց առաջ, յիշէք, թէ այդ օրը ինչ էք արել ձեր ազգի համար»: Սա է Մերիի կյանքի կարգախոսը։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում աշխատավայր՝ Արցախի Հանրապետության Մարդու Իրավունքների Պաշտպանի աշխատակազմ:

Мэри Асатрян – специалист в области международных отношений. Она родилась в Армении, но выросла в Москве (Россия). Окончив школу, она уехала в Европу, чтобы получить высшее образование. Она получила степень магистра наук по направлению «Европейская политика» при Лёвенском католическом университете (Лёвен, Бельгия), а также с отличием окончила магистерскую программу «Международные отношения и дипломатия ЕС» в Колледже Европы (Брюгге, Бельгия).
Наряду с межуднародным образованием она имеет большой опыт работы с такими международными организациями, как ООН, ОБСЕ, Совет Европы, Transparency International, USAID. В 2021 году она успешно завершила 6-месячную стажировку при Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) в Страсбурге, работая над вопросом освобождения армянских военнопленных и международным осуждением военных преступлений Азербайджана, совершённых во время арцахской войны 2020 года. До присоединения к программе «iGorts», Мэри работала в представительстве консалтинговой группы Risk Advisory в Москве в отделе корпоративного расследования политической и бизнес-коррупции в Восточной Европе и на Южном Кавказе.
С решимостью внести свой вклад в продвижение и защиту основных прав человека народа Арцаха Мэри репатриировала в Арцах и поступила на работу в Офис защитника прав человека Республики Арцах. В настоящее время она работает над документированием, исследованием и повышением осведомленности международного сообщества о текущей ситуации с правами человека в Арцахе.
Андраник Озанян однажды сказал: «Каждый день перед тем, как положить голову на подушку и заснуть, вспомните, что вы сделали в этот день для своего народа». Это и есть жизненный девиз Мэри.