Մերի Ասատրյանը միջազգային հարաբերությունների ոլորտի մասնագետ է: Նա ծնվել է Հայաստանում, սակայն ապրել է Մոսկվայում (Ռուսաստանի Դաշնություն): Դպրոցը ավարտելուց հետո նա մեկնել է Եվրոպա ՝ բարձրագույն կրթություն ստանալու նպատակով: Ավարտելով Լյովենի կաթոլիկ համալսարանը (Լյովեն, Բելգիա), ստացել է «եվրոպական քաղաքականություն» ուղղությամբ մագիստրոսի գիտական աստիճան: Շարունակելով ուսումը Եվրոպայի Քոլեջում (Բրյուգե, Բելգիա)՝ գերազանցությամբ ավարտել է «ԵՄ միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն» մագիստրոսական ծրագիրը:
Միջազգային կրթություն ստանալուն զուգահեռ, նաև աշխատանքային փորձ է ձեռք բերել մի շարք հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններում՝ ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, Եվրոպայի Խորհուրդ, Transparency International, USAID: 2021 թվականին հաջողությամբ ավարտել է 6-ամսյա փորձաշրջանը Ստրասբուրգում գտնվող Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ)՝ հայ ռազմագերիների ազատ արձակման և 2020 թվականի արցախյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների միջազգային դատապարտման ուղղությամբ։ Մինչ «իԳործ» ծրագրին միանալը, Մերին աշխատել է Մոսկվայի Risk Advisory խորհրդատվական խմբի ներկայացուցչության՝ Արևելյան Եվրոպայում և Հարավային Կովկասում քաղաքական և բիզնես կոռուպցիայի կորպորատիվ հետաքննության բաժնում։
Արցախի ժողովրդի մարդու հիմնարար իրավունքների առաջմղման և պաշտպանության գործում իր ներդրումն ունենալու վճռականությամբ Մերին հայրենադարձել է Արցախ և աշխատանքի է անցել Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում: Ներկայումս աշխատում է Արցախում մարդու իրավունքների իրավիճակի փաստագրման, հետազոտման, ինչպես նաև այն մասին միջազգային հանրության իրազեկվածության բարձրացման ուղղությանբ:
Անդրանիկ Օզանյանը ասել է՝ «Ամեն օր գլուխներդ բարձին դնելուց և քնանալուց առաջ, յիշէք, թէ այդ օրը ինչ էք արել ձեր ազգի համար»: Սա է Մերիի կյանքի կարգախոսը։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում աշխատավայր՝ Արցախի Հանրապետության Մարդու Իրավունքների Պաշտպանի աշխատակազմ:

Mary Asatryan is an international relations specialist. She was born in Armenia, raised in Moscow, Russia. Upon graduating from school, she left for Europe to pursue her higher education. She completed a M.Sc. in European Politics and Policies at KU Leuven (Leuven, Belgium), as well as M.A. in EU International relations and diplomacy at the College of Europe (Bruges, Belgium).
Along with international education, she has obtained experience of working at such reputable international organisations, as the UN, the OSCE, Council of Europe, Transparency International, USAID. In 2021, she successfully completed a 6-month internship at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in Strasbourg, working on the release of the Armenian POWs and international condemnation of Azerbaijan’s war crimes committed during the 2020 Artsakh war. Most recently, before joining the «iGorts» Program, Mary worked for the Risk Advisory Consultancy Group’s representation in Moscow in the department of corporate investigation of political and business corruption in Eastern Europe and South Caucasus.
With the determination to contribute to the advancement and protection of fundamental human rights of Artsakh people, Mary repatriated to Artsakh and joined the Human Rights Defender’s Office of the Republic of Artsakh. Currently she is working on documenting, researching and raising awareness, both internationally and locally, about the human rights situation in Artsakh.
Andranik Ozanian once said: «Every day, before laying your head on your pillow and going to bed, remember what you did for your nation that day.» This is Mary’s life motto.