Ես Արմինե Ջառահյանն եմ, ծնվել եմ Երևանում: Դպրոցն ավարտելուց հետո Երևանի պետական համալսարանում ուսանել եմ բանասիրություն, օտար լեզուներ և գրականություն։ Համալսարանական ուսմանս զուգահեռ` 4 տարի կամավոր հիմունքներով աշխատել եմ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունում՝ որպես լրագրող և թղթակից։ Ես լուսանկարում էի Բաքվի ջարդերից փրկված փախստականների և հանրության համար Կարմիր խաչի կողմից կազմակերպվող միջոցառումները և դրանց հիման վրա՝ տեսանյութեր պատրաստում։
Երևանի պետական համալսարանում մագիստրոսի աստիճան ստանալուց հետո տեղափոխվեցի Լոս Անջելես և ժամանակավորապես սկսեցի զբաղվել արծաթյա զարդերի փոքր բիզնեսով, ապա բացեցի լուսանկարչական ստուդիա, որտեղ մարդիկ կարող էին լուսանկարվել հայկական ավանդական հագուստով։ Շատ հաճելի էր տեսնել ուրախությունն ու կայծը մարդկանց աչքերում, երբ նրանք այդ ավանդական հագուստով էին:
Այնուամենայնիվ, ես ուզում էի ավելին անել համայնքի համար և միացա Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությանը, որը հայկական սփյուռքի մշակութային խոշոր կազմակերպությունն է աշխարհի տարբեր երկրներում:
Համազգայինի հետ սկսեցինք կազմակերպել «Տոհմիկ երեկո» մշակութային միջոցառումը՝ հայկական ուտելիքներով ու երաժշտությամբ, տարազի ցուցադրությամբ։ Հետո միացա Համազգայինի թատերախմբի կամավորներին և դարձա այդ ընտանիքի նվիրյալ անդամ։ Մենք հայկական դպրոցի աշակերտների և հանրության համար հայերենով ներկայացումներ ունենք, ինչը մեր համայնքում շատ հազվադեպ երևույթ է:
Սփյուռքում ապրելը եզակի փորձ է, քանի որ լիովին կտրված չես քո հայկական արմատներից և ամբողջովին ընկղմված չես օտար կյանքի մեջ: Եվ այնպիսի ծրագրեր, ինչպիսին «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանն» է, կօգնեն մեզ ավելի խորանալ այդ երկու տարբեր միջավայրերում: Հուսով եմ ստեղծել մի մթնոլորտ, որտեղ Սփյուռքի և Հայաստանի երիտասարդներն իրենց ավելի կապված կզգան, ավելի լավ կհասկանան միմյանց կյանքը և երկու կողմերից կստեղծեն հյուրընկալող նոր հնարավորություններ: Միգուցե դրանում է գեղեցկությունը` շարունակել լինել այնպիսին, ինչպիսին կաս, զարգանալ, սովորել նոր հմտություններ և ճանաչել սեփական անձը:

Я Армине Джараян, родилась в Ереване. После окончания школы я изучала филологию, иностранные языки и литературу в Ереванском государственном университете. Параллельно с учебой в университете в течение 4 лет работала волонтером в Армянском обществе Красного Креста в качестве журналиста и корреспондента. В мои обязанности входили фотосъемка и видеосъемка мероприятий, организованных Красным Крестом для общественности и беженцев Бакинских погромов.
Получив степень магистра в ЕГУ, я переехала в Лос-Анджелес и открыла небольшой бизнес по изготовлению серебряных украшений. После этого я открыла фотостудию, где люди могли фотографироваться в традиционной армянской одежде. Было очень приятно видеть радость и искорки в глазах людей в традиционной одежде.
Однако я хотела сделать больше для общины, поэтому присоединилась к Армянскому образовательному и культурному обществу "Hamazkayin", которое является крупной культурной организацией в армянской диаспоре и имеет филиалы в разных странах по всему миру.
Совместно с "Hamazkayin" мы начали организовывать вечера “Tohmig Yerego” - культурное мероприятие с армянской кухней, музыкой и шоу таразов (национальных костюмов). Затем я присоединилась к группе волонтеров, работающих в театральной труппе "Hamazkayin", став преданным членом этой семьи. Мы выступаем перед армянскими школьниками и публикой на армянском языке, что является редким явлением в нашей общине.
Жизнь в Диаспоре - это уникальный опыт, потому что ты не полностью оторван от своих армянских корней, но и не полностью погружен в иностранную среду. Такие инициативы, как программа “Молодой посол диаспоры”, помогают нам глубже проникать в эти два разных общества. Я надеюсь создать атмосферу, в которой молодежь диаспоры и Армении будет чувствовать себя более взаимосвязанной, лучше понимать жизнь друг друга и создавать новые благоприятные возможности с обеих сторон. Возможно в этом и вся прелесть продолжать быть тем, кем ты являешься, и одновременно развиваться, обретать новые навыки и узнавать новое о себе.