Ես Արմինե Ջառահյանն եմ, ծնվել եմ Երևանում: Դպրոցն ավարտելուց հետո Երևանի պետական համալսարանում ուսանել եմ բանասիրություն, օտար լեզուներ և գրականություն։ Համալսարանական ուսմանս զուգահեռ` 4 տարի կամավոր հիմունքներով աշխատել եմ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունում՝ որպես լրագրող և թղթակից։ Ես լուսանկարում էի Բաքվի ջարդերից փրկված փախստականների և հանրության համար Կարմիր խաչի կողմից կազմակերպվող միջոցառումները և դրանց հիման վրա՝ տեսանյութեր պատրաստում։
Երևանի պետական համալսարանում մագիստրոսի աստիճան ստանալուց հետո տեղափոխվեցի Լոս Անջելես և ժամանակավորապես սկսեցի զբաղվել արծաթյա զարդերի փոքր բիզնեսով, ապա բացեցի լուսանկարչական ստուդիա, որտեղ մարդիկ կարող էին լուսանկարվել հայկական ավանդական հագուստով։ Շատ հաճելի էր տեսնել ուրախությունն ու կայծը մարդկանց աչքերում, երբ նրանք այդ ավանդական հագուստով էին:
Այնուամենայնիվ, ես ուզում էի ավելին անել համայնքի համար և միացա Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությանը, որը հայկական սփյուռքի մշակութային խոշոր կազմակերպությունն է աշխարհի տարբեր երկրներում:
Համազգայինի հետ սկսեցինք կազմակերպել «Տոհմիկ երեկո» մշակութային միջոցառումը՝ հայկական ուտելիքներով ու երաժշտությամբ, տարազի ցուցադրությամբ։ Հետո միացա Համազգայինի թատերախմբի կամավորներին և դարձա այդ ընտանիքի նվիրյալ անդամ։ Մենք հայկական դպրոցի աշակերտների և հանրության համար հայերենով ներկայացումներ ունենք, ինչը մեր համայնքում շատ հազվադեպ երևույթ է:
Սփյուռքում ապրելը եզակի փորձ է, քանի որ լիովին կտրված չես քո հայկական արմատներից և ամբողջովին ընկղմված չես օտար կյանքի մեջ: Եվ այնպիսի ծրագրեր, ինչպիսին «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանն» է, կօգնեն մեզ ավելի խորանալ այդ երկու տարբեր միջավայրերում: Հուսով եմ ստեղծել մի մթնոլորտ, որտեղ Սփյուռքի և Հայաստանի երիտասարդներն իրենց ավելի կապված կզգան, ավելի լավ կհասկանան միմյանց կյանքը և երկու կողմերից կստեղծեն հյուրընկալող նոր հնարավորություններ: Միգուցե դրանում է գեղեցկությունը` շարունակել լինել այնպիսին, ինչպիսին կաս, զարգանալ, սովորել նոր հմտություններ և ճանաչել սեփական անձը:

My name is Armine Jarahyan and I was born in Yerevan. After graduating from school, I studied Philology, Foreign Languages, and Literature at Yerevan State University. Alongside my university studies, I volunteered at the Armenian Red Cross Society for 4 years as a journalist and reporter. My work included taking photos and videos of the events that the Red Cross organized for the public and the refugees of Baku Pogroms.
After getting my Master’s degree from YSU, I moved to Los Angeles and started a small silver jewelry business. Afterwards, I opened a photo studio where people could have their photos taken in Armenian traditional clothing. It was very fulfilling to see the joy and the spark in people’s eyes when they were in their traditional clothing.
However, I wanted to do more for the community, so I joined the Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society, which is a major cultural organization in the Armenian Diaspora and has branches in different countries around the world.
With Hamazkayin, we started to organize “Tohmik Yerego,” a cultural event with Armenian food, music, and a taraz show. Then I joined a group of volunteers working at the Hamazkayin Theatre Company and became a dedicated member of that family. We perform for Armenian School students and the public in Armenian, which is a rare sight to see in our community.
Living in the Diaspora is a unique experience because you are not fully cut off from your Armenian roots, but are also not fully immersed in foreign life. Programs such as the Diaspora Youth Ambassador Program will help us get deeper into those two different connections. I hope to create an atmosphere where youth in the Diaspora and Armenia feel more interconnected, have a better understanding of each other's lives, and create new welcoming opportunities on both ends. Maybe that is the beauty of it, to continue to be who you are and evolve and learn new skills and new things about yourself.