Ես Մանե Հովակիմյանն եմ: Ծնվել եմ Երևանում, մեծացել Սանկտ Պետերբուրգում: Ընտանիքս արմատներով Իրանից է:
Բարձրագույն կրթությունս ստացել եմ Սանկտ Պետերբուրգի պետական տնտեսագիտական համալսարանում: Այժմ աշխատում եմ հյուրանոցային բիզնեսի ոլորտում:
1999 թվականին ծանոթացա Պետերբուրգի հայ համայնքի հետ, սկսեցի սովորել կիրակնօրյա դպրոցում, հաճախել պարի համույթ: Այդ օրվանից համարվում եմ Պետերբուրգի հայ համայնքի մի մասնիկը:
2015 թվականին 11ամիս լինելով «Դեպի Հայք»-ի կամավոր՝ ձեռք բերեցի անգին փորձ:
Այսօր ղեկավարում եմ Սանկտ Պետերբուրգի Հայ Առաքելական եկեղեցուն կից «Նոր սերունդ» երիտասարդական կազմակերպությունը, որը գործում է ավելի քան 20 տարի: Իմ ուսերին եմ վերցրել Սփյուռքի միասնականության գաղափարը երիտասարդների հաջորդ սերնդին փոխանցելու, ինչպես նաև հայրենիքի վերաբերյալ նշանակալի նախագծերի մասին իրազեկելու առաքելությունը:
Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից, ներդնել սեփական ջանքերը, հմտություններն ու գիտելիքները ի նպաստ ընդհանուր գործի՝ ինչպես ներհամայնքային, այնպես էլ մեր համայնքի, հայրենիքի ու Սփյուռք միջև կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ:

Меня зовут Мане Овакимян. Я родилась в Ереване, выросла в Санкт-Петербурге, корни моей семьи из Ирана.
Высшее образование получила в Санкт-Петербургском государственном экономическом университете. В настоящее время работаю в сфере гостиничного бизнеса.
В 1999 году состоялось мое первое знакомство с армянской общиной Петербурга - начало обучения в воскресной армянской школе и танцевальном ансамбле. С тех пор являюсь частью армянской общины Петербурга.
В 2015 году получила бесценный опыт будучи волонтером Birthright Armenia, в течение 11 месяцев. Сегодня курирую молодежную организацию Армянской Апостольской церкви Санкт-Петербурга "НОР СЕРУНД", которая действует более 20 лет. Также взяла на себя миссию доносить до следующего поколения молодежи нашей общины - идею единства Диаспоры, распространять информацию о значимых проектах Армении и Арцаха.
Для меня большая честь стать молодым послом диаспоры, вложить свои усилия, навыки и накопленный образовательный потенциал в общее дело - укрепление отношений внутри общины своего города и нашей связи с Арменией и диаспорой.