Ես Հայկ Գնդլյանն եմ 29 տարեկան։ Հանդիսանում եմ Իրկուտսկի հայ համայնքի ղեկավարը:
2015 թվականին ավարտել եմ Իրկուտսկի պետական համալսարանի Սիբիր-ամերիկյան ֆակուլտետը՝ թոփ մենեջեր մասնագիտացմամբ: Նույն տարում ավարտել եմ նաև ԱՄՆ Մարիլենդի համալսարանի քոլեջը՝ ստանալով կառավարման գիտությունների բակալավրի աստիճան:
21 տարեկանից զբաղվում եմ սեփական բիզնեսով: «GM Group» ընկերությունների խումբն իր մեջ ներառում է նախագծման, շինարարական, արտադրական և տեղեկատվական տեխնելեգիաների ոլորտներից 7 կազմակերպություն, հաստիքների քանակը՝ շուրջ 500: 2021 թ. արժանացել եմ «Շինարարական փառք» պետական պատվավոր նշանի:
2017 թ. ընտրվեցի Իրկուտսկի հայկական մշակութային միության խորհրդի անդամ:
2022 թ. պաշտոնական ընտրությունների արդյունքում միաձայն ընտրվեցի Իրկուտսկի հայկական մշակութային համայնքի նախագահ: Նախաձեռնեցի բոլորովին նոր շրջան համայնքային կյանքում՝ անցնելով գործունեության համակարգային ձևաչափի բոլորովին նոր հնարավորություններով և ընդարձակ գործառույթներով: Պատվով ներկայացնում եմ հայ ժողովուրդին:
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից՝ պլանավորում եմ նպաստել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև կյանքի կոչել սեփական նախաձեռնությունները:

My name is Hayk Gndlyan and I am a 29 year old leader of Irkutsk’s Armenian community.
I was born in the city of Etchmiadzin in Armenia, and since 1999 have been living in the Russian Federation. In 2015, I graduated from the Irkutsk State University’s Siberian-American Faculty, with a “Top Manager” specialization. In the same year I also graduated from the University of Maryland (USA) with a Bachelor of Science Degree in Management.
From the age of 21, I have been operating my own business: the GM Group of companies, which includes 7 organizations from the design, construction, engineering, and IT sectors, with around 500 positions. In 2021, I was awarded the “Construction Glory” honorary state badge.
In 2017, I was elected as a member of the Irkutsk Armenian Cultural Society.
In 2022, I was unanimously elected as President of the Irkutsk Armenian Cultural Society. I ushered in a new era for our community, switching to a systemic mode of operation with completely new capabilities and expanded functionalities. I represent the interests of our community’s Armenian people with honor and dignity.
As a Diaspora Youth Ambassador, I plan on implementing not only the programs of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, but also my own initiatives.