Սարգիս Հեյզերը մեծացել է բազմամշակույթ ընտանիքում. մայրը հայ է, հայրը՝ գերմանացի։ Հայաստանում միջնակարգ կրթություն ստանալուց նա հետո տեղափոխվել է Գերմանիա։
Սովորել է Մյունստերի համալսարանում և միաժամանակ հեռավար ուսուցման ծրագիր է անցել Հայաստանի համալսարաններից մեկում: 2018թ. ստացել է իմ բակալավրի աստիճանը և շարունակել ուսումը բիզնեսի կառավարման ոլորտում FH Münster-ում։
Մասնագիտական ուղին սկսել է 2014թ. սոցիալական մեդիա մարքեթինգի (SMM) ոլորտում, որտեղ մշակել է մարկետինգի ռազմավարություններ տարբեր բիզնես մոդելների համար:
2018 թվականին մասնագիտացել է նախագծերի և արտադրանքների կառավաման ուղղությամբ: Միաժամանակ ստեղծել է բազմաթիվ առցանց խանութներ և մշակել դրանց ռազմավարությունները: Սարգիսի նախագծերն ընդգրկել են տարբեր ոլորտներ, ինչպիսիք են անշարժ գույքը, ապահովագրական ոլորտը, սարքավորումների և ծրագրային ապահովման մշակումները, ֆոնդային շուկայի թվայնացումը, ակադեմիական և կրթական ծրագրերը, ինչպես նաև սննդի արդյունաբերության և թվայնացման գործիքները:
Այս նախագծերում նա ստանձնել է պլանավորման, կառավարման, վերլուծության, բիզնես մոդելի ստեղծման, ռեսուրսների պլանավորման, բյուջեի հաշվարկման, մոնիտորինգի և առաջատար տեխնիկական թիմերի կառավարման պատասխանատվությունը:
Սարգիսի ճամփորդությունն ի վերջո նրան հետ բերեց Հայաստան, որտեղ նա նպատակ ունի փոխանցել իր գիտելիքները և օգնել երկրին ՏՏ տարբեր նախագծերի միջոցով: Այդ նախագծերը թվայնացնում են ենթակառուցվածքները և բարելավում բնակչության կյանքը:

Саркис Эйзер вырос в многонациональной семье. Его мать армянка, отец немец. Получив среднее образование в Армении, он переехал в Германию.
Учился в Мюнстерском университете и одновременно прошел программу дистанционного обучения в одном из университетов Армении. 2018 год получил степень бакалавра и продолжил обучение в области делового администрирования в FH Münster.
Профессиональную карьеру начал в 2014 году в области маркетинга в социальных сетях (SMM), где он разрабатывал маркетинговые стратегии для различных бизнес-моделей.
В 2018 году специализировался в области проектов и продуктов. Одновременно создавал несколько интернет-магазинов и разрабатывал их стратегии. Проекты Саркиса охватывают различные области, такие как недвижимость, страхование, разработка оборудования и программного обеспечения, оцифровка фондового рынка, академические и образовательные программы, а также пищевая промышленность и инструменты оцифровки.
В этих проектах он отвечал за планирование, управление, анализ, создание бизнес-моделей, планирование ресурсов, бюджетирование, мониторинг и руководство техническими группами.
Путешествие Саркиса в конечном итоге привело его обратно в Армению, где он намерен передать свои знания и помочь стране посредством различных ИТ-проектов.