Տիգրանը ծնվել և մեծացել է Մոսկվայի մարզում։ Գերազանցությամբ ավարտել է Մոսկվայի պետական կառավարման ինստիտուտի բակալավրիատը: Այնուհետև ընդունվել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանն առընթեր ֆինանսական համալսարանի մագիստրատուրա՝ մենեջմենթ մասնագիտությամբ:
Մինչ համալսարան ընդունվելը Տիգրանը Ռուսաստանի հայերի միության (ՌՀՄ) ակտիվիստներից է եղել Էլեկտրոստալ քաղաքում: Համալսարանական տարիներին դարձել է «Կիլիկիա» հայ ուսանողական ասոցիացիայի անդամ, մասնակցել է թեմատիկ միջոցառումների, դասախոսությունների, ժողովուրդների բարեկամության փառատոնի կազմակերպչական աշխատանքներին: 2017-2019 թվականներին եղել է ասոցիացիայի նախագահը։ Զուգահեռաբար աջակցել և մասնակցել է Բոգորոդսկի շրջանի «ԱՄՐՈՑ» հայ երիտասարդների միության միջոցառումների համակարգմանը:
Տիգրանը ունի ավելի քան 3 տարվա մասնագիտական փորձ (գործընկերների հետ համագործակցություն, սոցիալական ցանցերի վարում, նախագծերի ղեկավարի որոշակի գործառույթներ) «Լաբորատորիա-ԴԱ» ՍՊԸ-ում։ Տիգրանը ավելի քան 2 տարի աշխատել է որպես աքաունթ մենեջեր, ինչպես նաև մի շարք մասնավոր նախագծերի հեղինակ-խմբագիր։
Նա «Ռոսատոմ» ընկերությանը կից «Դաշնային բնապահպանական օպերատոր»-ում գլխավոր մասնագետ է: Աշխատել է նաև Դաշնային պետական տեղեկատվական համակարգի շրջանակներում:
Տիգրանը 14 տարեկանից հոդվածներ է գրում, սպորտի ոլորտում իրականացնում է թեմատիկ ուսումնասիրություններ՝ կենտրոնանալով տնտեսության, բիզնեսի և խաղադրույքների ոլորտի վրա:

Tigran was born and raised in Moscow. He graduated with an honors bachelor's degree from the Moscow Institute of Public Administration.He then completed a master's degree program at the Financial University under the Government of the Russian Federation, majoring in management.
Before starting university, Tigran was one of the activists of the Union of Armenians of Russia in the city of Elektrostal. During his university years, he became a member of the Armenian Student Association "Cilicia", participated in thematic events, lectures, and organizational work of the Peoples' Friendship Festival. From 2017-2019, he was president of the Association. At the same time, he assisted and participated in the coordination of the activities of the “Amrots” Union of Armenian Youth of the Bogorodsky district.
Tigran has more than 3 years of professional experience (collaboration with colleagues, maintaining social networks, and project manager skills) in Laboratory-DA LLC. Tigran worked as an account manager for more than two years, as well as an author-editor of a number of private projects.
He is the chief specialist at the Federal Environmental Operator at Rosatom. He also worked within the framework of the federal state information system.
Since the age of 14, Tigran has written articles, conducted case studies in the field of sports, focused on economics, business and betting.
His workplace within the framework of the "iGorts" program is at the office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.