Տիգրանը ծնվել և մեծացել է Մոսկվայի մարզում։ Գերազանցությամբ ավարտել է Մոսկվայի պետական կառավարման ինստիտուտի բակալավրիատը: Այնուհետև ընդունվել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանն առընթեր ֆինանսական համալսարանի մագիստրատուրա՝ մենեջմենթ մասնագիտությամբ:
Մինչ համալսարան ընդունվելը Տիգրանը Ռուսաստանի հայերի միության (ՌՀՄ) ակտիվիստներից է եղել Էլեկտրոստալ քաղաքում: Համալսարանական տարիներին դարձել է «Կիլիկիա» հայ ուսանողական ասոցիացիայի անդամ, մասնակցել է թեմատիկ միջոցառումների, դասախոսությունների, ժողովուրդների բարեկամության փառատոնի կազմակերպչական աշխատանքներին: 2017-2019 թվականներին եղել է ասոցիացիայի նախագահը։ Զուգահեռաբար աջակցել և մասնակցել է Բոգորոդսկի շրջանի «ԱՄՐՈՑ» հայ երիտասարդների միության միջոցառումների համակարգմանը:
Տիգրանը ունի ավելի քան 3 տարվա մասնագիտական փորձ (գործընկերների հետ համագործակցություն, սոցիալական ցանցերի վարում, նախագծերի ղեկավարի որոշակի գործառույթներ) «Լաբորատորիա-ԴԱ» ՍՊԸ-ում։ Տիգրանը ավելի քան 2 տարի աշխատել է որպես աքաունթ մենեջեր, ինչպես նաև մի շարք մասնավոր նախագծերի հեղինակ-խմբագիր։
Նա «Ռոսատոմ» ընկերությանը կից «Դաշնային բնապահպանական օպերատոր»-ում գլխավոր մասնագետ է: Աշխատել է նաև Դաշնային պետական տեղեկատվական համակարգի շրջանակներում:
Տիգրանը 14 տարեկանից հոդվածներ է գրում, սպորտի ոլորտում իրականացնում է թեմատիկ ուսումնասիրություններ՝ կենտրոնանալով տնտեսության, բիզնեսի և խաղադրույքների ոլորտի վրա:

Родился и вырос в Московской области. Окончил с отличием бакалавриат Государственного университета управления в Москве. После окончания поступил в магистратуру Финансового университета при Правительстве РФ. Специальность – менеджмент.
До поступления стал активистом САР России в городе Электросталь. В ходе обучения в университете вошел в актив студенческой ассоциации армян «Киликия», участвовал в организации тематических мероприятий, лекций, фестиваля дружбы народов. На протяжении 2 лет (до декабря 2019 года) был председателем ассоциации. Параллельно содействовал и участвовал в координации мероприятий Союза армянской молодежи Богородского округа «АМРОЦ».
Профессиональный опыт работы – более 3 лет в качестве специалиста (работа с партнерами, ведение соцсетей, частично функции проджект-менеджера) в ООО «Лаборатория-ДА», более 2 лет в качестве аккаунтинг-менеджера, также автора-редактора в ряде частных проектов. Также являлся главным специалистом в ФГУП «Федеральный экологический оператор» при компании «Росатом». Профиль работы – договорная работа с контрагентами в рамках государственной информационной системы ФГИС ОПВК.
Хобби – спортивная журналистика: с 14 лет пишет статьи, проводит тематические исследования на тему спорта. Впоследствии углубился в направлении экономики и бизнеса в спорте и беттинге.
Рабочее место в рамках программы «iGorts» - аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры. Тигран занимается коммуникацией и налаживанием работы с русскоязычными армянскими общинами.