Արամ Հարությունյանը ծնվել է Հայաստանում՝ Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձոր քաղաքում։ Ավարտելով Եղեգնաձորի պետական քաղաքային վարժարանը՝ ընդունվել է Մոսկվայի պետական բաց համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը և ավարտել գերազանց առաջադիմությամբ։ 2010-2013թթ. ուսանել է Մոսկվայի Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի ասպիրանտուրայում։
Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 2013թ. մայիս ամսից Մոսկվայի «Յունիոն գռուպ» ՍՊԸ-ում (ООО «Юнион групп») որպես իրավաբանի օգնական: 2014թ. նոյեմբեր ամսից աշխատանքի է անցել «Շերեմեծեվսկի բուլվար» (Մոսկվա) ՍՊԸ-ում (ООО «Шереметьевский бульвар») որպես իրավաբան։ Նշված ընկերություններում զբաղվել է տարբեր պայմանագրերի մշակմամբ և համաձայնեցմամբ, իրավաբանական եզրակացությունների այլ փաստաթղթերի պատրաստմամբ, ներկայացրել է ընկերությունը տարբեր պետական մարմինների հետ հարաբերություններում և այլն: 2017թ.-ից սկսել է իր աշխատանքը «ԻԶՎԵՍՏԻ» (Մոսկվա) բաժնետիրական ընկերությունում որպես իրավաբանական բաժնի ղեկավար։
ՀՀ արդարադատության նախարարությունում միջազգային իրավական հարաբերությունների վարչությունում զբաղվում է միջազգային պայմանագրերի փորձաքննությամբ:

Aram Harutyunyan was born in Armenia, in the city of Yeghegnadzor, in the Vayots Dzor region. After graduating from the Yeghegnadzor state city school, he entered the Faculty of Law at Moscow State University and graduated with excellent academic performance.
From 2010-2013, he completed his postgraduate studies at the Moscow M.V. Lomonosov State University.
He started his career in May 2013 at Union Group LLC (Union Group LLC) as a legal assistant.
In November 2014, he joined Sheremetyevo Boulevard LLC (Moscow) as a lawyer.
In these companies, he was engaged in the development and approval of various contracts, the preparation of other documents of legal opinions, and represented the company in relations with various government agencies, etc.
Since 2017, he has been working at the joint-stock company "Izvestia" (Moscow) as the head of the legal department.
Now, he is part of the Department of International Legal Relations of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, engaged in the examination of international treaties.