Մանուշակը Երևան է տեղափոխվել Ռուսաստանի Եկատերինբուրգ քաղաքից։ Ավարտել է Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտը (ՄԻՀ) և ունի թարգմանչական և լեզվաբանական ուսումնասիրությունների մասնագետի դիպլոմ։ Նա համաժամանակյա և գրավոր թարգմանիչ է: Ինստիտուտում սովորելու ընթացքում որպես թարգմանիչ աշխատել է միջազգային միջոցառումներում, այդ թվում՝ INNOPROM, World Cup 2018, Le CREA Folles Journées, Հաշմանդամություն ունեցող անձանց առաջին համաշխարհային կոնգրես, Եվրասիական երիտասարդական տնտեսական ֆորում և այլն: Այժմ Մանուշակը ուսումը շարունակում է Հայ-ռուսական համալսարանի «Անձի հոգեբանություն» մագիստրոսական ծրագրում:
Մանուշակը չորս տարի դասավանդել է Ուրալի դաշնային համալսարանում, որի ընթացքում աշխատել է ավելի քան 1000 ուսանողների հետ:
2015 թվականից Սվերդլովսկի մարզի «Հայկական համայնք «ԱՆԻ-ԱՐՄԵՆԻԱ»» տարածաշրջանային հասարակական կազմակերպության անդամ է։ 2018 թվականից համակարգում է սոցիալական ցանցերի և արտաքին նախագծերի ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։ Կորոնավիրուսային վարակի շրջանում համայնքային աշխատանքն ամբողջությամբ տեղափոխվել է առցանց հարթակ, որի շրջանակներում Մանուշակի ղեկավարությամբ հաջողությամբ իրականացվել են մի շարք ծրագրեր՝ քաղաքային և մարզային մակարդակներում։ Անցկացվել են նաև առցանց տարբեր հանդիպումներ՝ անդրադառնալով հայրենադարձությանը, մասնագիտական զբաղվածությանը, կամավորական ծրագրերին և նախագծերին:

Manushak repatriated to Yerevan from Yekaterinburg, Russia. She graduated from the Institute of International Relations (IMS) and holds a specialist diploma in the field of translation and interpretation studies. She is a practicing simultaneous and written translator. During her time at the institute, she worked as a translator at international events, including INNOPROM, World Cup 2018, Le CREA Folles Journées, The First World Congress Of Persons With Disabilities, Eurasian Youth Economic Forum, and more. Today, Manushak is pursuing a master's degree at the Russian-Armenian University (RAU) in the Department of Personality Psychology.
She taught at the Ural Federal University for four years, during which time she worked with more than 1000 students from the first to fourth courses, both in the humanities and in technical specialties.
Since 2015, she has been a member of the Regional Public Organization "Armenian Community" ANI-ARMENIA'" in the Sverdlovsk Region. Since 2018, Manushak has held the position of head of the SMM department and coordinator of external projects. During the period of the coronavirus infection, the community's work has fully transitioned to a digital platform under Manushak's leadership, where several different projects at the municipal, city, and regional levels were successfully implemented. Online meetings on social media platforms within the community were also conducted, covering topics related to repatriation, professional employment, volunteer programs, and projects, as well as familiarizing the community with programs for adolescents.
Her current position within the "iGorts" program is at the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia.