1975թ.-ին ավարտել է Միլանի պոլիտեխնիկական համալասրանը:
1977թ.-ին Միլանի պոլիտեխնիկական համալսարանում պաշտպանլ է դոկտորական դիսերտացիա ուրբանիստիկայի ուղղությամբ:
2024 թվականի ապրիլի 30-ից Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Իտալիայում
1978թ.-ին ստեղծել է իր սեփական ընկերությունը (Lerner), որը զբաղվում է տեքստիլի և իտալական հանրահայտ հագուստների արտադրությամբ: Բիզնես գործունեություն է ծավալում նաև ԱՄՆ-ում կառուցապատման ոլորտում:
Since 2000, he has served as the chairman of the Holy Forty Martyrs Armenian Apostolic Church in Milan, actively engaging in activities and providing support to the local Armenian community in preserving and strengthening its identity.
Additionally, since 2003, he has been involved in extensive charitable work in Armenia, contributing to the renovation of schools and churches, and enhancing the livelihoods of underprivileged families.
2000թ.-ից զբաղեցնում է Միլանի Քառասուն Մանկոնք Հայ առաքելական եկեղեղու խորհիդի ատենապետի պաշտոնը՝ ակտիվ գործունեություն ծավալելով և աջակցելով տեղի հայ համայնքին համախմբման և ինքնության պահպանման գործում:
2003թ.-ից ակտիվ բարեգործական գործունեություն է ծավալել Հայաստանում՝ աջակցելով դպրոցների և եկեղեցիների վերանորոգմանը, անապահով ընտանիքների կյանքի բարելավմանը:

В 1975 году окончил Миланский политехнический университет.
В 1977 году защитил докторскую диссертацию по направлению урбанистика в Миланском политехническом университете.
С 30 апреля 2024 г. – по настоящее время – уполномоченный по делам диаспоры в Италии.
В 1978 году он создал собственную компанию (Lerner), занимающуюся производством текстиля и знаменитой итальянской одежды. Также осуществляет предпринимательскую деятельность в сфере строительства в США.
Since 2000, he has served as the chairman of the Holy Forty Martyrs Armenian Apostolic Church in Milan, actively engaging in activities and providing support to the local Armenian community in preserving and strengthening its identity.
Additionally, since 2003, he has been involved in extensive charitable work in Armenia, contributing to the renovation of schools and churches, and enhancing the livelihoods of underprivileged families.
- Итальянский
С 2000 года занимал должность председателя церкви Армянской апостольской церкви Сорока Св.Младенцев в Милане, активно осуществляя деятельность и поддерживая местную армянскую общину в консолидации и сохранении ее идентичности.
С 2003 года ведет активную благотворительную деятельность в Армении, поддерживая ремонт школ и церквей, улучшая жизнь малообеспеченных семей.