Ես Աղասի Ակոբյանն եմ, ծնվել ու մեծացել եմ Սանկտ Պետերբուրգում։
Ավարտել եմ Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանը՝ որպես տնտեսագետ։ Այժմ սովորում եմ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մեխանիկայի և օպտիկայի պետական համալսարանի տեխնոլոգիական կառավարման և նորարարության ֆակուլտետում:
Աշխատում եմ աուդիտորական ընկերությունում։ Զարգացնում եմ նաև իմ բիզնեսը համակարգչային գրաֆիկայի և 3D մոդելավորման ոլորտում։
Ավելի քան վեց տարի զբաղվել եմ հասարակական գործունեությամբ՝ ի շահ Պետերբուրգի հայության։ Պարգևներ եմ ստացել Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդների միջև հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման համար։
2018 թվականին համալրեցի Սանկտ Պետերբուրգի հայկական տարածաշրջանային երիտասարդական ասոցիացիայի («ARMA») ակտիվիստների շարքերը։ 2022 թվականին դարձա կազմակերպության փոխնախագահ, իսկ այժմ համակարգող խորհրդի ղեկավարն եմ։
Որպես սփյուռքի երիտասարդ դեսպան իմ աշխատանքն իրականացնելու եմ պատվով և արժանապատվությամբ։ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և այլ երկրների ու քաղաքների դեսպանների հետ կիրականացնեմ նոր ծրագրեր, կփոխանակեմ կուտակված փորձը և կանեմ հնարավոր ամեն ինչ՝ հանուն մեր հայրենիքի բարգավաճման։

My name is Agasi Akopyan. I was born and raised in St. Petersburg.
I graduated from St. Petersburg State University at the Faculty of Economics. Now I am studying at ITMO University at the Faculty of Technology Management and Innovation. I am currently working in one of the Big Four accounting firms.
For more than five years I have been engaged in public activities in order to develop and strengthen relations between the peoples of the Russian Federation and the Republic of Armenia.
In 2018, I became an activist of the Armenian Regional Youth Association (ARMA SPB). In 2022, I became a deputy chairman of the organization. I am the head of the ARMA coordination council and a project manager.
In 2022, I was awarded by the Government of St. Petersburg with gratitude for assistance in the development of cooperation between St. Petersburg and the Republic of Armenia. I am also the Armenian representative in various public structures of the city.