Ես Աղասի Ակոբյանն եմ, ծնվել ու մեծացել եմ Սանկտ Պետերբուրգում։
Ավարտել եմ Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանը՝ որպես տնտեսագետ։ Այժմ սովորում եմ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մեխանիկայի և օպտիկայի պետական համալսարանի տեխնոլոգիական կառավարման և նորարարության ֆակուլտետում:
Աշխատում եմ աուդիտորական ընկերությունում։ Զարգացնում եմ նաև իմ բիզնեսը համակարգչային գրաֆիկայի և 3D մոդելավորման ոլորտում։
Ավելի քան վեց տարի զբաղվել եմ հասարակական գործունեությամբ՝ ի շահ Պետերբուրգի հայության։ Պարգևներ եմ ստացել Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդների միջև հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման համար։
2018 թվականին համալրեցի Սանկտ Պետերբուրգի հայկական տարածաշրջանային երիտասարդական ասոցիացիայի («ARMA») ակտիվիստների շարքերը։ 2022 թվականին դարձա կազմակերպության փոխնախագահ, իսկ այժմ համակարգող խորհրդի ղեկավարն եմ։
Որպես սփյուռքի երիտասարդ դեսպան իմ աշխատանքն իրականացնելու եմ պատվով և արժանապատվությամբ։ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և այլ երկրների ու քաղաքների դեսպանների հետ կիրականացնեմ նոր ծրագրեր, կփոխանակեմ կուտակված փորձը և կանեմ հնարավոր ամեն ինչ՝ հանուն մեր հայրենիքի բարգավաճման։

Меня зовут Агаси Акопян, я родился и вырос в Санкт-Петербурге.
Окончил Санкт-Петербургский Государственный университет на экономиста. Сейчас учусь в ИТМО на факультете технологического менеджмента и инноваций.
Работаю в аудиторской компании. Также развиваю свой бизнес в сфере компьютерной графики и 3D моделирования.
Больше шести лет занимаюсь общественной деятельностью на благо армян Санкт-Петербурга. Получал награды за развитие и укрепление отношений между народами Российской Федерации и Республики Армения.
В 2018 году я стал активистом Армянской Региональной Молодежной Ассоциации Санкт-Петербурга («АРМА»). В 2022 году стал заместителем председателя организации. Сейчас являюсь руководителем координационного совета АРМА.
Как «Молодой посол диаспоры» буду с честью и достоинством выполнять свою работу. Совместно с Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры и послами других стран и городов буду реализовать новые проекты, обмениваться накопленным опытом и делать все возможное для процветания нашей Родины.