Ես Էջմին Հաթամյանն եմ, 28 տարեկան։ Ծնվել և մեծացել եմ Իրանի Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաք Թեհրանում։ Միջնակարգ ուսումս ավարտել եմ հայկական դպրոցում, իսկ համալսարանում սովորել եմ բիզնես մենեջմենտ։
Տասնվեց տարի մասնակցել եմ «Տավիղ» երգչախմբին։ Յոթ տարեկանից մասնակցել եմ կիրակնօրյա քրիստոնեական դասին, իսկ այժմ դասավանդում եմ։ Արդեն հինգ տարի Թեհրանի ազգային առաջնորդարանի քրիստոնեական հանձնախմբի անդամ եմ: Նույնքան ժամանակ է, ինչ անդամակցում եմ նաև Հայ Առաքելական Եկեղեցու Եղբայրակցության երիտասարդական խմբին։ Տարիներ շարունակ մասնակցել եմ նաև Եղբայրակցության «Բարի Հովիվ» մարդասիրական ծառայության աշխատանքներին։
Թեև ծնվել և ապրել եմ Հայաստանից դուրս, սակայն հայրենիքի, ազգի և մշակույթի հանդեպ ունեցած իմ սերը միշտ էլ եղել է վառ և կենսունակ։ Այս ծրագրին մասնակցելով՝ ցանկություն ունեմ Հայաստանի և իրանահայ համայնքի միջև փոխադարձ կապի մեջ դերակատարություն ունենալ և ստանալով համապատասխան գիտելիքներ և փորձ՝ այն ծառայեցնել իրանահայ համայնքին, քաջալերել երիտասարդությանը իրենց ապագան կապել հայրենիքին:

My name is Ejmin Hatamyan and I am 28 years old. I was born and raised in Tehran, the capital of the Islamic Republic of Iran. I completed my high school education at an Armenian school and I studied business management at the university. Since 2018, I have been engaged in my personal business - decoration and design of weddings and various events. Since 2018, I run my own business - decoration and design of weddings and various events.
I sang for sixteen years in the Tavig choir and attended Sunday Christian classes from the age of seven, and currently I am a teacher of these classes for children. I was a committee member of the Christian National Parish of Tehran for five years. For the same amount of time I was a member of the Youth Commonwealth of the Armenian Apostolic Church. Over the years, I have also been involved in the Good Shepherd Fellowship Humanitarian Service.
Although I was born and lived outside of Armenia, my love for the homeland, people and culture has always been vibrant and lively. So by participating in this program I wish to become that link in the relationship between Armenia and the Iranian-Armenian community and having received relevant knowledge and experience, serve the Iranian-Armenian community and especially youth, inspiring them to build and develop their future in multifaceted and multidimensional relations with the homeland.