Ես Էջմին Հաթամյանն եմ, 28 տարեկան։ Ծնվել և մեծացել եմ Իրանի Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաք Թեհրանում։ Միջնակարգ ուսումս ավարտել եմ հայկական դպրոցում, իսկ համալսարանում սովորել եմ բիզնես մենեջմենտ։
Տասնվեց տարի մասնակցել եմ «Տավիղ» երգչախմբին։ Յոթ տարեկանից մասնակցել եմ կիրակնօրյա քրիստոնեական դասին, իսկ այժմ դասավանդում եմ։ Արդեն հինգ տարի Թեհրանի ազգային առաջնորդարանի քրիստոնեական հանձնախմբի անդամ եմ: Նույնքան ժամանակ է, ինչ անդամակցում եմ նաև Հայ Առաքելական Եկեղեցու Եղբայրակցության երիտասարդական խմբին։ Տարիներ շարունակ մասնակցել եմ նաև Եղբայրակցության «Բարի Հովիվ» մարդասիրական ծառայության աշխատանքներին։
Թեև ծնվել և ապրել եմ Հայաստանից դուրս, սակայն հայրենիքի, ազգի և մշակույթի հանդեպ ունեցած իմ սերը միշտ էլ եղել է վառ և կենսունակ։ Այս ծրագրին մասնակցելով՝ ցանկություն ունեմ Հայաստանի և իրանահայ համայնքի միջև փոխադարձ կապի մեջ դերակատարություն ունենալ և ստանալով համապատասխան գիտելիքներ և փորձ՝ այն ծառայեցնել իրանահայ համայնքին, քաջալերել երիտասարդությանը իրենց ապագան կապել հայրենիքին:

Меня зовут Эджмин Хатамян и мне 28 лет. Я родился и вырос в Тегеране, столице Исламской Республики Иран. Среднее образование я получил в армянской школе, а в университете изучал бизнес-менеджмент.
Шестнадцать лет я пел в хоре «Тавиг». С семи лет посещал воскресные занятия по христианству а в данный момент являюсь преподавателем данных занятий для детей. Я был членом комитета Христианского Национального прихода Тегерана в течение пяти лет. Столько же времени я состоял в Молодежном Содружестве при ААЦ. На протяжении многих лет я также участвовал в деятельности Гуманитарной службы Братства «Добрый пастырь».
Хотя я родился и жил за пределами Армении, моя любовь к Родине, народу и культуре всегда была яркой и живой. Участвуя в этой программе, я желаю стать тем связующим звеном во взаимотношениях между Арменией и ирано-армянской общиной и, получив соответствующие знания и опыт, служить ирано-армянской общине, и в сообенности молодежи, воодушевляя их строить и развивать свое будущее во многогранных отношениях с Родиной.