Ես Մանուշակ Դանիելյանն եմ, ծնվել եմ Երևանում և մեծացել Վանաձորում: Ստացել եմ լեզվաբանության, միջմշակութային հաղորդակցության և քաղաքագիտության բակալավրի, այնուհետ մագիստրոսի կոչում: Հետագայում տեղափոխվել եմ Գերմանիա՝ ուսումս շարունակելու նպատակով: Այժմ մագիստրոսական կրթություն եմ ստանում Լանդսհութի կիրառական գիտությունների համալսարանի սոցիոլոգիա և սոցիալական աշխատանք ֆակուլտետի բազմազանության կառավարման (diversity management) բաժնում և աշխատում եմ սոցիալական արտակարգ իրավիճակների հետ, ինչպես նաև աջակցում եմ Լանդսհութի և Հայաստանի պետական համալսարանի սոցիոլոգիա և սոցիալական աշխատանքներ ֆակուլտետների միջև համագործակցության հաստատմանը:
2020 թվականից հանդիսանում եմ Բավարիայի հայ հայրենակցական միության վարչական անդամ՝ պատասխանատու լինելով արտաքին կապերի և ֆինանսների ուղղությամբ։ 2021 թվականից դասավանդում եմ հայոց լեզու Բավարիայի Հովհաննես Թումանյան դպրոցում և ներգրավված եմ դպրոցական ու համայնքային միջոցառումների կազմակերպման գործընթացներում։ Արցախյան պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո կազմակերպվել են բժշկական ու սոցիալական օգնություն Հայաստանի համար։ 2021-ին համահիմնադրել եմ հայ-գերմանական DAV Social կազմակերպությունը, որի գործունեության նպատակն է մարդասիրական, սոցիալ-կրթական ծրագրերի միջոցով աջակցել սոցիալական խնդիրների լուծմանը և կրթության հնարավորությունների ընդլայնմանը Հայաստանում, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ ծրագրեր՝ նպատակաուղղված պատերազմի մասնակից զինվորներին աջակցությանը և բնականոն կյանք վերաինտեգրմանը:
Իմ նպատակն է համախմբել Գերմանիայի հայ երիտասարդներին և համայնքներին, քանի որ հավատում եմ, որ ինչպես Չարենցն է ասել, մեր միասնությունր մեր հավաքական ուժի մեջ է: Միևնույն ժամանակ հավատացած եմ, որ ուժի գրավականն իր հերթին մեր միասնության, միմյանց և հայրենիքի հանդեպ հոգատարության և հայրենիքին նվիրվածության մեջ է։

Меня зовут Манушак Даниелян, я родилась в Ереване и выросла в Ванадзоре. Получила степень бакалавра лингвистики, межкультурной коммуникации и политологии, а затем степень магистра. Позже я переехала в Германию, чтобы продолжить обучение.
Сейчас я учусь в Университете прикладных наук Ландсхута на факультете социологии и социальной работы кафедры по многопрофильному управлению. Являюсь преподавателем по социологии в том же вузе, и также способствую установлению сотрудничества между моим факультетом Университета Ландсхута и факультетом социологии и социальной работы Государственного университета Армении.
С 2020 года состою в администрации Армянского патриотического союза Баварии, где отвечаю за внешние связи, обработку корреспонденции и финансы. С 2021 года преподаю армянский язык в школе Ованеса Туманяна, Армянского патриотического союза Баварии, одновременно занимаясь организацией мероприятий внутри и за пределами школы, и обеспечивая активное вовлечение в них учащихся школы.
В рамках союза, мы организовывали и организуем медицинскую, социальную поддержку и гуманитарную помощь Армении и Арцаху во время и после войны 2020 года. В начале 2021 года, после Арцахской войны, я стала соучредителем армяно-немецкой общественной организации DAV и была ее административным членом до начала 2024 года. Целью деятельности организации является поддержка решений по социальным проблемам и расширение возможностей в сфере образования в Армении посредством гуманитарных, социально-образовательных программ, а также многих других программ, направленных на поддержку ветеранов войны и их реинтеграции в мирную жизнь.
Моя цель – объединить армянскую молодежь и общины Германии, потому что я считаю, что, как сказал Чаренц, наше единство – в нашей коллективной силе. В то же время я считаю, что залог силы – в нашем единстве, заботе друг о друге и Родине, преданности Родине.