Ես Դիանա Չոջաջանովան եմ, ծնվել և մեծացել եմ Չեխիայում:
2020 թվականին Հայաստանի դրոշի ներքո մասնակցել եմ Չեխոսլովակիայի «Superstar» մրցույթին։ Բարձրացրել եմ նաև հայկական խնդիրների մասին իրազեկվածությունը տեսանյութերի և սոցիալական ցանցերի միջոցով:
2021 թվականին Չեխիայում ակտիվորեն ներգրավվեցի քաղաքականությանը, իսկ 2022 թվականին ընտրվեցի քաղաքային խորհրդի անդամ։
2024 թվականին մենք պաշտոնապես գրանցեցինք «Նաիրի» հայկական ասոցիացիան՝ նպատակ ունենալով համախմբել հայերին, ամրապնդել հարաբերությունները և աջակցել Չեխիայի հայ համայնքին։
Ես հպարտ եմ, որ մաս եմ կազմում «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին, որը կօգնի ամրապնդել հարաբերություններն ու փորձի փոխանակումը աշխարհի հայ համայնքների, Չեխիայի հայկական սփյուռքի և Հայաստանի Հանրապետության և չեխական և հայկական համայնքների միջև:

My name is Diana Chodžajanová, I was born and raised in the Czech Republic.
In 2020, I participated in the Superstar competition of the Czechoslovakia under the Armenian flag. I also raised awareness about Armenian issues through videos and social media.
In 2021, I became actively involved in politics in the Czech Republic, and in 2022, I was elected as a member of the city council.
In 2024 we officially registered the Armenian Association Nairi, with the aim to unite Armenians, strengthen relations and support the Armenian community in the Czech Republic.
I am proud to be part of the Diaspora Youth Ambassador program to help strengthen relations and exchange experiences between Armenian communities around the world, the Armenian Diaspora in the Czech Republic with the Republic of Armenia, and the Czech and Armenian communities.