Ես Սառա Արթին եմ, ծնվել և մեծացել եմ Գերմանիայի Հայդելբերգ քաղաքում: Մեծանալով ընտանիքում, որտեղ խոսում էին և՛ արևմտահայերեն, և՛ արևելահայերեն, ես խորապես գնահատել եմ հայկական ժառանգության հարուստ բազմազանությունը: Հայրս արևմտահայ է, իսկ մայրս՝ արևելահայ, ինչն ինձ յուրահատուկ պատկերացում և ուժեղ ընկալում է տվել հայկական սփյուռքի վերաբերյալ, ինչպես նաև ցանկություն կամրջելու մշակութային բացերը:
Ես նորաձեւության դիզայներ եմ՝ ոլորտում հինգ տարվա փորձով: Հայրենիքի հետ խորը կապն ինձ ոգևորեց մասնակցել «Դեպի Հայք» ծրագրին՝ մեկ տարի կամավոր աշխատանք իրականացնելով Հայաստանում: Այդ փորձառությունն ինձ մղեց հաջորդ տարիներն անցկացնել և աշխատել Հայաստանում՝ որպես արտադրանքի մենեջեր:
2023 թվականին ես վերադարձա Գերմանիա՝ կարիերայի նոր ուղի անցնելու համար։ Ես այժմ հոգեթերապևտի վերապատրաստում եմ անցնում: Կարիերայի այս փոփոխությունը համահունչ է իմ կյանքի նպատակին՝ օգնել մարդկանց ավելի լավ հասկանալ իրենց և բարելավել իրենց հոգեկան բարեկեցությունը:
Հայաստանի հետ կապս պահպանելու և խորացնելու համար համալրեցի «ARI e.V.» հայկական կազմակերպության շարքերը: 2016թ.-ից աջակցում եմ միջոցառումների կազմակերպմանը և մասնակցում սոցիալական օգնության տարբեր ծրագրերի: Հատկանշական նախագիծը մեկը մեր առաքելությունն էր Լիբանանում, որտեղ այցելեցինք Բիբլոսում գտնվող հայկական որբանոց, անցկացրինք սեմինարներ և հովանավորեցինք խաղահրապարակ:
Ոգեշնչված լինելով «ARI»-ի հետ իմ աշխատանքից՝ ես 2024 թվականին համահիմնել եմ «Hoki» կազմակերպությունը: Այն նպատակ ունի բարձրացնել հոգեկան առողջության մասին իրազեկությունը հայ երիտասարդական համայնքում սեմինարների և նախաձեռնությունների միջոցով: Նախատեսում եմ մնալ «ARI»-ի ակտիվ անդամ և նաև առաջադրվել որպես խորհրդի անդամ:
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից՝ ես հանձնառու եմ ամրապնդել հայկական սփյուռքի և Հայաստանի միջև կապերը: Ես ձգտում եմ համագործակցել այլ կազմակերպությունների հետ՝ խթանելու հոգեկան առողջության իրազեկումը, զարգացնելու մշակութային կապերը և հզորացնելու երիտասարդական համայնքը: Այս ծրագիրն անհրաժեշտ հմտություններով և գիտելիքներով ինձ կաջակցի այս նպատակներին հասնելու համար՝ ծառայելով ինչպես իմ համայնքին, այնպես էլ՝ ավելի լայն հայկական սփյուռքին: Իմ նպատակն է ստեղծել մի միջավայր, որտեղ հայ երիտասարդները հպարտ և կապված կզգան իրենց հայկական ժառանգությանը՝ միաժամանակ պատրաստ լինելով դիմակայելու ժամանակակից կյանքի մարտահրավերներին:

Я Сара Артин, родилась и выросла в Гейдельберге, Германия. Выросла в семье, где говорили как на западном, так и на восточном армянском языке, я глубоко ценила богатое разнообразие армянского наследия. Мой отец - западный армянин, а мать - восточная армянка, что дало мне уникальное понимание и четкое восприятие армянской диаспоры, а также желание преодолеть культурные различия.
Я модельер с пятилетним опытом работы в отрасли. Глубокая связь с родиной вдохновила меня на участие в программе «Birthright Armenia», работала волонтером один год, что стало предпосылкой к тому, что последующие несколько лет я осталась жить и работать в Армении в качестве менеджера по продукту.
В 2023 году я вернулась в Германию, чтобы начать новую карьеру. В настоящее время я обучаюсь на психотерапевта. Эта смена карьеры соответствует цели моей жизни — помогать людям лучше понимать себя и улучшать свое психическое благополучие.
Чтобы поддерживать и углублять свою связь с Арменией, в 2016 году я стала активным членом «ARI e.V.», где помогаю по вопросам организации мероприятий и участвую в различных проектах по оказанию социальной помощи. Одним из примечательных проектов была наша миссия в Ливане, где мы посетили армянский приют в Библосе, провели семинары и спонсировали игровую площадку.
Вдохновленная работой с «ARI», в 2024 году я стала соучредителем «Hoki». Целью проекта является повышение осведомленности о психическом здоровье среди армянской молодежи посредством семинаров и инициатив. Я планирую оставаться активным членом ARI, а также баллотироваться в члены правления.
Как участник программы «Молодой посол диаспоры» я привержена укреплению связей между армянской диаспорой и Арменией. Я стремлюсь сотрудничать с другими организациями для повышения осведомленности о психическом здоровье, развития культурных связей и расширения прав и возможностей молодежного сообщества. Эта программа предоставит мне необходимые навыки и знания для достижения этих целей, служа как моей общине, так и более широкой армянской диаспоре. Моя цель – создать среду, в которой армянская молодежь будет чувствовать гордость и связь со своим армянским наследием, и в то же время будет готова противостоять вызовам современной жизни.