Ես Սուսաննա Ղարիբյանն եմ, 21 տարեկան։ Սովորում եմ Վարշավայի կարդինալ Ստեֆան Վիշինսկու անվան համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի երրորդ կուրսում: Մանկուց ակտիվորեն մասնակցել եմ Լեհաստանում հայ համայնքի կողմից կազմակերպվող միջոցառումներին: Հայկական մշակույթի հետ իմ ուղին սկսվել է Վարշավայի հայկական կիրակնօրյա դպրոցում, որտեղ որպես աշակերտուհի ծանոթացել եմ մեր ժողովրդի ավանդույթներին ու մշակույթին: Տարիների ընթացքում սկսել եմ գործել որպես կամավոր՝ մասնակցելով մշակութային տարբեր միջոցառումների:
Մեկ տարի է, ինչ Եվրոպայի հայերի միության անդամ եմ:
Լեհաստանում Հայկական երիտասարդական կազմակերպության համահիմնադիրներից մեկն եմ, որը կյանքի է կոչվել 2024 թվականին: Այն շուտով կսկսի իրականացնել մշակված նախագծերը: Այս կազմակերպությունը հնարավորություն կտա ակտիվորեն աջակցել Լեհաստանի հայ համայնքին և լեհահայ երիտասարդությանը:
Իմ հիմնական նպատակն է Լեհաստանում համախմբել որքան հնարավոր է շատ հայ երիտասարդների, որպեսզի իրականացվող նախագծերի միջոցով վերջիններս կարողանան ավելի լավ ծանոթանալ իրենց հայրենիքին: Համոզված եմ, որ այդ միջոցով ինձ կհաջողվի ամրապնդել Լեհաստանի հայկական համայնքի երիտասարդական թևը:
Որպես Լեհաստանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչ՝ կանեմ ամեն ինչ, որ արժանի կապող օղակ դառնամ լեհահայ համայնքի և Հայաստանի միջև: Համոզված եմ, որ ամեն փոքր գործունեություն կարող է մեծ դեր խաղալ մեր երկրի և հայրենիքից հեռու բնակվող մեր հայրենակիցների ապագայի համար։

My name is Susanna Gharibyan and I am 21 years old. I'm a third year student at the Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw. Since childhood, I have been actively participating in events organized by the Armenian community in Poland. My path to Armenian culture has its origins in the Armenian Sunday school in Warsaw, where, as a student, I had the opportunity to get acquainted with the traditions and culture of our people. Eventually I began to work as a volunteer, participating in various cultural events.
I have been a member of the Union of Armenians in Europe for a year now and I am one of the co-founders of the Armenian Youth Organization in Poland, which emerged in 2024. In the near future the organization will begin implementing planned projects. The activities of this organization will allow me to actively support the Armenian community of Poland and Polish-Armenian youth.
My main goal is to gather as many Armenian youth as possible in Poland, so that through implemented projects the youth can know more about their homeland, even if they are far from Armenia. I am sure that with this I will be able to strengthen the youth wing of the Armenian community in Poland. I am sure that with this I will be able to strengthen the youth wing of the Armenian community in Poland.
As a representative of the Armenian community in Poland, I am committed to being a strong bridge between the Polish-Armenian community and Armenia. I am confident that even small steps can make a meaningful impact on the future of our country and on the lives of our compatriots living far from their homeland.