Արուսյակ Հովհաննիսյան
Արուսյակ Հովհաննիսյանը Մոսկվայից է: Ստացել է Քաղաքական գիտությունների թեկնածուի աստիճան Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանում (ՌԺԲՀ), որտեղ 5 տարի շարունակ դասավանդել է Համեմատական քաղաքագիտության ամբիոնում։ Նա աշխատել է ՌԺԲՀ քաղաքագիտության պարբերականի խմբագրությունում։ 2024 թ. ստացել է Չինագիտության զարգացման բարեգործական հիմնադրամի (SDCF) կրթաթոշակ և շարունակել իր հետազոտությունները չինական փիլիսոփայության և առաջնորդության ոլորտում:
Արուսյակն աշխատել է նաև թվային մարքեթինգի և կրթական ծրագրերի համակարգման բնագավառներում։ Մոսկվայում նա համահիմնադրել է «Երիտասարդական հայկական պատմական ընկերությունը» (ՄԱԻՍ), և դասավանդել հայոց պատմություն համայնքի ներկայացուցիչներին։ Աշխատել է նաև որպես իրավաբանի օգնական «Hitik Law» իրավաբանական ընկերությունում, որտեղ ղեկավարել է հաճախորդների հետ հարաբերությունները և մասնակցել թվային ռազմավարության մշակմանը:
Արուսյակը Հայաստանի վերլուծաբանների միության համահիմնադիրն է, որտեղ համագործակցում է հայաստանյան և սփյուռքյան ՏՏ ոլորտի մասնագետների հետ` նպատակ ունենալով ստեղծել համաշխարհային մասնագիտական ցանց։

Арусяк Оганесян родом из Москвы. Она получила степень доктора политических наук в Российском университете дружбы народов (РУДН), где в течение пяти лет преподавала на кафедре сравнительной политологии. Арусяк также работала в редакции политологического журнала РУДН. В 2024 году стала обладателем стипендии Благотворительного фонда развития китаеведения (SDCF) и продолжила свои исследования в области китайской философии и лидерства.
Кроме академической деятельности, Арусяк имеет опыт работы в сфере цифрового маркетинга и координации образовательных программ. В Москве она стала соучредителем Молодежного армянского исторического общества (МАИС) и преподавал историю Армении представителям армянской общины.
Также Арусяк работала помощником юриста в юридической фирме «Hitik Law», где занимался развитием отношений с клиентами и участвовала в разработке цифровой стратегии компании.
Арусяк является соучредителем Союза аналитиков Армении. Она активно сотрудничает с ИТ-специалистами из Армении и армянской диаспоры, ставя своей целью создание глобальной профессиональной сети.