Կարինե Եղիկյանը Կրասնոդարից է: Սովորել է Կուբանի պետական համալսարանի Կառավարման և հոգեբանության ֆակուլտետում, ստացել «Պետական և մարզային կառավարման» և «Անձի հոգեբանության» ոլորտների մագիստրոսի կոչում։ Կարինեն որակավորված հոգեբան է Կլինիկական հոգեբանություն և հոգեթերապիա, Իրավական և բժշկական հոգեբանություն ոլորտներում, ակադեմիական և մասնագիտական հարուստ փորձով: Սովորել է նաև Սանկտ Պետերբուրգի «Հեռուստատեսության դպրոց»-ում՝ թատերական ռեժիսորի և դերասանական վարպետության մասնագիտություններով:
Կարինեն աշխատել է Կրասնոդար քաղաքի վարչության քաղաքացիների ընդունելության բաժնում, ինչպես նաև Կուբանի պետական համալսարանի միջազգային տուրիզմի և կառավարման ֆակուլտետում՝ որպես մեթոդիստ։ Նաև աշխատել է տարբեր կրթական և մշակութային ոլորտներում, այդ թվում Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ռուսաստանի Հարավային թեմի Վարդանյան կրթամշակութային կենտրոնի «Արմատ» դպրոցի փոխտնօրենի պաշտոնում: Նա հաջողությամբ կազմակերպել է կրթական, մշակութային և հայրենասիրական միջոցառումներ քաղաքային և մարզային մակարդակներում՝ ակտիվորեն նպաստելով հայոց լեզվի և մշակույթի տարածմանը։ Մշակել է «Հոգեթատրոն» կրթական ծրագիրը և բացել Վախթանգովի անվան թատերական ստուդիան հայազգի խոցելի դեռահասների համար:
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում աշխատավայրը՝ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոն:

Karine Eghikyan is from Krasnodar, Russia. She holds a master's degree in State and Municipal Management and Personality Psychology from the Faculty of Management and Psychology at the Kuban State University. She is also qualified in Clinical Psychology, Psychotherapy, as well as Legal and Medical Psychology. To further expand her expertise, Karine studied Theater Production, Directing, and Acting at the St. Petersburg School of Television, combining artistic expression with therapeutic practice.
Karine’s professional journey began with an internship in the Krasnodar municipal administration, where she worked in the general department overseeing citizen reception. She later took on the role of methodologist at the Faculty of International Tourism and Management at Kuban State University. Her passion for Armenian culture led her to become the deputy director of the Armat school at the Vardanyan Cultural and Educational Center of the Diocese of Southern Russia. In this position, she worked to promote the Armenian language and culture through various educational, cultural, and patriotic initiatives at municipal, city, and regional levels. Notably, she developed the Psychotheater educational program and founded the Vakhtangov Theatre Studio, aimed at helping at-risk Armenian teenagers.
iGorts Placement: Repatriation and Integration Center of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia.