Լուսինե Ղազարյանը (Բայաթյան) ծնվել և մեծացել է Հայաստանում։ 2011թ․ ավարտել է Վալերի Բրուսովի անվան Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի բակալավրը՝ Լեզվաբանություն (անգլերեն), իսկ 2013թ․ մագիստրատուրան՝ Լեզվաբանություն և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ մասնագիտություներով։
2013թ․ տեղափոխվել է Կրասնոդար։ 2015թ․ նշանակվել է ՀԱՈՒՍԵ Կրասնոդարի և Հյուսիսային Կովկասի Հայոց Թեմի Եկեղեցասեր Երիտասարդաց Միության Կենտրոնական գրասենյակի համակարգող, 2019թ.՝ ատենապետ։ 2016-2020թթ․ զուգահեռաբար աշխատել է թեմական «Վարդանյան» կրթա-մշակութային կենտրոնի «Արմատ» դահլիճում՝ որպես հնչունային օպերատոր, այնուհետև՝ դահլիճի պատասխանատու։ 2022թ․ նշանակվել է կրթա-մշակութային կենտրոնի և Հայկակակ «Արմատ» կիրակնօրյա դպրոցի տնօրենի օգնական։ Իրագործել է տարբեր մասշտաբի կրթական-մշակութային, հոգևոր-ազգային և հայապահպան նախագծեր և միջոցառումներ թե՛ Թեմի և համայնքի տարածքում, թե՛ Հայաստանում:
2016թ․ դիզայներ Գայանե Բայաթյանի հետ հիմնադրել է BAYATYAN բրենդը: Նույն թվականին աշխատել է «ՀԱՅԿ» կինոընկերության «Արշալույս» ֆիլմում:
2021թ․-ից իրականացնում է Կրասնոդարի՝ Սփյուռքի առաջին երիտասարդ դեսպանի առաքելությունը:
2023թ․ աշխատել է Ջիվան Ավետիսյանի «Վերածնվածը» ֆիլմի քաստինգի թիմում:
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում աշխատում է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի Միջազգային կապերի բաժնում։

Lusine Ghazaryan (Bayatyan) was born in Armenia. She graduated from Yerevan State Linguistic University after Valery Brusov with a Bachelor's degree in Linguistics (English) in 2011, and completed her Master's degree in Linguistics and Information Technologies in the same university in 2013.
Lusine moved to Krasnodar in 2013. She was appointed as the coordinator of the Central Office of the Armenian Youth Church Organization of Krasnodar and North Caucasus Diocese of Holy Armenian Apostolic Church in 2015, and became its chair in 2019. From 2016 to 2020, she also worked simultaneously as the soundman and later as the manager at the "Armat" Theater and Concert Hall of the "Vardanyan" Diocesan Cultural and Educational Center. In 2022, she was appointed as the assistant to the director of the "Vardanyan" Diocesan Cultural and Educational Center and of the "Armat" Armenian Sunday School. She has implemented a variety of cultural-educational, spiritual and national projects and events both within the Diocese and the armenian community, as well as in Armenia.
In 2016, she founded the BAYATYAN clothing brand together with designer Gayane Bayatyan. That same year, she participated in the filming of the film "Arshaluys" by the "HAYK" film company.
Since 2021, she serves as the first Diaspora Youth Ambassador in Krasnodar.
In 2023, she worked as the assistant to casting director in the film "Revival" by the director Jivan Avetisyan.