Վահագն Միքայելյանը ծնվել է Երևանում, մեծացել Ռուսաստանի Սամարա քաղաքում։ Նա ստացել է մասնագետի աստիճան Տոլյատինսկի պետական համալսարանում՝ գեղարվեստի և դիզայնի ամբիոնում։
Վահագնը ճարտարապետ և ինտերիեր դիզայներ է։ Հիմնադրել և ղեկավարում է «VM Architects» ստուդիան, որն իրականացնում է առանձնատների և ինտերիերի նախագծման աշխատանքներ՝ միջազգային մակարդակով։
Վահագնը ընդգրկված է Ռուսաստանի 100 լավագույն դիզայներների շարքում, ունի հրապարակումներ, ցուցադրություններ և մրցանակներ ողջ աշխարհում։
2021 թվականից նա նաև հանդիսանում է «VM Gallery»-ի գեղարվեստական ղեկավարը՝ նախագծում և ստեղծում է յուրօրինակ կահույք, որը միաձուլում է արվեստն ու դիզայնը։

Vahagn Mikaelyan was born in Yerevan and raised in Samara, Russia. He earned his degree from Togliatti State University (TSU) in the Department of Fine Arts and Design.
As an architect and interior designer, Vahagn is the founder and head of VM Architects, a studio specializing in designing homes and interiors internationally. Recognized as one of the top 100 designers in Russia, his work has been featured in numerous publications, exhibitions, and awards around the world.
Since 2021, Vahagn has served as the art director of VM Gallery, where he designs and crafts unique furniture at the intersection of art and design.