Ես Թոմաս Սահակյանն եմ, 25 տարեկան։ Բնակվում եմ Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում։ Չնայած Հայաստանից դուրս մեծանալուն՝ հայրենիքի հանդեպ ունեցած սերը և կարոտը միշտ մղել են ինձ պահպանելու հայկական ինքնությունս և շրջապատված լինելու հայերով։
Ֆրանսիայում ակտիվորեն ներգրավված եմ եղել հայկական մշակութային կյանքի կազմակերպչական ու կրթական նախաձեռնություններին՝ համագործակցելով Մարսելի հայկական մշակութային կառույցների և եկեղեցու հետ։
Ներկայումս սովորում եմ Փարիզի Բարձրագույն Միջազգային և Քաղաքական Հետազոտությունների Դպրոցում՝ միջազգային հարաբերությունների և քաղաքական գիտությունների բակալավրի վերջին տարում։ Բացի այդ, 2025 թվականին ավարտել եմ բարձրագույն ֆինանսական կրթություն՝ բանկային գործ մասնագիտությամբ, և աշխատել երկու խոշոր ֆրանսիական բանկերում։
Փոքր տարիքից ներգրավված եմ եղել Մարսելի համայնքային կյանքում՝ ակտիվ մասնակցելով տեղի հայկական կազմակերպությունների աշխատանքին։ 2024 թվականից նաև ներգրավվել եմ Ֆրանսիայի քաղաքական գործընթացներում՝ դառնալով «Երիտասարդ աջերի միություն հանուն Հանրապետության» կազմակերպության անդամ։ Իմ նպատակը Հայաստանի և հայերի շահերի պաշտպանությունն է ֆրանսիական քաղաքական դաշտում։
Որպես Ֆրանսիայի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան»՝ ձգտում եմ ամրապնդել կապերը Հայաստանի և սփյուռքի միջև։ Վստահ եմ, որ մենք՝ սփյուռքի երիտասարդներս, պետք է մշտական կապ պահենք հայրենիքի հետ և մեր ամենօրյա աշխատանքով նպաստենք նրա զարգացմանն ու հզորացմանը։

Меня зовут Томас Саакян, мне 25 лет. Я живу во французском городе Марсель. Несмотря на то, что вырос за пределами Армении, любовь и тоска по родине всегда побуждали меня сохранять свою армянскую идентичность и быть в окружении соотечественников.
Во Франции я активно участвовал в организации культурной и образовательной жизни армянской общины, сотрудничая с армянскими культурными структурами и церковью в Марселе.
В настоящее время я учусь на последнем курсе бакалавриата по международным отношениям и политическим наукам в Парижской Высшей школе международных и политических исследований. Помимо этого, в 2025 году я завершил высшее финансовое образование по специальности «Банковское дело» и работал в двух крупных французских банках.
С раннего возраста я вовлечён в жизнь армянской общины Марселя, активно участвуя в деятельности местных армянских организаций. С 2024 года также включился в политические процессы во Франции, став членом организации «Союз молодых правых за Республику». Моя цель — защита интересов Армении и армян в политическом поле Франции.
Как «Молодой посол диаспоры» от Франции, я стремлюсь укрепить связи между Арменией и диаспорой. Убеждён, что мы, молодёжь диаспоры, должны поддерживать постоянную связь с родиной и своим ежедневным трудом способствовать её развитию и укреплению.