Ես Թոմաս Սահակյանն եմ, 25 տարեկան։ Բնակվում եմ Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում։ Չնայած Հայաստանից դուրս մեծանալուն՝ հայրենիքի հանդեպ ունեցած սերը և կարոտը միշտ մղել են ինձ պահպանելու հայկական ինքնությունս և շրջապատված լինելու հայերով։
Ֆրանսիայում ակտիվորեն ներգրավված եմ եղել հայկական մշակութային կյանքի կազմակերպչական ու կրթական նախաձեռնություններին՝ համագործակցելով Մարսելի հայկական մշակութային կառույցների և եկեղեցու հետ։
Ներկայումս սովորում եմ Փարիզի Բարձրագույն Միջազգային և Քաղաքական Հետազոտությունների Դպրոցում՝ միջազգային հարաբերությունների և քաղաքական գիտությունների բակալավրի վերջին տարում։ Բացի այդ, 2025 թվականին ավարտել եմ բարձրագույն ֆինանսական կրթություն՝ բանկային գործ մասնագիտությամբ, և աշխատել երկու խոշոր ֆրանսիական բանկերում։
Փոքր տարիքից ներգրավված եմ եղել Մարսելի համայնքային կյանքում՝ ակտիվ մասնակցելով տեղի հայկական կազմակերպությունների աշխատանքին։ 2024 թվականից նաև ներգրավվել եմ Ֆրանսիայի քաղաքական գործընթացներում՝ դառնալով «Երիտասարդ աջերի միություն հանուն Հանրապետության» կազմակերպության անդամ։ Իմ նպատակը Հայաստանի և հայերի շահերի պաշտպանությունն է ֆրանսիական քաղաքական դաշտում։
Որպես Ֆրանսիայի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան»՝ ձգտում եմ ամրապնդել կապերը Հայաստանի և սփյուռքի միջև։ Վստահ եմ, որ մենք՝ սփյուռքի երիտասարդներս, պետք է մշտական կապ պահենք հայրենիքի հետ և մեր ամենօրյա աշխատանքով նպաստենք նրա զարգացմանն ու հզորացմանը։

My name is Thomas Sahakyan. I am 25 years old and currently live in Marseille, France. Although I grew up outside Armenia, my love for my homeland has always inspired me to value Armenian culture and stay connected with the Armenian community.
In France, I have actively contributed to preserving Armenian culture through participation in local cultural organizations and church programs in Marseille.
I am in my final year of the Bachelor’s program in International Relations and Political Science at Sciences Po’s Paris School of International Affairs. In 2025, I completed higher education in Finance with a specialization in Banking and have gained professional experience working at two major French banks.
Since a young age, I have been involved in the Armenian community in Marseille. Since 2024, I have also participated in French political life as a member of the “Youth Union of the Right for the Republic” (Union des droites pour la République), advocating for the rights of Armenia and Armenians within French political circles.
As a representative of France in the Diaspora Youth Ambassador program, I aim to strengthen the ties between the Armenian diaspora and Armenia. I firmly believe that young diaspora members must maintain a strong connection with our homeland and contribute to its development through our work and engagement.