Ես Ստելլա Աբգարյան եմ, 23 տարեկան։ Ապրում եմ Ռուսաստանի Կրասնոդար քաղաքում, սակայն բախտ եմ ունեցել ծնվել Հայաստանում։
Չհաշտվելով հայրենիքից հեռանալու հետ՝ փոքր տարիքից սկսել եմ հաճախել Կրասնոդարի և Հյուսիսային Կովկասի Հայոց Թեմի Առաջնորդանիստ Եկեղեցուն կից գործող «Վարդանյան» կրթամշակութային կենտրոն և եկեղեցի։ Այն համայնքը, որ ժամանակին ինձ ջերմորեն ընդունեց ու դաստիարակեց, այսօր դարձել է իմ ակտիվ հասարակական գործունեության հիմնական կենտրոնը։
Ներկայումս ես Կրասնոդարի և Հյուսիսային Կովկասի Հայոց Թեմի Եկեղեցասեր երիտասարդաց միության փոխատենապետն եմ և այս կարգավիճակով ակտիվորեն համագործակցում եմ մեր թեմի այլ քաղաքների երիտասարդաց միությունների, ինչպես նաև տարբեր երկրների թեմական երիտասարդական կառույցների հետ։
Մասնագիտությամբ իրավաբան եմ։ Սովորել եմ Ռուսաստանի Պետական Արդարադատության Համալսարանում։ Ուսումնառության ընթացքում և այն ավարտելուց հետո աշխատել եմ դատարանում՝ որպես պետական ծառայող։ Ներկայումս աշխատում եմ իրավաբան Կրասնոդարի երկրամասում և Ադիգեայի Հանրապետությունում էլեկտրաէներգիայի երաշխավորված մատակարարող ընկերությունում։
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակում ցանկանում եմ ձեռք բերել նոր գիտելիքներ, հմտություններ և կապեր թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքի տարբեր համայնքներում։ Իմ նպատակը փորձի փոխանակումն է, ձեռք բերված գիտելիքների ներդրումը հայրենանվեր գործունեության մեջ, ինչպես նաև Կրասնոդարի համայնքային ու ծխական կյանքի ամրապնդումն ու կապերի զարգացումը Հայաստանի հետ։
Հավատում եմ, որ իմ մասնագիտական և մարդկային որակները կարող են օգտակար լինել ծրագրին ու ապագա գործընկերներիս։

My name is Stella Abgaryan. I am 23 years old and currently live in Krasnodar, Russia. I was born in Armenia.
From a young age, I have been committed to staying connected to my homeland. I became actively involved in the Vardanyan Educational and Cultural Center and the Church under the Diocese of the Armenian Apostolic Church of Krasnodar and the North Caucasus. This community, which once nurtured me, is now at the center of my social and civic engagement.
I serve as Vice-Chair of the Youth Union of the Diocese of Krasnodar and the North Caucasus, collaborating with youth unions across the Diocese and with diaspora organizations abroad.
I am a lawyer, trained at the Russian State University of Justice. I previously worked in the court system as a public servant and currently practice law at the guaranteed electricity supply company of Krasnodar Krai and the Republic of Adygea.
Through the Diaspora Youth Ambassador program, I hope to gain knowledge, skills, and connections that will allow me to better serve my community. I aim to share experiences, support local initiatives in Krasnodar, and help strengthen ties between our diaspora and Armenia.
I am confident that my professional experience and dedication will allow me to make a meaningful contribution to the Program and to my fellow ambassadors.