Ես Սոֆյա Այդինյան եմ, 22 տարեկան, ներկայումս բնակվում եմ Մոսկվայում:
Ծնվել և մեծացել եմ Ռուսաստանում, սակայն ամառվա մի քանի ամիսները միշտ անցկացնում էի Հայաստանում։ Մանկությանս տարիներին մայրս հոգում էր, որ մենք՝ ես և քույրս, ճանաչենք մեր արմատները և մեծանանք հայ։ Մենք հաճախում էինք Հայաստանի դեսպանատան դպրոց, որտեղ ուսումնասիրում էինք հայոց լեզու, պարեր, երաժշտություն, պատմություն և մշտապես պահում կապը մեր հայրենիքի հետ։
Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի միջազգային իրավունքի ֆակուլտետը գերազանցությամբ ավարտելուց հետո որոշեցի հաջորդ տարին նվիրել հայ համայնքում աշխատանքին։
Այժմ ես ակտիվորեն ներգրավված եմ Հայ իրավաբանների ասոցիացիայի գործունեության մեջ, որտեղ ղեկավարում եմ երիտասարդության գիտական զարգացումը։
Իմ առաքելությունն է խթանել հայկական երիտասարդության և սկսնակ իրավաբանների ներգրավումը գիտական գործունեության մեջ, ստեղծել ուժեղ և մրցունակ երիտասարդ մասնագետների համայնք՝ ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ արտերկրում։
Որպես Ռուսաստանի ներկայացուցիչ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրում՝ նպատակ ունեմ զարգացնել փորձի փոխանակումը Հայաստանի և Ռուսաստանի մասնագետների ու գիտաշխատողների միջև, ինչպես նաև միջազգային մասնագետների հետ, աջակցել համատեղ հետազոտությունների իրականացմանը և ծառայել որպես կապող օղակ հայկական երիտասարդության և միջազգային հնարավորությունների միջև։

Меня зовут Софья Айдинян, мне 22 года. В настоящее время я живу в Москве.
Я родилась и выросла в России, однако каждое лето проводила в Армении. С детства моя мама заботилась о том, чтобы мы с сестрой знали свои корни. Так, мы посещали школу при Посольстве Армении, где изучали армянский язык, танцы, музыку, историю, и всегда поддерживали связь с родиной.
С отличием окончив факультет международного права Московского государственного института международных отношений (МГИМО) при Министерстве иностранных дел Российской Федерации, я решила посвятить следующий год работе в армянской общине.
Сейчас я активно участвую в деятельности Ассоциации Армянских юристов, где руковожу направлением научной деятельности молодежи.
Моя миссия — способствовать вовлечению армянской молодежи и начинающих юристов в научную деятельность, формировать сильное и конкурентоспособное сообщество молодых специалистов как в России, так и за её пределами.
Как представитель России в программе «Молодой посол диаспоры», я ставлю перед собой цель развивать обмен опытом между специалистами Армении и России, а также других стран; содействовать проведению совместных исследований и служить связующим звеном между армянской молодежью и международными возможностями.