Ես Փրեդիթա Ղարիբեանն եմ, 25 տարեկան։ Ծնվել և մեծացել եմ Իրանի Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաք՝ Թեհրանում։
Միջնակարգ ուսումս ստացել եմ հայկական դպրոցում, իսկ համալսարանում մասնագիտացել եմ էլեկտրատեխնիկայի՝ կենսաբժշկական ճարտարագիտության ոլորտում։ 2021 թվականից աշխատում եմ Advance Medtronic հայկական ընկերությունում՝ որպես լաբորատորիայի սարքավորումների տեխնիկ։
2018 թվականից անդամակցում եմ Հայ Ուսանողական Միությանը և երեք տարի ղեկավարել եմ դրա հասարակագիտական բաժանմունքը։ 2009 թվականից ներգրավված եմ սկաուտական շարժման աշխատանքներում։ Մինչև այսօր նաև եղել եմ Հայ Առաքելական Եկեղեցու կիրակնօրյա դպրոցի սան և աշխատել որպես սկսնակ ուսուցչուհի։
Մեր սփյուռքահայ համայնքը կանգնած է բազմաթիվ մարտահրավերների առաջ, հատկապես երիտասարդության սահմանափակ մասնակցության առումով մշակութային ոլորտներում։ Համոզված եմ, որ ճիշտ ուղղորդմամբ և միասնական ջանքերով մենք ոչ միայն կպահպանենք մեր ինքնությունը, այլև կզարգացնենք համայնքային կյանքը։ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը հենց այդպիսի հարթակ է ինձ և իմ նման մտածող երիտասարդների համար՝ թույլ տալով համախմբվել, գործնական փորձ ձեռք բերել և ամրապնդել հայկական համայնքը։

Я Предита Гарибян, мне 25 лет. Я родилась и выросла в Тегеране, столице Исламской Республики Иран.
Среднее образование получила в армянской школе, а в университете специализировалась в области электротехники с акцентом на биомедицинскую инженерию.
С 2021 года я работаю в армянской компании Advance Medtronic в качестве техника лабораторного оборудования.
С 2018 года являюсь членом Армянского студенческого союза, где в течение трёх лет возглавляла социально-гуманитарное отделение союза. С 2009 года я участвую в скаутском движении. До сих пор я также была ученицей воскресной школы Армянской Апостольской Церкви и работала начинающим учителем.
Наше армянское диаспорское сообщество стоит перед множеством вызовов, особенно в вопросе ограниченного участия молодежи в культурной сфере. Я уверена, что при правильном направлении и совместных усилиях мы не только сохраним нашу идентичность, но и будем развивать жизнь нашего сообщества. Программа «Молодой посол диаспоры» — это именно та платформа для меня и молодых людей с похожим мышлением, позволяющая объединяться, приобретать практический опыт и укреплять армянское сообщество.