Ես Փրեդիթա Ղարիբեանն եմ, 25 տարեկան։ Ծնվել և մեծացել եմ Իրանի Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաք՝ Թեհրանում։
Միջնակարգ ուսումս ստացել եմ հայկական դպրոցում, իսկ համալսարանում մասնագիտացել եմ էլեկտրատեխնիկայի՝ կենսաբժշկական ճարտարագիտության ոլորտում։ 2021 թվականից աշխատում եմ Advance Medtronic հայկական ընկերությունում՝ որպես լաբորատորիայի սարքավորումների տեխնիկ։
2018 թվականից անդամակցում եմ Հայ Ուսանողական Միությանը և երեք տարի ղեկավարել եմ դրա հասարակագիտական բաժանմունքը։ 2009 թվականից ներգրավված եմ սկաուտական շարժման աշխատանքներում։ Մինչև այսօր նաև եղել եմ Հայ Առաքելական Եկեղեցու կիրակնօրյա դպրոցի սան և աշխատել որպես սկսնակ ուսուցչուհի։
Մեր սփյուռքահայ համայնքը կանգնած է բազմաթիվ մարտահրավերների առաջ, հատկապես երիտասարդության սահմանափակ մասնակցության առումով մշակութային ոլորտներում։ Համոզված եմ, որ ճիշտ ուղղորդմամբ և միասնական ջանքերով մենք ոչ միայն կպահպանենք մեր ինքնությունը, այլև կզարգացնենք համայնքային կյանքը։ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը հենց այդպիսի հարթակ է ինձ և իմ նման մտածող երիտասարդների համար՝ թույլ տալով համախմբվել, գործնական փորձ ձեռք բերել և ամրապնդել հայկական համայնքը։

My name is Predita Gharibyan, I am 25 years old. I was born and raised in Tehran, the capital of the Islamic Republic of Iran. I completed my secondary education at an Armenian school and later pursued higher education in Electrical Engineering with a specialization in Biomedical Engineering.
Since 2021, I have been working at Advance Medtronic, an Armenian company, as a laboratory equipment technician. Alongside my professional career, I have been actively involved in community life.
Since 2018, I have been a member of the Armenian Students Association, where I led the Social Sciences Department for three years. I have also been engaged in the scouting movement since 2009 and previously attended the Armenian Apostolic Church Sunday School, where I later served as a junior teacher.
Today, our Armenian diaspora faces many challenges, especially the limited involvement of youth in cultural activities. I believe that with guidance and teamwork, we can both preserve our identity and strengthen our community. This program offers an excellent opportunity for me and other young Armenians to actively contribute to the growth and vitality of our community.