Ես Մարիա Հակոբյանն եմ: Ծնվել եմ Հայաստանի Արմավիրի մարզի գյուղերից մեկում։ Չորս տարեկանում ընտանիքիս հետ տեղափոխվել եմ Շվեդիա։ Մանկուց ցանկացել եմ անձամբ բացահայտել Հայաստանը, և հենց այդ ձգտումն էլ դարձավ այն հիմնական պատճառներից մեկը, որ 2021-2022 թվականներին մասնակցեցի իԳործ ծրագրին։ Այդ ընթացքում հնարավորություն ունեցա իմ գիտելիքներով և փորձով ներդրում ունենալ Հայաստանի զարգացման գործում։ Ինձ համար մեծ նշանակություն ուներ զգալ, որ կարողանում եմ լինել օգտակար և ծառայել հայրենիքին։ Վերադառնալով Շվեդիա՝ առավել կարևոր դարձավ պահպանել կապը Հայաստանի հետ և շարունակել մասնակցել հայկական նախաձեռնություններին։
Մասնագիտությամբ իրավաբան եմ և իրավագիտության մագիստրոսի աստիճան եմ ստացել Լունդի համալսարանում։ Մասնագիտական գործունեությունից զատ, ես AGBU Young Professionals of Sweden կազմակերպության հիմնադիրն ու նախագահն եմ։ Կազմակերպությունը ստեղծել եմ՝ Շվեդիայում ապրող հայ երիտասարդներին հնարավորություն տալու միավորվել, շփվել և նպաստել համայնքային կյանքի աշխուժացմանը։
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Շվեդիայում՝ իմ նպատակն է ձևավորել ամուր հարթակ, որտեղ Շվեդիայի հայերը կարող են միմյանց հետ կապ հաստատել, համագործակցել և փոխանակվել գաղափարներով։ Միևնույն ժամանակ ձգտում եմ խորացնել կապերը Շվեդիայի հայկական համայնքի, աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող հայերի և Հայաստանի միջև՝ նպաստելով համահայկական միասնության ամրապնդմանը։

Меня зовут Мария Акобян, я родилась в одном из сел Армавирской области Армении. Когда мне было четыре года, я переехала в Швецию. С детства я мечтала самостоятельно открыть для себя Армению, и именно это стало одной из причин моего участия в программе iGorts в 2021/2022 годах. В этот период у меня появилась возможность внести свой вклад в развитие Армении, применив свои знания и опыт. Для меня было важно почувствовать, что я приношу пользу и служу своей родине. После возвращения в Швецию для меня стало особенно значимым поддерживать связь с Арменией и продолжать участие в армянских инициативах.
Я юрист и окончил магистратуру по праву в Лундском университете. Помимо профессиональной деятельности, я являюсь основателем и президентом организации AGBU Young Professionals of Sweden, которую я создала, чтобы предоставить армянской молодежи в Швеции возможность объединяться, налаживать связи и вносить свой вклад в развитие нашей общины.
В качестве Молодого посла диаспоры в Швеции моя цель — создать прочную платформу для общения, сотрудничества и обмена идеями между армянами, проживающими в Швеции. Я также стремлюсь укреплять связи между армянской общиной Швеции и армянами всего мира, а также способствовать развитию значимых связей с самой Арменией.