Ես Էդգար Հարոյանն եմ, 28 տարեկան։ Ծնվել եմ Գյումրիում և արդեն ավելի քան 17 տարի բնակվում եմ Ֆրանսիայի Տուլուզ քաղաքում։
Ստացել եմ կրթություն կառավարման և ֆինանսների ոլորտում և զբաղվում եմ ձեռնարկատիրությամբ։ Ինձ համար միշտ կարևոր է եղել պահպանել հայկական ինքնությունը և լեզուն։ Ակտիվ մասնակցությամբս համայնքային միջոցառումներին՝ 2023 թվականից ընտրվել եմ Տուլուզի հայկական ընկերակցության փոխնախագահ։
Լինելով տարածաշրջանում միակ հայկական կազմակերպությունը, մեր համայնքը միասին փորձում է զարգացնել և տարածել հայկական մշակույթը՝ իրականացնելով կրթական, մշակութային և սոցիալական նախաձեռնություններ։ Այս բոլոր ծրագրերի նպատակը սերունդների ինքնության պահպանությունն է և միաժամանակ ֆրանսիացի հասարակությանը ծանոթացնելը հայկական մշակույթին։
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ իմ նպատակն է խթանել Հայաստան-Սփյուռք կապերի խորացումը, ներգրավել երիտասարդներին և իրականացնել ծրագրեր, որոնք կհարստացնեն մեր հայրենիքի և սփյուռքի միջև փոխադարձ համագործակցությունը։

Меня зовут Эдгар Ароян, мне 28 лет. Я родился в Гюмри и уже более 17 лет живу во французском городе Тулуза.
Получив образование в сфере управления и финансов, сегодня я занимаюсь предпринимательской деятельностью.
С самого начала для меня было важно сохранить армянскую идентичность и язык. Поэтому я активно участвовал в жизни нашей общины и в 2023 году был избран вице-президентом Ассоциации армян Тулузы.
Будучи единственной армянской организацией региона, мы вместе с членами общины реализуем культурные, образовательные и общественные инициативы, направленные на сохранение нашей идентичности и традиций, а также на знакомство французского общества с армянской культурой.
В качестве Молодого посла диаспоры я стремлюсь укреплять связи между Арменией и Диаспорой, вовлекать молодежь и развивать проекты, способствующие сотрудничеству и взаимопониманию.