Ադելինա Տերտերյանը ծնվել և մեծացել է Ռուսաստանում։ 2024 թվականին գերազանցությամբ ավարտել է Սոչիի պետական համալսարանը՝ ստանալով բակալավրի աստիճան «Պետական և համայնքային կառավարում» մասնագիտությամբ։
Նա հանդիսանում է Ռուսաստանի Անապա քաղաքի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու երիտասարդական կազմակերպության ատենապետը։ Ադելինան նաև թեմի երիտասարդական կազմակերպության խորհրդի անդամ է։ Ղեկավարում է մամուլի ծառայությունը և համակարգում Անապայի հայկական եկեղեցական համայնքի սոցիալական հարթակները։ Շատ ակտիվ գործունեություն է ծավալում ինչպես ծխական, այնպես էլ համայնքային կյանքում։
2023 թվականից ղեկավարում է Սուրբ Գևորգ եկեղեցու երիտասարդական կազմակերպության պատվիրակությունը։
2024 թվականին մասնակցել է Birthright Armenia ծրագրին, որի շրջանակում համագործակցել է «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի, ինչպես նաև AGBU, Repat Armenia և Artbox Armenia կազմակերպությունների հետ։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակում աշխատում է «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում։

Adelina Terteryan was born and raised in Russia. In 2024, she graduated with honors from Sochi State University, earning a bachelor’s degree in State and Municipal Administration.
She is the chair of the youth organization at St. George Church in Anapa, Russia, and also serves on the diocesan youth council. Adelina leads the press office and manages the social media platforms of the Armenian church community in Anapa. She is actively engaged in both parish and community life.
Since 2023, she has led the delegation of the St. George Church youth organization.
In 2024, she participated in the Birthright Armenia program, through which she collaborated with the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran), as well as with AGBU, Repat Armenia, and Artbox Armenia.